Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Mastering Nedir konusunu ele alacağız.. Müzikle, özellikle de kayıtla ilgilenen herkesin kesinlikle duyduğu bir terimdir mastering. Peki tam olarak anlamı nedir hiç düşündünüz mü? Bir kayıt stüdyosunda ya da kaliteli bir kaydı dinlerken yanınızdaki arkadaşlarınızdan biri “Baksana, bu şarkının mastering’i çok iyi yapılmış” dediğinde aslında ne demek istiyor? Yani kısaca mastering nedir?

İşte bu sorunun cevabını siz de merak ediyorsanız bu yazımızda sizler için mastering nedir ve neden bir şarkı için masteringe ihtiyaç duyarız sorularına cevap vereceğiz. Eğer siz de mastering konusunda kendinizi geliştirmek ya da müzik kültürünüze bir parça daha katarak mastering ne anlama geliyor öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Mastering Nedir?    

Mastering Nedir?
Mastering Nedir?

Mastering temel anlamda, bir ses karışımı alır ve dağıtım kalitesine getirir. Karışımınızı dengelemek, ses öğelerini birleştirmek ve tüm dosya formatları ve cihazlar için oynatma yanıtını optimize etmek için son adımdır. Mastering tipik olarak stereo geliştirme, sıkıştırma, eşitleme ve sınırlama dahil olmak üzere bir dizi ince ses işleminden oluşur. Yaratıcı olarak sıkı çalışmanız ile radyoya hazır ses kalitesi arasındaki hayati bağlantıdır.

Büyük ihtimalle en sevdiğin şarkıya hakim olmuşsundur. Aslında, duyduğunuz hemen hemen tüm müzikler tüm platformlarda, yayın hizmetlerinde, radyo ve televizyonda dinlemek için ustalaşmıştır. Yaratıcı sürecin en önemli adımlarından biri de hiç kuşkusuz mastering bölümüdür. İyi bir mastering nüziğin en iyi şekilde sunulmasını sağlar.

Mastering Neden Önemlidir?

Mastering Nedir?
Mastering Nedir?

Mastering, bir şarkının hayata geçirilmesinde belki çok da önemli değildir. Yani iyi bir söz yazmak, iyi notalar oluşturmak ya da güzel bir trafikle çağın ihtiyaçlarına göre bir eser ortaya koymak için…

Ancak müzik de diğer tüm sanatlar gibi hedefine ulaşmak için var olur. Günümüz teknolojisinde de bir şarkının her platformda dinleyicisine ulaşması için mastering olmazsa olmazdır. Şarkının tüm dinamiklerini olması gerektiği koruyarak onu her platforma uygun hale getirmek iyi bir mastering işleminin olmazsa olmazıdır. 

Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, temelde teknik bir detay gibi görünen mastering aslında bilimden çok bir sanattır. Mastering ile uğraşan kişilerin müzikal bilgileri ve iyi bir kulakları olması gerekir. Aksi durumda ellerine geçen parçayı işledikten sonra elde ettikleri şeyin ne kadar orijinaline uygun olduğunu anlayamazlar. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir