Bateri Nasıl Akort Edilir?

Bugün sizlere, baterinizi nasıl akort edebileceğinizi anlatacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıda okuyacağınız yöntemleri uygulayarak, baterinizi kolaylıkla akort etmeyi öğrenebileceksiniz. Bateri akort yapılırken dikkat etmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Bateri-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Bateri Nasıl Akort Edilir?

Dilerseniz sizler için yaptığımız araştırmalar ve tecrümelerimiz doğrultusunda hazırladığımız “Bateri Nasıl Akort Edilir?” yazımıza geçiş yapıp bilgilenelim.


Bateri Nasıl Akort Edilir?

Bateri akortlamak oldukça meşakatli bir iştir, sabır ve titizlik ister. Bateristlerin çoğu kendi baterilerine sahip olmadığından provaya ve sahneye çıkarken bozuk tonlu bir bateri ile karşılaştıklarında şanslarına küsmekten başka çareleri kalmaz. Bateri tonlamak çok fazla tecrübe gerektiren bir iştir. Çok farklı bateri derileri vardır ve gerçekten birbirlerinden çok farklı tonlara sahiptirler. Bunun dışında çok farklı deri olduğu gibi baterilerde tonlamayı etkileyen alt deri denilen bir unsur vardır ki bu üst derinin tonunu tamamen etkiler. Yapmamız gereken ilk iş alt deriyi ortama bir gerginliğe getirmek. Bunu anlamak için tonlu olduğunu zannettiğimiz bir baterinin hangi parçasını akortlayacaksak o parçayı “Ör: trampet” tonlu olduğunu düşündüğümüz bir trampetin alt derisinin gerginliğini elimizle bastırarak anlamak. Baterinizi akort etmenizin birden çok aşamadan oluştuğunu biliyor muydunuz? Baterinizi akort ederken bir çok aşama uygulamanız gerekmektedir. Eğer profesyonel bir performans almak istiyorsanız, profesyonel bir şekilde akort etme işlemi uygulamak zorundasınız. Dilerseniz biz bu aşamaları tek tek başlıklar altında açıklayalım.

Bateri Anahtarı ile Akort Etmek

Bateri-Anahtarı

Baterinizi akort edebilmeniz için öncelikle bir bateri anahtarına ihtiyacınız vardır. Eğer bu anahtarı edinmezseniz, tam olarak akort edemezsiniz aynı zamanda bu bateri anahtarı sizin işinizi çok kolaylaştıracaktır. Nasıl ki gitar, keman gibi enstrümanların sap kısımlarında akort burguları var ise, baterinizde de bu kulaklar mevcuttur ve bu kulakları sıkıp, gevşetebilmek için bu bateri anahtarına ihtiyaç duyarsınız. Genellikle müzik mağazalarında 10TL gibi düşük meblalarda satılan bateri anahtarlarını kolaylıkla her yerden bulabilirsiniz. Bateri çalmak istiyorsanız, akordunun doğru yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir, baterinizi akort edebilmek için elinizde bir adet bateri anahtarı ve bir adet baget olmalıdır. Baterinizin “Snare” parçasını, bateri anahtarı ile gevşeterek akort etmeye başlayabilirsiniz. Bateri anahtarınız ile, baterinizdeki her parçanın kulaklarını sıkıp gevşeterek akort edebilirsiniz. Akort edebilmenin diğer opsiyonları da şu şekildedir:

  • Eğer bateriden anlayan tecrübeli arkadaşlarınız var ise, o arkadaşınızdan yardım alarak akort edebilir, bu şekilde gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Fakat bir sonraki akortu kendiniz yapmadığınız ve tekrar arkadaşınıza yaptırdığınız sürece asla öğrenemezsiniz, nasıl ki bateriyi pratik yapıp, sürekli çalarak öğreniyorsanız, baterinizi akort etmeyi de deneyerek öğrenmelisiniz.
  • Eğer bu işte profesyonelleştiyseniz, baterinizin bir parçasını yaparken, aynı anda iki adet anahtar kullanıp bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi bu işte profesyonel olmalısınız, aksi takdirde yanlış akort edebilir hatta davulunuza zarar verebilirsiniz.

Akort Burgularını Karşılıklı Sıkıp Gevşetin

Karşılıklı-Akord-Edin

Baterinizi akort ederken, bateri anahtarı ile sıktığınız bir burgunun yanındaki burguyu sıkarak devam ederseniz o akort ne yazık ki doğru olmaz. Doğru akort edebilme için resimde de gördüğünüz gibi sıktığınız ya da gevşettiğiniz burgunun tam olarak karşısına denk gelen burguyu sıkarak devam etmelisiniz, bunu yapmak doğru akort etmenin en kolay yoludur. Yanında bulunan burgu ile de akort edilebilmektedir fakat bu gerçekten çok ince ayar ve tecrübe isteyen bir durumdur, dolayısıyla sizin bunu uygulamanıza gerek yok, bizim sizlere tavsiye ettiğimiz karşılıklı burgu yöntemi ile 5 dakikada akort edebilmek sizlere yeterli gelerek tatmin edebilecektir.