Gitarda Akor Nasıl Basılır? Akor Basma Egzersizleri

Bugün, “Gitarda akor nasıl basılır?” sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda, gitarda nasıl akor basabileceğinizi ve akor basma egzersizlerini bulabilirsiniz.

Gitarda-Akor-Nasıl-Basılır-Akor-Basma-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Gitarda akor nasıl basılır?

♦ Gitarda akor basma egzersizleri

Dilerseniz sizler için hazırlamış olduğumuz “Gitarda Akor Nasıl Basılır?” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Gitarda Akor Nasıl Basılır?

Gitarda akor basmak sandığınız kadar zor ve “parmak acıtıcı” değil. Tek yapmanız gereken bu yazıyı okumak, sizler için hazırladığımız egzersizleri günde 1 saat yapmak. Akorların nasıl basıldığına geçmeden önce dilerseniz gitar üzerinde bulunan akor türlerini açıklayalım.

Bareli Akorlar

Bareli akorlar, gitarınızın klavyesinde bulunan elinizin işaret parmağı ile gitara baskı uykulanıp, bütün tellerin alt alta kapatılmasının gerektiği akorlara denir. Örneğin;

G-(Sol-Majör)-Bareli

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi, işaret parmağı gitarın üzerinde bütün tellere baskı uygular bir şekilde duruyor ve diğer parmaklar diğer notalara basarak “G (Sol Majör)” akorunu oluşturuyor.

Fa akorunu ya da diğer adıyla F akorunu basamayanlar, yani bareli akor basmakta zorlananlar “F Akoru Nasıl Farklı Şekillerde Kolayca Basılır?” yazımızı okuyabilirler.

Baresiz Akorlar

Baresiz akorlar, her gitaristin, ilk üç ayında öğrendiği akorlar diyebiliriz aslında. Basımı bareli akorlara göre daha kolaydır fakat kendinizi profesyonelleştirmek istiyorsanız bareli akor basmayı da mutlaka öğrenmelisiniz.

C-(Do-Majör)-Akoru

Ne kadar baresiz akorlarda da eksik ve artık akorları çalabiliyor olsakta, gitarın notasyon yapısından kaynaklı olarak, eksik ve artık gibi düzenlemeleri bareli akorlarda daha rahat yaparız. Dolayısıyla siz her iki akor türüne de çalışın.

Peki gitarda akor nasıl basılmalı?

Gelelim bu akorların nasıl basıldıklarına. Yukarıdaki fotoğraflarda görmüş olduğunuz gibi parmakların en ucundaki kısım ile tellere baskı uygulanmaktadır. Eğer bunun aksine bir baskı uygularsanız ya bir altındaki telden ses gelmez sadece bastığınızdan gelir ya da hiç birinden tam anlamıyla ses gelmez. Dilerseniz, doğru akor basımını anlatmak için, akor basarken dikkat etmeniz gerekenleri madde madde açıklayalım

  • Parmakların en uç kısmında kalan parçası ile tellere baskı uygulamak.
  • Klavyede duran elinizin baş parmağı, gitarın arkasına 90 derecelik bir açı ile yani parmak izinizin olduğu kısım ile baskı uygulanmalıdır. Aksi takdirde eliniz rahat ve esnek olmaz dolayısıyla bazı akorları basamazsınız.
  • Akorları basarken ellerinizi kasmamak ve rahat hissetmek. Eğer akor basarken kendinizi rahatsız hissediyor, eliniz ya da parmağınız ağrıyor ise o akor basımında bir yanlışlık söz konusu demektir.
  • Doğru perdelere bastığınızdan emin olun. Gitar öğrenmeye yeni başlayanlar bazen yanlış perdelere basabiliyorlar ve bazıları akorları yanlış öğrenip aylarca o şekilde çalabiliyor. Dolayısıyla bu durum, o öğrenciyi geriye itiyor, önce hatanın düzeltilmesi sonra tekrar doğrunun öğretilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bir şeyler öğrenirken mutlaka emin olun ve sonra hafızanıza alın.

Gitarda Akor Basma Egzersizleri

Gitarda-Akor-Basma-Egzersizleri

Gitarda akorları hızlıca basıp, hepsinin yerini öğrenmek istiyorsanız belli başlı egzersizler yapmalısınız. Dilerseniz sizler için bu egzersizleri madde madde açıklayalım;

  • Öncelikle gitarda çalına bilecek “baresiz” akorları bulup karşınıza koyun
  • Gitarınızı elinize alıp bu akorları tek tek, sesleri tamamen doğru çıkana kadar çalın
  • Bunu bir hafta boyunca tekrar edin
  • Bu baresiz akorlar tek tek güzel olduktan sonra, ikişer ikişer ard arda çalmaya başlayın (Örn. Am-Am-Em-Em-Am-Am-Em-Em…)
  • İkişerli olarak bütün akorları düzgün çaldıktan sonra bütün akorları ard arda çalmaya çalışın.
  • Bütün akorlar ard arda güzel duyulmaya başlandıktan sonra bu tekniğin aynısını baştan sonra bareli akorlar için yapın

Gitarda-Akor-Nasıl-Basılır

Eğer yukarıda bahsettiğim konuları dikkate alır, önerdiğim egzersizleri uygularsanız, bareli ve baresiz akorların nasıl basıldığını 1 ay içerisinde öğrenirsiniz.

Ayrıca; bir şarkının akorlarını nasıl bakmadan bulabileceğinizi ve akorların nasıl oluştuğunu öğrenmek isterseniz sizler için hazırladığımız makale serimizden “Şarkının Akorları Gitarla Nasıl Bulunur | Şarkı Akoru Çıkartmak – I” isimli ilk yazımızı okumanızı öneririz.