Bateri Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere, baterinizi nasıl akort edebileceğinizi anlatacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıda okuyacağınız yöntemleri uygulayarak, davulunuzu kolaylıkla akort etmeyi öğrenebileceksiniz.

Bateri akort yapılırken dikkat etmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Bateri-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Nasıl Akort Edilir?

Dilerseniz sizler için yaptığımız araştırmalar ve tecrümelerimiz doğrultusunda hazırladığımız “Davul Nasıl Akort Edilir?” yazımıza geçiş yapıp bilgilenelim.


Bateri Akortlamak

Davul akortlamak oldukça meşakatli bir iştir, sabır ve titizlik ister. Bateristlerin çoğu kendi baterilerine sahip olmadığından provaya ve sahneye çıkarken bozuk tonlu bir davul ile karşılaştıklarında şanslarına küsmekten başka çareleri kalmaz. davul  tonlamak çok fazla tecrübe gerektiren bir iştir.

Çok farklı davul derileri vardır ve gerçekten birbirlerinden çok farklı tonlara sahiptirler. Bunun dışında çok farklı deri olduğu gibi davullarda tonlamayı etkileyen alt deri denilen bir unsur vardır ki bu üst derinin tonunu tamamen etkiler. Yapmamız gereken ilk iş alt deriyi ortama bir gerginliğe getirmek.

Bunu anlamak için tonlu olduğunu zannettiğimiz bir davulun hangi parçasını akortlayacaksak o parçayı “Ör: trampet” tonlu olduğunu düşündüğümüz bir trampetin alt derisinin gerginliğini elimizle bastırarak anlamak.

Davulunuzu akort etmenizin birden çok aşamadan oluştuğunu biliyor muydunuz? Davulunuzu akort ederken bir çok aşama uygulamanız gerekmektedir. Eğer profesyonel bir performans almak istiyorsanız, profesyonel bir şekilde akort etme işlemi uygulamak zorundasınız. Dilerseniz biz bu aşamaları tek tek başlıklar altında açıklayalım.

Bateri Anahtarı ile Akort Etmek

Bateri-Anahtarı

Davulu akort edebilmeniz için öncelikle bir davul anahtarına ihtiyacınız vardır. Eğer bu anahtarı edinmezseniz, tam olarak akort edemezsiniz aynı zamanda bu davul anahtarı sizin işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Nasıl ki gitar, keman gibi enstrümanların sap kısımlarında akort burguları var ise, baterinizde de bu kulaklar mevcuttur ve bu kulakları sıkıp, gevşetebilmek için bu davul anahtarına ihtiyaç duyarsınız.

Genellikle müzik mağazalarında 10TL gibi düşük meblalarda satılan davul anahtarlarını kolaylıkla her yerden bulabilirsiniz. Davul çalmak istiyorsanız, akordunun doğru yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir, davulu akort edebilmek için elinizde bir adet davul anahtarı ve bir adet baget olmalıdır.

Davulunuzun “Snare” parçasını, davul anahtarı ile gevşeterek akort etmeye başlayabilirsiniz. Davul anahtarınız ile, baterinizdeki her parçanın kulaklarını sıkıp gevşeterek akort edebilirsiniz. Akort edebilmenin diğer opsiyonları da şu şekildedir:

  • Eğer davuldan anlayan tecrübeli arkadaşlarınız var ise, o arkadaşınızdan yardım alarak akort edebilir, bu şekilde gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Fakat bir sonraki akortu kendiniz yapmadığınız ve tekrar arkadaşınıza yaptırdığınız sürece asla öğrenemezsiniz, nasıl ki davulda pratik yapıp, sürekli çalarak öğreniyorsanız, davulunuzu akort etmeyi de deneyerek öğrenmelisiniz.
  • Eğer bu işte profesyonelleştiyseniz, davulunuzun bir parçasını yaparken, aynı anda iki adet anahtar kullanıp bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi bu işte profesyonel olmalısınız, aksi takdirde yanlış akort edebilir hatta davulunuza zarar verebilirsiniz.

Akort Burgularını Karşılıklı Sıkıp Gevşetin

Karşılıklı-Akord-Edin

Davulunuzu akort ederken, davul anahtarı ile sıktığınız bir burgunun yanındaki burguyu sıkarak devam ederseniz o akort ne yazık ki doğru olmaz. Doğru akort edebilme için resimde de gördüğünüz gibi sıktığınız ya da gevşettiğiniz burgunun tam olarak karşısına denk gelen burguyu sıkarak devam etmelisiniz, bunu yapmak doğru akort etmenin en kolay yoludur. Yanında bulunan burgu ile de akort edilebilmektedir fakat bu gerçekten çok ince ayar ve tecrübe isteyen bir durumdur, dolayısıyla sizin bunu uygulamanıza gerek yok, bizim sizlere tavsiye ettiğimiz karşılıklı burgu yöntemi ile 5 dakikada akort edebilmek sizlere yeterli gelerek tatmin edebilecektir.