Piyano Öğrenmek

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere piyano öğrenmenin kolay yollarını derlediğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan bilgileri uygularsanız, piyano öğrenme sürenizin kısaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Piyano-Öğrenmenin-Kolay-Yolları

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Öğrenmek İçin Uygulanabilecek Çalışmalar

♦ Öğrenmek İçin Uygulanabilecek Araştırmalar

Dilerseniz sizler için hazırladığımız, detaylı bilgilendirmeler içeren “Öğrenmenin Kolay Yolları” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Piyano Öğrenmek İçin Uygulanabilecek Çalışmalar

Enstrüman öğrenmek için temelde yapmanız gereken şey devamlı olarak enstrüman çalmaktır fakat biz “çalmak” kelimesini irdeleyerek nasıl çalmanız ve çalışmanız gerektiğinizi açıklayacağız. Dilerseniz bu konuları ayrı ayrı başlıklar altında inceleyelim;

Kulaktan Çalmak

Kulaktan-Çalmak

Eğer enstrümana yeni başladıysanız ve profesyonel bir eğitim almıyorsanız, nota bilginiz yoktur demektir. Nota bilgisi olmadan enstrüman çalmak zor olsa da imkansız olduğunu kimse söyleyemez.

İşte ilk olarak yapmanız gereken de, nota öğrenene kadar beklemek yerine, kulaktan, duyarak çalmaya çalışmak olacaktır.

Peki bunu nasıl yapabilirim?

Öncelikle ilk defa kulaktan duyarak çalmayı deneyecekseniz ilk olarak yapmanız gereken şey en fazla dinlediğiniz ve her kısmını bildiğiniz bir şarkıyı açmak olacaktır.

Sonrasında ise klavyenizin karşısına geçerek, şarkıda duyduğunuz melodileri baştan sonra olacak şekilde çalmaya çalışacaksınız.

Bunu yapmak ilk başlarda zor gibi gelebilecektir fakat kas hafızanızın da yardımı ile bir süre sonra bütün melodileri çalabilecek duruma geleceğinize emin olabilirsiniz.

İlk şarkınızın her kısmını çalabilir konuma geldikten sonra yapmanız gerekenler bu çalışmayı her gün olarak devam ettirip en az 3 şarkıyı tamamen melodileri ile birlikte çalabilir konuma gelmeniz olacaktır.

Bemol / Diyez / Minör / Majör Terimlerini Öğrenmek

Bemol-Diyez-Minör-Majör-Terimlerini-Öğrenmek

Bildiğiniz gibi müzikte çok fazla terim bulunmaktadır. Bunların hepsini öğrenmek için öncelikle temel terimleri öğrenmelisiniz.

Sizin kulaktan çaldığınız alıştırmayı yaparken bu terimlerin bir kaçını bilmeniz, sizin işinizi kolaylaştırdığı gibi, müzik dünyasına yavaşça girmenize yardımcı olacaktır.

Enstrümanın üzerindeki siyah tuşların ne işe yaradığını, hangi notadan sonra hangi notanın neden geldiğini anlamak için bu terimlere hakim olmalı ve hepsini aktif bir şekilde kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Piyanoda Akor Basmayı Öğrenmek

Piyanoda-Akor-Basmayı-Öğrenmek

Gelelim zurnanın “piyano” dediği yere. Bu konu biraz karışık gelebilir fakat bir kere akor basmayı öğrendiğiniz takdirde, sizi kimse tutamaz. Kulaktan melodileri çalarak şarkıya eşlik etmeyi öğrendiniz şimdi ise akorlarını öğrenmeye geldi.

Akor basmanın, melodi çalmaktan farkı şudur; melodi çalarken akorun karar seslerinden ya da gamının içerdiği bir notayı çalarsınız. Akor basarken yaptığınız şey, şarkının olduğu melodilerin oluşmasını sağlayan karar seslerin birleşimini çalmaktır.

Her şarkıda akorlar ve melodiler olur ve siz her ikisini de çalmayı biliyorsanız, sizi kimse tutamaz.

Piyanoda akor basmayı nasıl öğrenebilirim?

Akor basmayı öğrenebilmek için öncelikle parmak pozisyonlarınızın oturmuş, parmaklarınızın ise enstrümana alışmış olması gereklidir. Bu gereklilikleri sağlamanız için ise sürekli olarak enstrüman çalmanız gerekmektedir.

Varsayalım ki bunları sağlıyabilecek bir düzeye geldiniz, yapmanız gereken tek şey, şarkılarda bulunan akorların nasıl basıldığını izleyerek, taklit etmeye çalışmak.

Bir süre sonra, nasıl ki melodi çalmayı öğrenirken kas hafızanız ve müzik kulağınız size yardımcı oluyor ise bu konuda da size yardımcı olacaklar ve bir süre sonra hangi akorun nasıl basıldığını biliyor olacaksınız.

Yapabileceğiniz en önemli egzersiz bu şekildedir, akorları basarken öğrendiklerinizi not alarak, akorların nasıl basıldığını öğrenme sürecinizi hızlandıra da bilirsiniz.


Bugün ki yazımızda sizlere piyanoyu öğrenme sürecinizi hızlandırabilecek eğitimler sunmuştuk. Umarız bu yazımızdan memnun kalmış ve yararlanmışsınızdır. Müzik, huzur ve sanat ile kalın!