Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Klarnette Doğru Ses Çıkarmak konusunu ele alacağız.. Klarnet çalmayı öğrenmek düzenli pratikler yapmak, kendinize ve enstrümanınıza zaman ayırmak ve doğru adımlarla ilerlemekle mümkündür. Fakat tüm bunları yanı sıra, her ne kadar çalışırsanız çalışın bazen klarnetinizden istenmeyen sesler almaya başlarsınız. Bu seslerin en bilineni de gıcırtılı seslerdir. 

Klarnetinizin gıcırdamasının birkaç nedeni vardır ve bu neredeyse her zaman en uygunsuz zamanda gerçekleşir. Gerçekten önemli bir klarnet solosunun ortasında, son sınıf resitalinizde veya hatta sadece kendi bireysel uygulamanızda olsun, klarnet gıcırtıları sizi ve izleyicilerinizi performansınızdan uzaklaştırabilir. 

İşte bu nedenle bugünkü yazımızda klarnet çalarken istenmeyen sesleri nasıl engelleyebileceğinizden bahsedeceğiz. Eğer siz de klarnet çalarken gıcırtı gibi istenmeyen seslerden kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin… 

Klarnet Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime katılabilirsiniz..

Klarnette Doğru Ses Çıkarmak

Klarnetinizin Bakımlı Ve Kondisyonlu Olması 

Klarnette Doğru Ses Çıkarmak
Klarnette Doğru Ses Çıkarmak

Klarnet çalarken gıcırtı gibi istenmeyen seslerin önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken en önemli şey enstrümanınızın bakımlı ve temiz olmasıdır. 

Klarnetin ağızlığı, tuşları, ağızlığı ve diğer parçaları bakımlı olmalıdır. Sesi üreten klarnet parçalarının özellikleri sesi üreten en önemli etkendir. Bu nedenle eğer klarnet çalarken istenmeyen sesler duyuyorsanız ilk olarak klarnetinize ne kadar iyi baktığınızı gözlemlemelisiniz. 

Klarnet Kamışınızın Sağlam Olduğundan Emin Olun

Klarnette Doğru Ses Çıkarmak
Klarnette Doğru Ses Çıkarmak

Klarnet kamışınızın iyi durumda olduğundan ve yontulmadığından veya çatlamadığından emin olun. Hasarlı kamışlar klarnet gıcırtılarının önde gelen nedenidir.

Dengeli bir kamış, eşit şekilde titreştiğinden ve gıcırdamadığından emin olmak için önemlidir. Dengeli bir kamışınız olup olmadığını bilmek için, kamış üzerindeki “V” şeklinin, her iki tarafın da aynı şekilde şekillendirilip şekillendirilmediğini ışığa kadar tutarak kontrol edin.

Ayrıca, kamışı dilinizle çok sert vurursanız, bir gıcırtı üretebilir. Son olarak, kuru sazlarda veya ağızlık üzerinde yanlış kamış veya ligatür yerleştirme ile oynamak da gıcırdamaya neden olabilir.

Klarnet Çalarken El Pozisyonunuza Dikkat Edin

Klarnette Doğru Ses Çıkarmak

Klarnetin ton deliklerini kaplamakta zorlanıyorsanız, gıcırdamaya neden olabilir. Özellikle genç öğrencilerle birlikte, kötü alışkanlıklar geliştirmemeleri için uygun el pozisyonunu uyguladığınızdan ve öğrettiğinizden emin olun. Küçük öğrencilerinizin ince parmakları veya küçük elleri veya her ikisi varsa, ton deliklerini örtmeleri özellikle zor olabilir. Bu da klarnet çalarken gıcırtılı sesler üretilmesini sağlar.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..

Erturgut Sanat merkezine sadece eğitim için değil kaliteli muhabbet ve sohbet için de uğrayabilirsiniz.