Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kemanlar Neden Pahalı? konusu ele alacağız.. Kemanın sesi gerçekten eşsizdir ve başka hiçbir müzik aleti tarafından taklit edilemez. Ama kemanlar neden bu kadar pahalı? Basit bir soru gibi görünebilir, ancak cevap oldukça karmaşık olabilir.

Bir kemanın değerini belirleyen, yapımcısı, enstrümanın durumu ve nadirliği gibi birçok faktör vardır. Yüksek kaliteli bir kemanın on binlerce dolara, euroya, liraya satılması nadir değildir ve ucuz öğrenci kemanları bile nispeten pahalı olabilir!

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz!! Ayrıca Keman hakkında tüm soru işaretlerinizi gidermek için arayabilir ya da bizi ziyaret edebilirsiniz..

Kemanlar Neden Pahalı?

Yapımcı / Marka

Kemanlar Neden Pahalı?
Kemanlar Neden Pahalı?

En iyi kemanlar, her ayrıntıyı yakından bilen bir luthier tarafından yapılır. Güzelliği, gizemi ve gücü ile her dinleyiciyi büyüleyecek bir ses üretmek için sadece özenle seçilmiş ahşap ve vernik kullanırlar. Hızlı ve ucuz bir başlangıç ​​yapmak isteyen yeni başlayanlar için fabrika yapımı kemanlar harika bir seçenek olabilir, ancak daha pahalı modellerin ses kalitesini beklememelidirler. Unutmayın maalesef enstrümanlarda kalite ve ücret doğru orantıdadır.

El yapımı kemanlar, en iyi ses için yaşlandırılmış ağaçlardan yapılmıştır. Luthiers onları şekillendirir ve daha sonra tonunu çeşitli şekillerde etkileyen vernikle kaplar, ama en önemlisi kemanınızın hassas yüzeyini korurken aynı zamanda renk katar!

Belirli bir üreticinin enstrümanlarına olan talep, fiyatında büyük rol oynayacaktır. Örneğin, Stradivari tüm zamanların en tanınmış keman yapımcılarından biridir. Kemanları yaklaşık 10 milyon dolar ile piyasadaki en pahalı enstrümanlardan bazıları!

Aynı şey çağdaş yapımcılar için de geçerlidir. Oyuncular tarafından aranan ve yılda sadece birkaç enstrüman üreten Luthier’ler genellikle daha yüksek fiyatlara hükmederler.

Kullanılan Materyal

Kemanlar Neden Pahalı?
Kemanlar Neden Pahalı?

Bir kemanda kullanılan malzemelerin kalitesi de fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kemanlar geleneksel olarak ladin, akçaağaç ve abanoz olmak üzere üç çeşit ağaçtan yapılır. Ladin, güçlü olduğu kadar hafif ve rezonanslı olduğu için üst kısım veya ses tahtası için kullanılır. Akçaağaç, net ve parlak bir ton üreten bir sert ağaç olduğu için genellikle arka ve yanlar için kullanılır. Güçlü olması ve kolay yıpranmaması nedeniyle klavye, kuyruk parçası ve çenelik için abanoz kullanılmıştır.

Vernik

Kemanlar Neden Pahalı?
Kemanlar Neden Pahalı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi vernik, kemanın sesinde önemli bir rol oynar. Farklı vernik türleri, bir kemanın sesini farklı şekillerde etkileyebilir ve alkol veya yağ bazlı olabilir. Bu tür vernikler, ahşabın doğal güzelliğini arttırdıkları ve kendilerine özgü estetik kazandırdıkları için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat ailesine sadece ders ve ders hakkında bilgi almak için değil her türlü konsol oyunu ve muhabbet için de gelebilirsiniz. Hem müzik hem de eğlence için sizleri bekliyoruz. Önce telefon ile aramanıza gerek yok. Çıkın ve gelin.