Uffizi, Federico Zuccari’nin ‘İlahi Komedya’ Çizimlerinin Çevrimiçi Sergisini Açtı

Floransa galerisi, Michelangelo’nun eserlerinin yer aldığı, Forli’de şaire adanmış geniş bir sergi planlıyor.

Bu yıl, sanat tarihi takviminde bir başka önemli yıldönümü – destansı İlahi Komedya’nın Sandro Botticelli’den William Blake’e ve çağdaş İngiliz sanatçı Matthew Burrows’a kadar çok sayıda sanatçıya ilham verdiği, son derece etkili İtalyan şair ve filozof Dante Alighieri’nin ölümünün 700. yıldönümü…

Cehennem, Araf ve Cennet olmak üzere üç bölümden oluşan epik şiir İlahi Komedya 1320’de yayınlanmıştı.

Danteyi Hatırlamak

Dante’nin doğum yeri olan Floransa’daki Uffizi Galerileri, şairin 1302’de kaçtığı kuzey İtalya’daki Forli kasabasında kendisine adanmış bir sergi gibi bir dizi anma girişimine öncülük ediyor.

Uffizi Galerileri ve Cassa dei Risparmi di Forlì Vakfı ortaklaşa şekilde son derece iddialı Dante sergisini organize ediyor.

San Domenico Müzeleri kompleksinde 12 Mart-4 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan sanat vizyonu Covid-19 kısıtlamalarına uygun biçimde gerçekleştirilecek…

Gösteride Andrea del Castagno’nun şairin ünlü portreleri ve Pontormo’nun Cennetten Kovuluşu (yaklaşık 1535)yer alacak. Michelangelo ve Nicola Monti’nin çalışmaları da gösteride yer alacak.

Sizler de ileride ilham aldığınız birikimlerden kendi serginizi yapabilirsiniz. Yapabilir miyim diye kendinize sormadan önce şunu bilmeniz gerekir. Her şey iyi bir eğitimden başlar.

Resim kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Sergiye Buradan Ulaşabilirsiniz

Bu arada, Dante’den ilham alanlar için önerimiz: Uffizi web sitesinde oturum açabilir ve İtalyan Maniyerist ressam Federico Zuccari tarafından 1586 ile 1588 arasında yapılan İlahi Komedya’yı tasvir eden bir resim sergisini görebilirler; tüm koleksiyonun 1738’de Uffizi koleksiyonuna girdiğini de eklemeliyiz…

Dante Sergisi

Çevrimiçi sergiye BURADAN ulaşabilirsiniz:

Uffizi direktörü Eike Schmidt, “Şimdiye kadar bu güzel çizimler [yalnızca] birkaç akademisyen tarafından görüldü ve yalnızca kısmen iki kez kamuoyuna gösterildi,” diyor ve ekliyor: “Bu sadece araştırma yapanlar için değil, aynı zamanda meraklı takipçiler için de değerli bir materyal. Dante’nin çalışmaları konusunda tutkulu ve Alighieri’nin dediği gibi, erdem ve bilgi hakkındaki fikirleri takip etmekle ilgilenenler… “

Çevrimiçi olarak sunulan metin, Commedia dell’Arte by Zuccari’nin tüm resimlerinin yüksek çözünürlüklü olarak sunulduğunu ve “izleyicilerin onlara ilk kez bütünüyle ve ayrıntılı olarak hayranlık duymasına olanak tanıyan aşamalar halinde bir yolculuk olarak organize edildiğini” bizlere söylüyor.

Çevrimiçi gösternin adı ise: (To See the Stars Again)Yıldızları Yeniden Görmek İçin (A riveder le stelle).

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Dante'yi Hatırlamak: Çevrimiçi Sergi

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.