Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle bateri ile ilgili 6 temel bilgiyi paylaşacağız..

Bir müzik aletinin nasıl çalınacağını öğrenmeye karar vermek, verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. Her bireyin tercih ettiği bir enstrüman vardır ve eğer şuan bu yazıyı okuyorsanız, seçtiğiniz enstrümanın bir bateri olması kuvvetle muhtemeldir. Bateri çalmak heyecan verici ve coşkulu bir deneyimdir, ancak doğru nota ile başlamak için bilmeniz gereken altı bateri çalma temel ilkesi vardır. Bu yararlı ipuçları, her yetkin bateristin beceri setinin temelini oluşturur ve bunları mükemmelleştirmek için zaman ayırırsanız, kolayca harika bir baterist olma yolunda olabilirsiniz.

Bateri Hakkında 6 Temel Bilgi

Bateri eğitimi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Tıklayın.

Bir Metronom İle Pratik Yapın

Bir baterist olarak çaldığınız müziğin ritmik merkezi olmak sizin işiniz. Bir grupta çalıyorsanız, diğer tüm enstrümanlar baterinin zamanlamasına uyar. Bu nedenle, metronom konusunda olabildiğince doğru hareket etmek esas hedefinizdir. Bazı bateristler doğal olarak diğerlerinden daha iyi bir ritim hissine sahip olsa da metronomla çalışmak her bateristin ritmini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Bateri Hakkında Bilgiler

Hangi Boyuttaki Bagetin Sizin İçin En Uygun Olacağını Belirleyin

Bagetler, farklı sesler sağlamak ve farklı bateristlerin kişisel tercihlerine uymak amacıyla farklı boyutlarda bulunabilir. Hangi boyutta bagetlerin sizin için uygun olduğundan emin değilseniz, bir müzik mağazasına gidin ve size en doğal rahatlığı veren boyutu bulana kadar farklı boyutları test edin. Baget seçmek için genel bir kılavuz olarak, bulacağınız dört ana boyut vardır:

  • 7A: Bu bagetler incedir ve tipik olarak daha yumuşak bateri teknikleri için kullanılırlar.
  • 5A: Ortalama kalınlıkları daha geniş bir ses dizisine izin verdiğinden, bunlar genellikle en popüler ve en yaygın kullanılan bagetlerdir.
  • 2B / 5B: Bu bagetler kalındır ve en çok yüksek sesle bateri çalmak için kullanılır.

Bateri Setinizi Nasıl Akort Edeceğinizi Öğrenin

Bateri ile İlgili Bilmeniz Gereken 6 Temel Bilgi

Davulların akordunun bozulması diğer birçok enstrümandan önemli ölçüde daha uzun sürse de, (kullanım süresine ve çalım ortamına göre değişir) onları nasıl akort edeceğinizi bilmek yine de önemlidir; akort edilmeden davullarınız olması gerektiği kadar dolu ve güçlü ses çıkarmaz. Davulları akort etmek için iyi bir tecrübe ve uzun süreli pratik yapmak gerekir; Nasıl yapılacağını öğrenmek için müzik eğitmenine danışmalısınız, zira bu iyi bir kulak gerektirir ve yazılı talimatlarla elde edemeyeceğiniz bir beceridir.

Temel Bateri Vuruşlarını Öğrenin

Bütünü korumak için bir vuruş olmadığında davullar müzikten çok gürültü gibi ses çıkarır. Her bateristin temel vuruşları nasıl gerçekleştireceğini bilmesi ve sonunda kendi sistemini nasıl formüle edeceğini öğrenmesi oldukça önemlidir. Bateri ritimlerini öğrenmek için nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, işte modern müzikte en yaygın kullanılan vuruşlardan biri için talimatlar:

Bateri ile İlgili Bilmeniz Gereken 6 Temel Bilgi
  • Hi-hat’ı 1’den 4’e kadar olan vuruşlarda çalın. “1 ve 2 ve 3 ve 4 ve” diyerek bunu kafanızda sayın.
  • Hi-hat’lara ek olarak vuruş 1 ve 3’te kick drum’ı kullanın.
  • Trampetlere hem vuruş davuluna hem de hi-hatlara ek olarak 2. ve 4. vuruşlarda vurun.
  • Bu üç adımı aynı anda takip ederek, hemen hemen her müzikal durumda kullanılabilecek döngülü bir davul vuruşu yarattınız.

Dengeli Bir Ses Seviyesinde Çalın

Bateri ile İlgili Bilmeniz Gereken 6 Temel Bilgi

Bateristler çok yüksek sesle çalmayı sevme konusunda bir üne sahipken, yeni öğrenenlerde ise tam tersi bir eğilim görülüyor. Başlarken yeteneklerinize güvenmeyebilirsiniz, bu durum oldukça doğal karşılanabilir… Nihayetinde bu durum, birçok yeni baterist adayının icrasını etkiler zira hatalarını duyma korkusuyla davullara gerektiği kadar sert vurmayabilirler. Şiddetli baş ağrılarına mahal verecek bir şekilde yüksek sesle çalmamak da önemlidir, ikisi arasında bir denge bulmaya çalışın.  Çaldığınızı net bir şekilde duyulabilmelisiniz, ancak sesiniz grubun geri kalanını bastırmamalıdır. Bateri herhangi bir şarkının temelidir, bu nedenle dinleyiciyi de rahatsız etmeden diğer enstrümanlarla birlikte güçlü ve tutarlı bir ritme sahip olmak önemlidir.

Bateri Dersleri Alın

Bateri çalmayı öğrenmek için kullanabileceğiniz çok sayıda yöntem vardır, ancak işin esası hiçbir yöntem bir profesyonelden ders almak kadar etkili ve verimli değildir. Bir kitap okumak veya bir video izlemek, nasıl yapılacağını öğrenmek istediğiniz şeyi yapmakta yılların deneyimine sahip biri tarafından bire bir öğretilmekten edindiğiniz bilgi düzeyine ulaşmaya yaklaşmaz. Ayrıca, bir müzisyen olarak ilerlemenizi denetleyecek biri yok ise, potansiyelinizi geliştirme fırsatını da kaçırabilirsiniz; Tekniğiniz olması gerektiği kadar yetkin değilse, bunu size gösterecek kimse olmayacaktır. Bu noktada bateri dersleri kendinize yapacağınız önemli bir yatırımdır ve baterideki potansiyelinizi açığa çıkarmayı siz de kendinize taahhüt ediyorsanız bu yatırıma tamamen değer…

Derslerimize katılmak ve ayrıntılı bilgi almak için BURAYA tıklayarak bize ulaşabilir, ücretsiz deneme dersimizden faydalanabilirsiniz.

Yazımızda sizlerle paylaştığımız temellerini öğrenirseniz, bateri becerilerinizi geliştirmek ve olmayı arzuladığınız müzisyen olmak için ihtiyacınız olan zemine de sahip olacaksınız. Herhangi bir enstrümanı öğrenirken olduğu gibi, bateride de ilerleme için zaman, bağlılık ve adanmışlık ve sabır gereklidir. Başlarken istediğiniz kadar iyi performans gösteremezseniz cesaretiniz kırılmasın; bunu daha çok çalışmak için bir neden olarak kullanın ve çalmanız için sağlam bir temeliniz olduğu sürece, şüphesiz becerileriniz gelişecek ve nihayetinde saygın bir baterist olacaksınız.

İyi şanslar!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.