Kovadan Nasıl Bateri Yapılır? Ev Yapımı Davul

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere basit bir kovadan nasıl yarı profesyonel bir bateri yapılabileceğini açıkladığımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, yeterli miktarda bütçeniz olmadığı için bateri çalamamak derdinden kurtulabileceksiniz.

Kovadan-Nasıl-Bateri-Yapılır-Ev-Yapımı-Davul

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Kovadan Nasıl Bateri Yapılır?

♦ Kovadan Yapılmış Bateri İle Nasıl Davul Çalınır?

Dilerseniz sizler için hazırlamış olduğumuz “Kovadan Nasıl Bateri Yapılır? Ev Yapımı Davul” isimli bol detaylı yazımıza geçiş yapalım.


Kovadan Nasıl Bateri Yapılır?

Kovadan bateri yapmak için ihtiyacınız olan tek şey aslında bir adet 15 litrelik kapasitesi olan kova. Evet, bildiğimiz kova. Bu tarz kovaları bulabileceğiniz çok fazla yer mevcuttur; boyacılar, sanayi vs. Bahsettiğimiz kovayı bulduktan sonra yapmanız gereken şeyler çok basit.

Dilerseniz hepsini teker teker madde olarak yazalım.

Kovaya Vurabilecek Yükseklikte Oturak Bulmak

Bu kova, normal bateri seviyesinde olmadığı için o kovanın boyutuna uygun olan ve sizin fiziksel sağlığınıza uygun olacak yükseklikte bir oturak bulmalısınız.

Bu oturağa oturup, kova ile bateri çalarken kesinlikle kambur durmamalı ve rahat hissetmelisiniz. Bizim önerimiz, yine bir kova kullanarak fakat daha küçük bir kova kullanarak oturmanız olacaktır.

Uygun Bagetleri Bulmak

Uygun-Bagetleri-Bulmak

Normal bir bateri kullanmadığımız için kovadan en etkili sesi alabilmemizi sağlayabilecek bagetleri bulup, satın almamız gerekmektedir. Kova gibi bir bateriden en etkili sesi almak için top başlı bagetlerden satın almamız gerekmektedir.

Ucundaki toplar, plastik olursa daha etkili ses alırsınız. Kısacası, ne kadar sert uçlu baget, o kadar kaliteli ses anlamına gelmektedir kova bateri için.

Kova Bateriyi Taşınabilir Hale Getirmek

Kova-Bateriyi-Taşınabilir-Hale-Getirmek

Kova baterinizi rahatça taşıyabilmeniz için uygulayabileceğiniz çok fazla yöntem vardır. Dilerseniz bu yöntemleri madde madde sizler için açıklayalım;

  • Öncelikli olarak kovanın tam ortasından başlayarak etrafını bir koli bandı ile bantlayınız. Bu bantların sağlam olması için 3-4 tur döndürmeli ve aynısını biraz daha yukarıya uygulayın.
  • Bu iki bantlama işlemini bitirdikten sonra, kovanın tam ortasına dikey gelecek şekilde bir askı, eğer yoksa dümdüz bir ip geçirin ve ipi iki ucundan bağlayın.
  • Bu ipin, omzunuzda rahat bir şekilde duracağından ve hareketlerinizi kısıtlamayacağından emin olacak şekilde ayarlayın.

İşte bu kadar basit, kova baterinizi rahatça taşımak ve taşırken rahatça hareket etmek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem budur.

Kovadan Yapılmış Bateri ile Nasıl Davul Çalınır?

Kovadan-Yapılmış-Bateri-ile-Nasıl-Davul-Çalınır

Yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz gibi, kovanın ve zeminin vuracağınız her farklı yerinden farklı sesler elde edilmektedir. Resime göre;

  • Kovanın en üst kısmından “Bass Kick” sesi,
  • Kovanın yan kısmından “Snare Drum” sesi,
  • Kovanın bulunduğu zeminden ise “Hi-Hat” sesi sağlayabilirsiniz.

Bu ses aralıklarını arttırmak için uygulayabileceğiniz  yöntemler ise şunlardır;

  • Kovanın her hangi bir yerine vururken kovayı bir ayağınız ile yukarıya kaldırarak bir boşluk oluşturmak
  • Kovanın her hangi bir yerine vururken kovanın üstüne bir baget ile baskı uygulamanız
  • Kova bateri setinize, daha farklı boyutlarda ve ses aralıklarına sahip başka kovalar eklemeniz

Yukarıda yazmış olduğumuz her şeyi tek tek uygularsanız, bir bateri satın almadan, yarı profesyonel bateri tadına erişebilir, istediğiniz her yere taşınabilir, rahat bir bateri sahibi olursunuz.

,Hatta bu bateri ile sokaklarda müzik yaparak, profesyonel bir bateri satın almak için para bile biriktirebilirsiniz.

Çok kolay taşınabilir olan bu kova bateri ile şehrinizin istediğiniz her yerine rahatlıkla gidip, çalabilirsiniz. Umarız sizler için hazırladığımız bu detaylı “Kovadan Bateri Yapımı” yazısından gerçekten yararlanabilmişsinizdir.