Gitar efekt pedalları bir çok gitaristin, gitarından sonra gelen en yakın arkadaşlarıdır. Gitar pedallarının ne işe yaradığını bilmeyen gitaristler deneme yanılma yöntemiyle bir sürü gitar pedalı satın alıp sonrasında işe yaramayan pedalları satarlar ya da daha kötü senaryo olan şekliyle o gitar elinde patlar! Böyle olmaması için biz de gitar pedallarının ne işe yaradığından kısaca bahsetmek istedik, ayrıca başka bir yazımızda da gitar pedallarının ne işe yaradığıyla ilgili biraz daha detaylı bir yazı daha paylaştık o yazıya da göz atmanızı öneririz; Gitar Pedalları Hakkında Detaylı Bilgi

Gitar Efekt Pedalları

İşinize yarayacak gitar pedallarını tek tek satın almanın yanı sıra, işin biraz daha dijitaline kaçıp kendinize bir gitar prosesörü de satın alabilirsiniz, gitar prosesörüne de başka yazılarımızda yer vereceğiz!


 

Gitar Efekt PedallarıOverdrive Gitar Efekt Pedalı Nedir?
Hemen hemen hepimiz daha önce overdrive’ın ne olduğunu duymuşuzdur ve genellikle satın aldığımız ilk gitar efekti bir overdrive’dır. Basit olarak overdrive’ın yaptığı iş gitarımızdan gelen sinyali alıp ona biraz ‘gain’ eklemektir. Distortion pedallarının aksine overdrive’ın tonları daha yumuşaktır  çünkü distortion pedalları ‘hard clipping’ (sert kırpma diye çevirilebilir) kullanırken, overdrive pedalları ‘soft clipping’ (yumuşak kırpma) kullanır. Burada ‘kırpma’ gain eklendiği zaman sinyalin baskılanması anlamına geliyor. Kırpma ne kadar yüksekse armonikler o kadar yüksek ve dinamik menzil o kadar düşük olacaktır.


Distortion Gitar Efekt Pedalı Nedir?

Overdrive’a benzer, fakat daha serttir. Distortion pedalları gitardan gelen sinyali değiştirirken daha agresiftir. Mid seslerin yok olmasını sağlasa da distortion’ı sert, agresif soundu için kullanmayı hemen hemen herkes tercih eder.


Fuzz Gitar Efekt Pedalı Nedir?

Eğer bir kez olsun Jimi Hendrix dinlemişseniz fuzz’ın ne olduğunu duymuşsunuzdur. Aslında temelde fuzz da bir çeşit overdrive’dır fakat daha klasik bir sesi vardır. Hemen hemen overdrive’la aynı şekilde sinyali bozup tonunuza “fuzzy” bir hava verirler.


Oktav Gitar Pedalı Nedir?

Temel olarak oktav pedalı gitarınızdan gelen sesi alır ve çaldığınız notayı bir oktav düşürür.


Pitch Shifter Gitar Pedalı Nedir?

Oktav pedalıyla hemen hemen aynı işleve sahiptir, sesinizi değiştirmeye yarar ve David Gilmour sayesinde ün kazanmıştır.


Harmoniser Gitar Pedalı Nedir?

Çalmadan önce çalacağınız tonu seçersiniz ve bu pedal seçeceğiniz aralıklarda armonik partisyonlar yaratır.


Talk Box Nedir?

Peter Frampton, Richie Sambora ve Joe Perry sayesinde ün kazanan efekt pedalı temelinde gitarınızın sinyalini alır ve bunu pedalın içinde tutar. Ses buradan dışarı çıkamaz. Pedaldan çıkan ve genellikle mikrofona yakın bir yere konumlandırılan bir hortum vardır; bu hortumu ağzınıza koyar ve ağzınızı değişik şekillerde hareket ettirerek pedalda tutulan sesi değiştirir, farklı sesler elde edersiniz. Bir söylentiye göre çok fazla talk box kullanan gitaristlerin dişleri daha erken dökülüyormuş, tabi ki biz de söylentilerin yabancısıyız, böyle bir şeye kanmayın (: Nasıl bir şey olduğunu duymak isterseniz de Göksel’in Sabır şarkısında Yavuz Çetin’in talk box kullandığı yerleri farkedebilirsiniz!

Gitar Efekt Pedalları


Auto-Wah Gitar Pedalı Nedir?

Auto-wah diğer wah pedalları gibi ayağınızla kontrol edilmez. Tellere yapılan vuruşla, tuşeyle kontrol edilir. Aynı zamanda önceden belirlenen zamanlarda çalması için de ayarlanabilir.


Wah Gitar Pedalı Nedir?

Wah en ünlü gitar efekti olabilir. Genelde bu pedallar ayakla ileri geri ittirilerek kullanılır. İleri ve geri gittiğinde pedal iki frekans arasında değişiklik yapar ve hepimizin sevdiği o sesler ortaya çıkar. Aynı zamanda hareket ettirilmek yerine belirli bir yerde bırakılabilir; bunun bir örneğ için Dire Straits’in ‘Money For Nothing’ parçasını dinleyebilirsiniz.


Chorus Gitar Pedalı Nedir?

Gitardan çıkan seslere titreşimli bir hava vermeye yarar.


Phaser Gitar Pedalı Nedir?

Phaser pedalları gitardan çıkan sesi içeri ve dışarı hareket ettirirler. Herhangi bir eski Van Halen şarkısı dinlerseniz, phaser efektini duyarsınız.


Flanger Gitar Pedalı Nedir?

Flanger efektleri  gitarınızla jet motoru veya uzay temalı sesler çıkarmanıza yarar. Özellikle metal müzik gitaristlerinin en iyi arkadaşı flangerlardır diyebiliriz.


Rotating Speaker Nedir?

Phaserla hemen hemen aynıdır fakat daha hızlı bir ayarı vardır.


Tremolo/Vibrato Gitar Pedalı Nedir?

Bu efektler sinyalinizi alır ve onu yüzlerce küçük parçaya bölüp arka arkaya çalarlar.


EQ (Ekolayzır) Gitar Pedalı Nedir?

Amfinin üzerinde gördüğünüz ayarların pedal haline getirilmesidir. Amfinizden gelen seslerden istemediklerinizi yok etmeye ya da istediklerinizi arttırmaya yarar.


Compressor (Kompresör) Gitar Pedalı Nedir?

Kompresör düşük (bas) ve yüksek (tiz) sesleri birlikte alır ve mid sesleri de arttırır. Örnek olarak;
eğer çok fazla basa sahip bir amfide çok tiz sesleri olan bir gitar çalıyorsanız çok işinize yarayacaktır.


Delay Gitar Pedalı Nedir?

Bu efekti kullanırken zaman aralığını ve diğer ayarları belirtirsiniz ve üzerinize bastığınızda gitarınızdan gelen sesi tekrar eder.


Reverb Gitar Pedalı Nedir?

Gitara eko benzeri bir ses verir. Reverb pedalı büyük bir kilisede, stadyumda ya da bir konser salonunda çalıyormuşsunuz havasını verebilir.