Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Keman Fiyatları Neden Pahalı Yada Ucuz? konusunu ele alacağız.. Başlangıç olarak pahalı bir keman markası üzerinden somut olarak ilerleyelim. Stradivarius kemanları şimdiye kadar bir müzayedede satılan en çok aranan nesnelerden biri ve şu anda satın alınan en pahalı enstrüman rekorunu elinde tutuyor.

Stradivari’nin ve diğer saygın luthierlerin bu kadar yüksek fiyat etiketi vermesinin birkaç nedeni var.

  • Kulağa oldukça hoş geliyorlar.
  • 1700’lerden saygın bir adam, zanaat ve sanatta mutlak olanı temsil eden enstrümanları yaptı.
  • Bu gezegende sadece bir avuç var.
  • Harcayacak parası olan bazı zengin koleksiyoncularda ve müzelerde var.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Keman Fiyatları Hakkında

Keman Fiyatları Neden Pahalı Yada Ucuz?
Keman Fiyatları Neden Pahalı Yada Ucuz?

Yeni bir kemanın fiyatı 700₺’nin altında veya 30.000₺’nin üzerinde olabilir; Üstelik bu pahalılık için kayda değer bir geçmişi taşımasına bile gerek yok. Pahalı bir kemanın fiyatını belirleyen önemli bir faktör var.. İşte onların pahalı bir kemana değeceğini düşündükleri şey.

🎻İş gücü

🎻Enstrüman üzerinde çalışan kişi sayısı

🎻Ahşabın kalitesi

🎻Ahşabın yaşı

🎻İşçiliğin kalitesi

🎻Vernik, eskitme ve süslemelerde kalite ve detay seviyesi

🎻Sesin kalitesi

Bir enstrümanın maliyeti üzerindeki en büyük etki, dünyanın neresinde yapıldığıdır. Bu nedenle hemen hemen tüm kemanlar Çin’e karşı Avrupa veya ABD’de yapılır. Kalite maalesef pahalılığı birlikte getirir. Daha düşük maliyetli kemanları fabrikasyon ürünlere benzetebilirsiniz, örneğin bir arabaya benzer şekilde yapılır. Keman imalatına uygulanan montaj hattı yöntemi, daha uygun fiyatlara olanak tanır.

Usta bi luthier, Holstein Bench yapımı kemanlarımızı yapar. Bu, kuşkusuz bir keman yaratmanın en prestijli ve maharetli yöntemidir. Luthier, oyma, yapım ve bitirme sürecinin tüm yönlerini ele alır. Vernik işi tek başına bir beceri olarak ustalaşmak on yıllar alabilir. Bu, Stradivari’nin kemanlarını oluşturmak için kullandığı yöntemin ta! kendisidir..

Kemanın Hammaddesi

Keman Fiyatları Neden Pahalı Yada Ucuz?
Keman Fiyatları Neden Pahalı Yada Ucuz?

Hammadde maliyeti her zaman fiyatta büyük bir etken olacaktır ve bu durumda bizim hammaddemiz ahşaptır. Atölyeler, başta Çin veya Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden toplu ahşap siparişi veriyor veya satın alıyor. Yaygın inanışın aksine, Avrupa kaynaklı ahşaplar her zaman daha iyi değildir.

Bir keman, arka ve yanlar için akçaağaçtan ve bir ladin tepesinden oluşur. Odun tanelerinin sızdırmazlığı genellikle daha iyi ses kalitesi, ses yüksekliği, güç ve rezonansa eşittir.

Çok önemli bir faktör, ahşapta bir ateşi andıran veya kapitone efektini andıran “figürleme” adı verilen daha çarpıcı bir görünüm veren akçaağaçtaki damarın görsel derinliğidir. Atölye, sesi iyileştirmek ve ahşaptaki nemi, reçineyi ve sakaroz bileşiklerini ortadan kaldırmak için ahşabı beş yıldan uzun bir süre (bazen 20 yıla kadar veya daha fazla) saklayacak ve havayla kurutacaktır. Yapay ısıyla kurutma ahşabı aşırı strese sokabilir.

Çoğumuz, milyon dolarlık bir fiyat etiketi getiren hiçbir şeye asla el sürmeyeceğiz. Tarihin bu ender parçaları, müzelerin, koleksiyoncuların ve bu muhteşem enstrümanlar için sadece ses kanalı olarak hizmet eden şanslı ve yetenekli müzisyenlerin gözetimindedir. Ancak yine de bilmekte fayda var. :))

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..