Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Reçinesi Hakkında Her Şeyi ele alacağız. Keman reçinesi, ağaç özüne benzeyen ağaç reçinesinden yapılmış sert bir maddedir. Bir reçine yaya sürtünme uygulandığında, küçük parçacıklar yapışkan, toz halinde, beyaz bir madde olarak çıkacaktır.

Reçine genellikle koruyucu bir bezle yuvarlak bir “kare” içinde gelir veya dikdörtgen bir ahşap veya plastik kasaya kalıplanır. Sarıdan yeşile ve koyu kahverengiye kadar birçok tonda gelir!

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Keman Reçinesi Nasıl Sürülür? adlı makalemizi okumak için Buraya Tıklayın..

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Neden Reçineye İhtiyacımız Var?

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey
Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Keman yayları, tel boyunca kayarak ve telin titreşmesine neden olarak ses üretir. Ancak yay kılları doğal hallerinde herhangi bir titreşime neden olamayacak kadar pürüzsüzdür. Reçinesiz bir yayı bir keman teli boyunca kaydırırsanız, hiç ses çıkarmaz! (Daha önce yepyeni bir yay ile çalmayı denediyseniz bunu fark etmiş olabilirsiniz!)

Reçine uygulamanın amacı, yay kıllarını, telleri “tutacak” ve yay tel boyunca kayarken sürtünmeye neden olacak tozlu, yapışkan bir maddeyle kaplamaktır. Telin titreşmesine ve ses üretmesine neden olan budur.

Ne Kadar Reçine Kullanmalısınız?

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey
Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Birçok insanın bu konuda farklı görüşleri vardır, ancak genel bir kural olarak, her çalımdan önce, her pratikten önce yayına en az birkaç kez reçine sürmelisiniz.

Yeni başlayan kemancıların çok fazla reçine uygulamak yerine yeterince reçine uygulamamalarının daha yaygın olduğunu düşünülür. Bu nedenle tüm öğrencilerimizi kemanı kutusundan her çıkardıklarında reçine sürme alışkanlığı kazanmaya davet ediyoruz!

Yeterince Reçine Uygulamazsanız Ne Olur?

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey
Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Yayınızda yeterli reçine yoksa ne olur: Yayınınız siz çalarken ipin üzerinde kayacak ve çok yumuşak bir ton (hatta hiç ton) üretmeyecektir. Basıncınız tutarlı olsa bile, sesin aniden yumuşadığı yayınızın reçinesiz kısımlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

Bunun olduğunu fark ederseniz, yayına çok fazla reçine sürmeniz gerekir demektir. Bunu yapmak için reçineyi iplere sürttüğünüzde iyi miktarda baskı uygulamak isteyeceksiniz. Yay kıllarınızın yarıklarında ekstra reçine elde etmek için ileri geri “ovma” hareketini de kullanabilirsiniz . Yayınızın bir bölümünün diğerlerinden daha kötü olduğunu fark ettiyseniz, reçinenizi o alana odaklamak isteyebilirsiniz.

Çok Fazla Reçine Uygularsanız Ne Olur?

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Yayınızda çok fazla reçine varsa ne olur: Yayı ipin üzerinden kaydırdığınızda, yaydan gelen reçine tozu “bulutlarını” fark edeceksiniz. Telleriniz ve kemanınız, temizlenmeden bırakılırsa enstrümanınızın cilasına zarar verebilecek bir reçine tozu kaplamasıyla sonuçlanacaktır.

Yayınızda çok fazla reçine olduğunu düşünüyorsanız, düzeltmesi çok kolaydır: Kemanınızı birkaç gün, hatta bir haftaya kadar daha fazla reçine sürmeden çalın. Oynarken reçine doğal olarak yayından çıkacaktır. Reçine birikimini fark ettiğinizde kemanınızı bir bezle sildiğinizden emin olun. 

Reçineyi Muhafaza Etmek Ve Bakımı

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Reçine her zaman oda sıcaklığında saklanmalıdır (tıpkı kemanınız gibi!) Çoğu kemancı, kolay erişilebilir olması için reçinelerini keman kutusunun bir bölmesinde saklar. Ayrıca, çantanızda reçine pulları bırakmasını önlemek için reçinenizi kılıfında veya çantasında saklamak iyi bir fikirdir.

Reçine çok kolay çatladığı için dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir. Reçine, çarpılırsa veya çatlarsa parçalara ayrılabilir veya küçük reçine “cipsleri” dökebilir. Reçine ayrıca aşırı sıcak ortamlarda erime potansiyeline sahiptir (Sıcak bir arabada bırakılmış gibi).

Reçinenizi kırarsanız, paniğe kapılmanıza gerek yok. Kırık bir reçine parçası gayet iyi işleyecek, böylece parçaları kurtarabilirsin.

Reçine Türleri

Keman Reçinesi Hakkında Her Şey

Reçinenin çeşitli tonları ve renkleri olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Tipik olarak bu tonlar iki kategoriye ayrılır: açık reçine ve koyu reçine.

Açık reçine: Daha açık bir tona sahip olma eğilimindedir ve tipik olarak keman ve viyola gibi daha yüksek yaylı çalgılar için kullanılır. Açık reçine, koyu reçineden daha sert ve daha az yapışkandır, bu da onu nemli iklimler için harika kılar.

Koyu reçine: Daha koyu bir tona sahip olma eğilimindedir ve viyolonsel ve kontrbas gibi daha bas enstrümanlar tarafından tercih edilir. Koyu reçine daha yumuşaktır ve yapışkan olabilir, bu nedenle kuru veya serin iklimlerde daha iyi sonuç verir. Koyu reçine kullanıyorsanız, reçinenin birikmesini önlemek için kemanınızı sık sık sildiğinizden emin olmalısınız!

Reçine kemanın tonunu etkilerken, tondaki değişikliğin son derece ince olacağını ve büyük olasılıkla ortalama keman öğrencisi tarafından algılanamayacağını unutmayın. Keman tonunuzu değiştirmekle ilgileniyorsanız, farklı tel türlerini denemede veya deneyimli bir luthier’e ses direk veya köprü yerleşiminizi ayarlamada daha başarılı olacaksınız.

https://youtu.be/uibRiXXAveI