5 Temel Gitar Akoru & 20 Kolay Gitar Şarkıları

Öğrendikten sonra düzinelerce şarkıyı çıkartabileceğiniz 5 temel akoru öğrenmeye hazır mısınız! Bu yazımızda bu akorları öğrenip yeni başlayanlar için kolay şarkılarla pekiştireceğiz.

Temel egzersizleri videomuzu izlemek için tıklayınız


5 Kolay Akorla Gitarda En Az 20 Şarkı Çalmak

Kolay Gitar Akorları : En Kolay Çalabileceğin 20 Yabancı Şarkı Akoru

Gitar akorları

Nota tablarıyla şarkı çalmayı öğrenmenin başlıca ayağı akor adlarını öğrenmektir.

Başka bir enstrüman öğrenmede notaları bilmemiz çok önemli ancak başlangıç seviyesinde tablarla ve akorlarla başlamak öğrenmeyi hızlandıran bir yöntemdir. Unutmayın notalar ve tablar bir şarkıyı öğrenmenin sadece iki farklı yolu iki farklı öğrenme seçeneğidir.

e |——————————-1. Tel—–|
B|————————-2. Tel———–|
G|——————-3. Tel—————–|
D|————-4. Tel———————–|
A|——-5. Tel—————————–|
E|-6. Tel———————————–|

Yukarıda tabların nasıl gösterildiğini basitce görüyorsunuz. Bir parçayı tablarla öğrenmek kısaca telleri tek bir harfe indirmeye ve karşılığı olarak o telde basılacak perdeleri numaratik olarak simgelemeye dayanır.

Tab okumakla ilgili ayrıntılı bilgiyi okumayanlar buradan tabların nasıl kolayca okunacağını inceleyebilirler;

Gitar Tabı Nasıl Kolayca Okunur?


Tabların internetten kolayca bulabilirsiniz, ayrıca yeni başlayan herkesin kolaylıkla kullanabileceği, çok faydalı bir program da mevcut. Guitar Pro adlı program neredeyse 20 yıldır gitaristlerin yanında, gitaristin nota ve tab bulma konusunda en iyi arkadaşı! Programın detaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz;

Guitar Pro Nedir ve Nereden İndirilir?


Peki bu tabı nasıl okuyacağız? Noktalar sol elinizi hangi perdelere basmanızı söyleyen simgelerdir. Yukarda ki A akorunu çalmak için serçe, yüzük ve orta parmağınızla siyah noktayla belirtilmiş perdelere basıp, boş yuvarlakla (O) vurup X ile gösterilen tele vurmamamız gerekiyor.

Merak etmeyin hiç zor değil, bu şekilde anlatmak tabi ki yetmez, akorların görsel, resimli olarak basılışlarına buradan ulaşabilir ve gerekli akorların nasıl basıldığına bakabilirsiniz;

Akorlar Nasıl Kolayca Basılır ( Resimli Anlatım )

Tabları doğru bastığımızdan emin olduğumuzdan sonra ki adım o akoru ezberlemek olacak. Bazı akorların uzun vadede hatırlanması zor olabilir ama bunarı kafanızda şekillere göre imgeleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse A akoru perdeleri düz ve yukarıdan aşağıya göre basılırken C akoru sol yukarıdan sağ aşağıya doğru çapraz basılır.

Akorların yerlerini ezberlerdikten sonra şimdi bu akorları taker taker çalışıp tellerden çıkan bütün sesleri dinleyip öğrenme aşamasına geldik demektir. Yukarıdan aşağıya (bas tellerinden tiz tellerine doğru) her telin çıkarttığı seslere aşina olmamız gerekmekte.

Bunun çalışma yöntemi ise akorlara basıp çıkan sesleri yavaş ve dikkatli bir biçimde dinleyip ses hafızanıza kodlamanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu akor bastığımız parmaklarımızın diğer tellere temasının olmadığından ve boş teller engellemediğinden emin olmaktır.


Akor Arasında Geçiş Çalışması

Yukarıda ki tabloda iki akor arasında geçiş yapma çalışmasının en basit çalışmasını görebilirsiniz. Örnekte ki gibi bir çalışma programında 1 & 3. Vuruşlarda aşağıya doğru vurup (play) 2&4. Vuruşlarda telleri yukarıya doğru çekmemiz gerekmekte.

Metronome yardımıyla kademeli olarak hızlanarak bu pratiği yaparak akorlar arasında çok rahat bir şekilde geçiş yapmanızı sağlayacaktır.

Akor geçişlerini daha kolay hale getirmek için bol bol pratik yapmalı ve çeşitli akor egzersizleri uygulamalısınız, bu egzersizlere ise buradan ulaşabilirsiniz;

Gitar Akorlarını Kolay Geçmek İçin Çalışmalar


Yeni Başlayanlar İçin Sadece A, C, D, Em, Ve G Akorlarını Kullanarak Çalabileceğiniz 20 Yabancı Şarkı ;

Bütün bu akor çalışmalarını tamamladıktan sonra düzinelerce şarkı çıkartabilirsiniz. Ama siz düzinelerce şarkı aramayın diye sizler için başlangıç niteliğinde 20 yabancı şarkı listeliyoruz, ayrıca yazının en sonunda çalabileceğiniz kolay türkçe şarkıların adresine de ulaşabilirsiniz;

 1. Bad Moon Rising (Credence Clearwater Revival)
 2. Eleanor Rigby (The Beatles)
 3. Brown Eyed Girl (Van Morrison)
 4. Catch the Wind (Donovan)
 5. Clementine 
 6. Sweet Home Alabama (Lynyrd Skynyrd)
 7. Lightly Row 
 8. Amazing Grace 
 9. Time of Your Life (Green Day)
 10. Twinkle, Twinkle Little Star 
 11. Heart of Gold (Neil Young)
 12. Old MacDonald 
 13. Story of My Life (Social Distortion)
 14. Louie, Louie (The Kingsmen)
 15. What I Got (Sublime)
 16. Free Fallin’ (Tom Petty)
 17. Anything, Anything (Dramarama)
 18. Rockin’ in the Free World (Neil Young)
 19. Mary Had a Little Lamb 
 20. Viva la Vida (Coldplay)

Ben öğrendiğim akorlarla Türkçe şarkılar da çalmak istiyorum diyorsan aşağıdaki adreste şarkıların hem isimleri hem de akorları bulunuyor;
Kolay 10 Şarkı


Ve yazımızı bitirmeden önce bu önerime lütfen kulak verin, kesinlikle akordu yerinde olmayan bir gitarla çalmayın, kulağınız yanlış seslere alışırsa bunu düzeltmek çok zor olur, artık hepimiz cep telefonlarına sahibiz, cep telefonumuza bir akort programı indirerek enstrümanızı kolayca akort edebiliriz.

Akor ve akort birbiriyle karıştırılmamalıdır, akort bir müzik aletini doğru notalara göre ayarlamaktır! Akort etmeyi bilmeyenler ya da gitar akort yaparken zorlananlar buradaki yöntemleri kullanarak kısa sürede kolayca akort edebilir