Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateride Zillerin Temizliği Nasıl Yapılır? konusunu ele alacağız.. Parlak ışıkların altındaki temiz ziller, sahnedeki en göz alıcı nokta olabilir. Ayrıca genellikle bir davulcunun enstrümanına ayırdığı bütçesinin en büyük bölümünü temsil ederler. Bu nedenle, birçok davulcunun zillerini olabildiğince parlak ve yeni görünümlü tutmak için büyük çaba sarf etmesi şaşırtıcı değildir.

Aslında akustik davulda zillerinizi temiz tutmanın tek sebebi estetik de değildir. Sesin kalitesi de temiz tutulan bir zil için çok farklıdır çünkü yıllarca biriken bakır oksit, çubuk kalıntısı ve kirden kaynaklanan sesin yumuşamasını önlemenin en iyi yolu zillerinizi temiz tutmaktır. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için akustik davulda zillerin temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz. Eğer siz de akustik bir davul setine sahipseniz ya da sahip olmak istiyorsanız, bütçenizin büyük kısmını ayıracağınız zillerinizin temizliğinin nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Bu yazıda ise merak ettiğiniz bu sorunun cevabını bulacaksınız. 

Bateri Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Bateride Zillerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Sabun Ve Su İle Yıkamak

Bateride Zillerin Temizliği Nasıl Yapılır?
Bateride Zillerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Zillerinizde aşırı kir veya korozyon belirtisi yoksa, az miktarda deterjan ya da sabun ile ılık suda iyice temizlemek zillerinizi tekrar yeni gibi göstermek için yeterlidir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şeylerden ilki zilleri “tonal sırtlar” yönünde, yani torna yönünde sildiğinizden emin olmanız gerektiğidir. Aynı zamanda yıkadıktan sonra iyice durulamayı ve kurutmayı da ihmal etmemelisiniz.

Her kullandığınızda zillerinizdeki tozu ve parmak izlerini silme konusunda gayretli davranıyorsanız, yapmanız gereken tek bakım bu olabilir.

Sabun ve su ile elde yıkama, tüm nem ve sabun kalıntılarını çıkardığınız sürece tüm zil tipleri için güvenlidir.

Asit Bazlı Temizleyiciler İle Yıkamak 

Bateride Zillerin Temizliği Nasıl Yapılır?
Bateride Zillerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Bazı parmak izleri ve çubuk izleri basit sabun ve suyla temizlemeye karşı koyabilir. Bu durumlarda, asit bazlı bir zil temizleyici kullanmayı düşünmeniz gerekmektedir.

Asit temizleyiciler işe yarar çünkü ziller genel olarak bronzdan yapılmıştır. Örneğin bir bakır, kalay ve çeşitli eser metal alaşımları zilinizin ham maddesini oluşturur.

Havaya ve neme maruz kaldığında, bronz yüzeyinde ince bir bakır oksit kaplama oluşturacaktır. Bakır oksit zilin görünümünü köreltir ve yüzeyindeki toz, kir ve yağları hapseder.

İnternette zil temizliği ile ilgili bilgileri ararken, sizi çeşitli ev malzemelerini, örneğin limon, ketçap, kola, hatta klozet temizleyici kullanmaya teşvik edecek iyi niyetli davulculardan birçok makale ve video ile karşılaşacaksınız. Bu ev ilaçları değişen derecelerde çalışacak, ancak asla ticari olarak üretilmiş bir temizleyici kadar iyi iş çıkarmayacaktır. 

Temel olarak düşünüldüğünde asit bazlı temizleyiciler bakır oksidi parçalayarak onu ve içinde sıkışan kiri temizlemenizi sağlar.

Tabi ki her durumda asit bazlı temizleyiciler de işe yaramayabilir. Özellikle eskimiş ve yıllarca pek iyi bakılmamış bir zil setinden bahsediyorsanız parlatıcıları ya da cilaları kullanmanız da gerekebilir. Zilinizin yapısına ve tonal oyuklarına zarar vermediğiniz, durulama işlemini büyük bir özenle yaptığınız sürece bu seçenek de zilinize fazla zarar vermeden altından kalkabileceğiniz bir yoldur. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..