Akustik Gitar Tel Değişimi

Bugün sizlere akustik gitar tellerinin nasıl değiştirileceğini açıkladığımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra gitarınızın tellerini nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Akustik-Gitar-Telleri-Nasıl-Değiştirilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları genel olarak şunlardır;

Gitar Telleri Nasıl Değiştirilir?

♦ Gitar Tellerini Değiştirme Aşamaları

♦ Gitar Tellerini Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Gitar Telleri Nasıl Değiştirilir?” isimli detaylı yazımıza geçiş yapalım.


Akustik Gitarın Telleri Nasıl Değiştirilir?

Akustik-Gitarın-Telleri-Nasıl-Değiştirilir

Gitarın tellerini değiştirmek, diğer tüm gitarlar gibi farklıdır. Gitarın tellerini değiştirirken ekstra bir kaç tane daha parça çıkartmak gereklidir. Gitarınızın tellerini değiştirirken uygulamanız gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamaları sırasıyla yapmazsanız, işinizi boş yere uzatmış olursunuz. Dilerseniz sizler için bu aşamaları başlıklar altında tek tek açıklayalım.

1) Teller ve Köprüdeki Pinler Çıkartılmalı

Teller-ve-Köprüdeki-Pinler-Çıkartılmalı

Öncelikler gitarınızın sap kısmındaki burgulardan gitarınızın tellerini tek tek gevşetmeniz gerekmektedir. Tellerin iyice gevşediğinden emin olduktan sonra, gitarınızın köprü kısmındaki pinleri çıkartmanız gerekmektedir. Bu aşamaları izledikten sonra, gitarınızın tellerini teker teker gitarınızdan çıkartmalısınız.

2) Teller ve Köprüdeki Pinler Çıkartıldıktan Sonra Gitarın Temizlenmesi

Gitarınızın tellerini ve pinlerini çıkardıktan sonra elinize temiz ve mümkünse mikrofiber bir bez alıp, özel parlatma sıvıları yardımıyla tellerin alt kısmında birikmiş tozları silmeniz gerekmektedir. O tozları temizlemeden yeni takım telleri takmak, o yeni tellere zarar verip, daha kısa sürede eskimesine sebebiyet verirken, hem gitarınızın güzel görüntüsünü yok ederken hem de gitarınıza zarar verebilir.

3) Yeni Takım Tel Seçimi

Gitarınıza ve sizin çalış tarzınıza uygun gitar teli satın almalısınız. Kendi tarzınıza uygun gitar teli seçmek için öncelikle kendi tarzınızı gözlemlemeli ve belirlemelisiniz. Kendi tarzınıza uygun bir tel takımı almazsanız, gitar çalarken alacağınız duyum zevki ve hissyat minimuma iner.

Hangi tarza daha yakın olduğumu anlamak için ne yapmalıyım?

  • Ne tarz müzikler dinlemeyi sevdiğinizi araştırın
  • Bu dinlediğiniz tarzların ortak noktalarını bulun
  • Bu tarzların ortak noktada buluşabildiği tarza uygun olabilecek gitar telleri araştırın
  • Sevdiğiniz bütün tarzlara uygun olabilecek bir gitar teli satın alın

4) Akustik Gitar Teli Takmak

Yeni-Telleri-Takmak

Yeni aldığınız gitar telinin öncelikle alt kısmında bulunan çıkıntıları, pinleri çıkarttığınız boşluklara yerleştirmeniz ve üstüne pinleri takmanız gerekmektedir. Tektek bütün tellerin alt kısımlarını pinlerin olduğu yere yerleştirip, üstüne pinleri taktıktan sonra yapmanız gereken tek şey akort etmek.

5) Yeni Akustik Gitar Tellerini Akort Etmek

Akort cihazlarını ya da telefonunuzda bulunan “Tuner” programlarını açıp, burgular yardımı ile gitarınızın akortunu yapmanız gerekmektedir. Teller yeni olduğu için ilk akortu yaptıktan sonraki ilk 1 saat boyunca, teller yerine oturmaya çalıştığı için sürekli akordu bozulacaktır. Bu durum sizi korkutmasın, teller yerine oturmaya ve alışmaya çalıştığı için sürekli yerleri kayacak ve akordu bozulacaktır. Yapmanız gereken şey sürekli çalmak ve tekrar tekrar akord etmek olacaktır. 1. gün geçtikten sonra akordu en fazla gün aşırı şeklinde bozulacaktır ki bu bozulmalar da çok uçuk bozulmalar olmayacaktır.


Yukarıda görmüş olduğunuz aşamaları takip ederek, gitarınızın tellerini yaklaşık 15 dakika içerisinde rahatlıkla ve profesyonel bir şekilde dğiştirebilirsiniz. Bu aşamalar kesinlikle doğru sıralama ile yazılmıştır. Eğer tam olarak doğru yaparsanız, gitarınızda hiç bir sorun çıkmayacaktır. Eğer tellerinizi bu aşamalara göre yaptığınıza emin olduğunuz durumda bir aksilik olduğunu düşünüyorsanız bizlere ulaşabilir ya da sanat merkezimize gelip, gitar teli değişimi hakkında destek alabilirsiniz. Müzik ile mutlu ve huzurlu kalın!