çok hızlı bateri çalmak
Bateride çok hızlı olmak, bateristin bateriye hakimiyetini gösteren bir kriter olarak kabul edilsede  denge ve akıcılık çok daha önem taşımaktadır, hız bol pratikle zamanla kazanılacaktır.

Bateriye yeni başlayanlar, öncelikle metronomla birlikte çalışmalıdırlar.
Single stroke, double stroke, paradiddle, double paradiddle, üçlemeler  gibi el tekniklerinin bilinmesi, dörtlük ritm üzerine dörtlük, sekizlik, onaltılık kick vuruşları gibi sağ ayak tekniklerinin öğrenilmesi gerekir. Twin pedal kullanmak bateristlerin işini kolaylaştırmaktadır. Twin pedal kullananlar sol ayak için de aynı egzersizleri yapmak durumundadırlar. Hi-hat ile dörtlük, sekizlik, onaltılık teknikleri geliştirmelidirler.

Bateride aksak ritmleri çalmak özellikle yetenek gerektirir.
Telli ve yaylı gibi diğer çalgılarda; sağ el ve sol el uyumunu sağlamak yeterli olabilirken, bateride sağ el, sol el, sağ ve sol ayaklar için uyum sağlamak gerekir. Eller ve ayaklar, her biri ayrı bir ritmde çalışabilmelidir. İyi bir baterist olmak için beyninin her iki lobunun dört ayrı şekilde düşünmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek gerçekten pratik  gerektirir. Eller, ayaklar en önemlisi beyin farklı bir ritmi kusursuz vurabilmelidir. İyi bir ritm kulağı, bateristlerin olmazsa olmazıdır. Çoğunlukla  egzersizler ile notalı olarak çalabilirsiniz.

Nasıl Çok Hızlı Bateri Çalınır?

Bateride çok hızlı çalabilmek isteyen bateristler metronom eşliğinde, günlük düzenli olarak bol bol egzersiz yapmalıdırlar, hızlanmanın en etkili yolu budur, ama unutmamak gerekir ki hız her şey demek değildir, dinlediğiniz şarkıların hepsinde etkileyici olanın hız olmadığının bilincinde olmalısınız, teknik, denge ve akıcılık unutulmaması gereken 3 unsurdur!