Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Elektro Gitarda Phaser Efekti konusunu ele alacağız.. Elektro gitar çalanlar için efektler ve pedallar performanlarının vazgeçilmezidir. Her gitaristin kendine özgü tonlarını yarattığı pedalları ve şarkılarda imza gibi kullandıkları efektleri vardır. İşte elektro gitarda phaser efekti de bu efektlerden biridir. 

Elektro gitar çalmaya yeni başlayan biri iseniz ya da bir süredir çalıyorsanız ve kendinize imza niteliğinde bir efekt arıyorsanız belki de aradığınız şey elektro gitarda phaser efekti olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu ise yazımızın devamını okumaktır. Çünkü yazımızın devamında sizler için elektro gitarda phaser efekti hakkında merak ettiklerinizi derledik. 

Elektro Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Phaser Efekti Nasıl Çalışır  

Elektro Gitarda Phaser Efekti
Elektro Gitarda Phaser Efekti

Phaser pedalı, oynatma hızlarını değiştirmez. Daha ziyade, her ses fazının uzunluğunu değiştiren bir all-pass filtresinden sesler üzerine oynatma kanalı koyar.

Phaser efektlerinin çoğu, “aşamalar” olarak bilinen bir dizi all-pass filtresi içerir. 4 kademeli phaser ve 8 kademeli phaser, phaser pedalları arasında yaygındır, ancak bir pedalın ses tabanını kaç kademe olduğunu her zaman tahmin edemezsiniz.

Phaser pedalları daha az kontrole sahip olma eğilimindedir. Aslında ikonik phaser pedalı olan MXR Phase 90’ın sadece bir kontrol hızı vardı. Bu kadran, tüm geçiş filtrelerinin her fazın uzunluğunu ne kadar değiştireceğini etkilerdi.

En İyi Phaser Pedalları

Elektro Gitarda Phaser Efekti
Elektro Gitarda Phaser Efekti

MXR Phase 90 bilinen en ikonik pedallardan biridir. Fazlama ile eşanlamlı bir pedal varsa, Phase 90’dır. Şansınız, bir gitaristin bir faz tonu çaldığını duyduysanız, bu ikonik tek düğmeli turuncu pedalı kullanıyordu. MXR, Phase 45, Phase 95, Phase 100 ve Eddie Van Halen imza modeli de dahil olmak üzere bu cihazda birçok varyasyon yarattı. Çoğu gitarist orijinaline sadık kaldı. Hızı% 25’te tutmak, gözle görülür ancak ince bir faz tonu üretir.

Walrus Audio Vanguard Dual Phaser, Phase 90’dan gelen spektrumun karşı ucunda durur. Bir parametre düğmesi yerine sekiz tane var. Ayrıca 4 kademeli, 6 kademeli ve 10 kademeli fazlama arasında seçim yapmak için bir geçiş anahtarına sahiptir. Vibrato tarzı modülasyon için bir perde efekti ve flanger tarzı tonlar için bir “regen” düğmesi sunar. Büyük ve biraz pahalı, ancak küçük bir tek düğmeli stompbox’tan çok daha fazla ton seçeneği içeriyor.

Phase 90 ile Walrus arasında bir yere düşen pedal ise EarthQuaker Devices Grand Orbiter’dir. Vanguard gibi, çok aşamalı faz seçeneklerine ve vibrato tarzı modülasyon moduna sahiptir. Ancak Phase 90 gibi, kompakt bir ayak izi vardır. Fiyat açısından, sunduğu tüm özellikler için uygun olan Walrus Audio Vanguard’a daha yakın bir yerde durur.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..