Keman, her yaşta öğrenilebilen oldukça popüler bir enstrümandır. Çok yönlü sesiyle tanınan keman, orkestra, yaylı dörtlüler ve daha fazlası için mükemmeldir. Keman dersleri alıyorsanız yahut almaya niyetliyseniz keman notalarının nasıl okunacağını öğrenmek çokça önemli bir adımdır.

Keman çalmayı öğrenirken, müziğin nasıl okunacağını bilmek ve anlamak müzik hayatınız boyunca size yardımcı olacak maharetleriniz olacaktır… Ve bu maharetlerinizi, müziğe emek vererek elde edeceğinizi şimdiden söylemeliyiz.

Keman müziğini okumak

Keman eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Tıklayın.

Müzik okumayı öğrenmede ustalaşmak yıllar alabilir. Bununla birlikte, yeni başlayanların bile nispeten kısa sürede mükemmelleştirebilecekleri birkaç kavram vardır.

Keman müziği okumayı öğrenmeye başladığınızda, şu temel kavramlarla başlayın:

  • Müzikal Alfabe
  • Müzik notaları
  • Staff(Nota Çizgisi)
  • Üçlü nota anahtarı
  • Zaman İşareti
  • Anahtar İşareti

Bu kavramları öğrenmek, müzik okumak için güçlü bir temel oluşturacaktır. Keman müziği okumayı öğrenebilmeniz için isterseniz bu fikirleri daha ayrıntılı olarak tartışalım…

Müzikal Alfabe

Keman notaları okumanın ilk adımı müzikal alfabeyi öğrenmektir. Tıpkı bir dili okumayı öğrenmek gibi, müzik okumayı öğrenmek de alfabe ile başlar. Müzik için “A” harfiyle başlayıp ardından “G” ile bitiririz…

Her harf, bir müzik aletinin ürettiği farklı bir sesi temsil eder. Harflerin arasına belirli tonlar da girmektedir. Bunlar keskin veya düz notalar olarak da bilinir. Notaları okurken, “F #” gibi “#” simgesiyle yazılmış keskin yazıları görürsünüz. Düzler, “Gb” gibi “b” gibi görünen bir sembolle temsil edilir.

Kemanda müzikal alfabe

Müzikal alfabeyi öğrenmek, keman müziği okumayı öğrenmek için önemli bir ilk adımdır.

Müzikal alfabenin kemanınızla herhangi bir şarkıyı çalabilmenize olanak tanıdığını unutmamalısınız…

A: La

B: Si

C: Do

D:Re

E: Mi

F: FA

G:Sol

Müzik Notaları

Şimdi biraz daha derine inelim ve müzik notalarını öğrenelim. Müzik notası, notalar üzerinde farklı sembollerle temsil edilen belirli bir ton veya sestir. Bu semboller, sayfa boyunca melodileri temsil eden farklı desenlerle konumlandırılmış, dikey çizgiler ve kuyruklara sahip küçük noktalar gibi görünür. Bir müzik notasının parçalarına “kafa”, “gövde” ve “bayrak” denir.

Birçok farklı müzik notası vardır. Bunlar yazılı semboldeki varyasyonlarla temsil edilir. Örneğin, bir notanın başı dolu veya boş olabilir. Farklı müzik notaları arasında çeyrek notalar, sekizinci notalar, on altıncı notalar ve daha fazlası bulunur.

Keman İle Müzik Nasıl Okunur?

Müzik okumayı öğrenirken, müzik notaları size birkaç önemli şey anlatır. Önce size kemanınızda hangi tonu çalacağınızı söylerler. Ardından, bir sonraki tonu çalmadan önce onu ne kadar tutmanız gerektiğini söylerler.

Keman için müzik notaları, çalarken yayını nasıl hareket ettireceğinizi de söyleyebilir. Bazı müzik notaları uzun ve düzgün vuruşlar gerektirir. Diğerleri daha kısa ve daha hızlı vuruşları gösterir.

Nota Çizgisi

Staff yani nota çizgisi notalar üzerindeki satırlara atıfta bulunur. Bu da size tam olarak hangi notaları ve ne zaman çalmanız gerektiğini söyleyen görsel bir harita gibidir. Bir kadroda, beş satır (bazen “defter çizgileri” olarak adlandırılır) ve dört boşluk vardır. Her satır veya boşluk belirli bir notayı temsil eder.

Nota çizgisi üzerinde belirli bir yere bir nota sembolü yerleştirildiğinde, müzisyene o notayı çalmasını söyler. Bu notalar, A’dan G’ye kadar müzikal alfabenin artan sırasına göre yukarı doğru akar. Nota çizgilerinin en alt satırı en alt notadır. En üst satır en yüksek olanıdır. Bu genellikle artan müzik ölçeklerinde gösterilir.

Nota çizgisi, dikey bir çizgi ile gösterilen ölçü adı verilen daha küçük birimlere bölünmüştür. Bir şarkı kitaptaki bir paragraf gibiyse, ölçü cümle olur. Topluluk müziğinde ölçüler, diğer enstrümanlar çalarken dinlenme sürelerini gösterebilir. Ölçümler bir kompozisyon içinde de tekrarlanabilir.

Bir Staff ayrıca tüm müzik parçası hakkında önemli bilgiler içerir. Nota çizgisinin başlangıcı bir anahtar, bir anahtar işareti ve bir zaman işaretini bünyesinde barındıracaktır.

Üçlü Nota Anahtarı

Notaları okumayı öğrenmek istediğinizde, notaları anlamak ve kavramak önemlidir. Nota anahtarı, staff’ın yani nota çizgisinin başında görünen bir semboldür. Anahtarlar, müzisyene hangi satırların veya boşlukların hangi özel notayı gösterdiğini söyler. İki tür anahtar vardır: bas nota anahtarı ve tiz nota anahtarı.

Keman İle Müzik Nasıl Okunur?

Keman müziğinin nasıl okunacağını öğrenirken, tiz nota anahtarı öğreniyor olacaksınız. Kemanda Sol Anaharı kullanılır.. Tiz nota anahtarı, süslü, el yazısı “G” ye benzeyen ayrıntılı bir semboldür. Bu, nota çizgisinin başında görünür. İç eğri, defter satır çizgilerinden birinin etrafında döner. Nota çizgisi üzerindeki bir nota bu defter satırına düştüğünde, tiz nota anahtarı bunun bir “G” notu olduğu anlamına gelir. Bu satırın altındaki boşluktaki bir nota “F” olurken, yukarıdaki boşluktaki bir nota “A” ve benzeri olur.

Zaman İşareti

Zaman işareti ayrıca olarak nota çizgisinin başında da görünür. Bu, nota anahtarının yanındaki iki sayı ile temsil edilir. En üstteki sayı, bir ölçüdeki vuruş sayısını gösterir. Alttaki sayı, müzisyenlere her vuruşu ne kadar süre tutacaklarını belirtir. Keman müziğinde yaygın zaman işareti örnekleri 4/4, 3/4 ve 6/8’dir.

Anahtar İşareti

Son olarak, önemli bir işaret daha var. Bu bilgi nota çizgisinin başında sunulur. Anahtar işareti, nota çizgisindeki belirli alanlarda veya hatlarda düz veya keskin kısımları gösterir. Bu, müzisyenlere buna göre keskin veya düz çalmalarını söyler.

Keman müziğinin nasıl okunacağını öğrenirken, bu bilgiler yetenekli bir müzisyen olmanıza da katkı sağlayacaktır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.