Gitar Pedallarına Yeni Başlayanlara Özel

Her gitarist en nihayetinde gitar pedalları dünyasına adım atar. Gitar pedalları, gitarınıza fuzz, overdrive, echo, loop ve daha fazlası gibi sayısız yeni ses verebilir. Bu oldukça heyecan verici olabilir.

İşte gitar efekt pedallarıyla ilk kez uğraşmaya başladığınızda bilmeyi dileyeceğiniz beş özellik:

Gitar Pedalları Hakkında

Pedallarda Güç Kaynağı Yoktur

Güç kaynağıyla birlikte gelen bir gitar efekt pedalı satın alabileceğiniz gibi bu durumun oldukça nadir gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, ilk pedalınız için alışveriş yapıyorsanız, 9 voltluk bir güç kaynağı aldığınızdan da emin olmalısınız.

Gitarda pedalların kullanımı ve gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın.

Gitar Pedalları

Tüm gitar stompbox’larının çoğu 9 voltluk güç gerektirir. Bir gitar pedalını açarsanız, içine bir pil de koyabilirsiniz, ancak buradaki risk, bir performans veya önemli bir jam session sırasında pedalın enerjisinin bitmesidir.

Pedallarınızın Sırası Önemlidir

Gitar pedalları gitar ve amfi arasına yerleştirilmiştir. Sinyal gitardan pedallara ve ardından amfiye gider. Pedalların ayarlanma sırası oldukça önemlidir, zira birden fazla pedalınız varsa sinyal birden çok kez işlenir.

Genel bir kural, önce distorsiyonunuzu ayarlamak ve önce pedallarınızı sürmek, ardından yankı, koro, flanger, tremolo gibi modülasyon pedallarınızı takip etmektir. Çoğu gitarist bunu, distorsiyon pedallarınızın, örneğin bir gecikme pedalıyla işlenmeden önce gitarınızdan en temiz, en saf sinyali alması için yapar.

Gitar Pedalları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Pedallarda zor kurallar yoktur, bu yüzden eğer mümkünse ve farkları dinleyebiliyorsanız pedal panonuzun sırasını denediğinizden emin olun.

Ekstra Bir Kabloya İhtiyacınız Olacak

Pedallarda kablolar da yoktur, bu nedenle pedallarınızı birbirine bağlayabilmek için fazladan bir kablonuz veya bir ara kablonuz olduğundan emin olmalısınız. Yama kabloları, iki efekt arasına sığdırmayı kolaylaştırmak için genellikle baş kısmında L şeklinde olan kısa alet kablolarıdır.

Pedala Basmak Göründüğü Kadar Kolay Değildir

Tamam, yapmanız gereken tek şey kelimenin tam anlamıyla düğmeye basmak, ancak bir riff çalıyorsanız ve doğru zamanda pedalı açmanız gerektiğinde, işte o zaman işler zorlaşabilir.

Gitar Pedalları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu, özellikle looper pedalıyla çalıyorsanız, çalmanızı kaydeden ve döngüye sokan(loop) bir pedaldır. Birisinin bir ritim bölümü çalıyormuş gibi göründüğü mükemmel bir döngü oluşturmaya çalıştığınızı hayal edin. Looper pedalları genellikle döngüyü başlatmak için anahtara basmanızı ve ardından döngüyü kapatmak için ikinci kez vurmanızı gerektirir. İkinci vuruşu isabet ettiremezseniz döngü genellikle senkronize edilmemiş yahut tempo dışı gibi gelebilir.

Bir süre pedallarla pratik yapmanızı öneririz, böylece ayağınızı ellerinizle eşzamanlı bir şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Pedal Tahtaları En İyi Arkadaşınızdır

Pedal tahtaları oldukça kullanışlı araçlardır. Esasen tüm efektlerinizi tutan bir pano görevi görürler. Pedaltrain gibi şirketler, kutuları yerinde sabit tutmak için güç kaynakları, kablolar ve cırt cırtlı bant gibi başlamak için tonlarca malzemeyle birlikte gelen harika panolar oluşturur.

Gitar Pedalları Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

O kadar çok farklı türde gitar pedalı var ve onlarla yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki hepsini tek bir blog yazısında yazmak olası değil. Ancak gerçekten harika bazı tüylü pedalları dinlemek ve onları denemek istiyorsanız sizleri Erturgut Sanat Ailesiyle tanışmaya bekliyoruz…

1 Günde Gitar Çalmak İsimli Videomuzu İzlemek İçin

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..