En Uygun Fiyata Akustik Gitar Satın Alma Rehberi

Akustik gitar çalmayı öğrenmek istiyor fakat hangi akustik gitarı satın alacağınızı bilmiyor musunuz? Biz, kurulduğumuz ilk günden beri kendimizi, sizleri eğitmek, öğretmek, sanatın her dalını aşılamak ve birer sanatçı yapabilmek için adadık. Eğitimlerimiz, merkezimiz, eğitmenlerimiz, derslerimiz hep sizler için. Sizlerin sanatı sevmesi demek, sanatçıların artması, sanatın hiç ölmemesi demek. İşte bu yüzden her gün yeni bir içerik ile, sanatçıların ya da sanaçtı adaylarının akıllarındaki sorulara yanıt veriyoruz ki herkes sanatı sevsin, bilgilensin, bilgileri aktarabilecek birer sanatçı olsun. Bu konu hakkında bizlere yöneltilen tüm soruların ve ileride akıllarda oluşabilecek düğer tüm potansiyel soruların cevaplarını, 10 dakika içerisinde ve rahatlıkla bu yazıda bulabileceksiniz. Peki, aklınızda şu sorular mı var;

En Uygun Fiyata Akustik Gitar Satın Alma Rehberi

Hangi akustik gitarı satın almalıyım?

En uygun fiyata akustik gitarı nasıl satın alabilirim?

Hangi akustik gitar bana daha uygundur?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız. Bu yazıda, bu konu hakkında bizlere yöneltilen tüm soruların ve ileride akıllarda oluşabilecek düğer tüm potansiyel soruların cevaplarını, 10 dakika içerisinde ve rahatlıkla bu yazıda bulabileceksiniz. Bu yazıda bulunan her bilgi, her uygulama ve tavsiye, öğrencilerimiz, eğitmenlerimiz ve bizler tarafından denenmiş, olumlu sonuçlar almış ve tescillenmiştir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye ve tavsiyeye gönül rahatlığı ile güvenebilir, uygulayabilir, kendinize en uygun akustik gitarı satın alabilirsiniz. Bir akustik gitar almak, hiç bir bilgi sahibi olmadan, gerçekten çok zor bir şeydir. Fakat yeterli araştırma süreçleri ve denemeler ile, kendinize en uygun akustik gitarı alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken araştırma içi bir adım atmaktı ki siz şu anda bu satırları okuyarak zaten üstünüze düşenin büyük bir kısmını yaptınız. Size düşen şey artık sadece bu yazıyı sonuna kadar okumak, sunulan bilgileri dikkate alarak öğrenmek, verilen tavsiyeleri ve uygulamaları dikkate alarak uygulamaktır. Kısacası, bu yazıda bulunan her başlığın altındaki aşamaları tek tek yerine getirmek dışında hiç bir göreviniz kalmayacak. Eğer bu aşamaları yerine getirirseniz, kendiniz için en uygun akustik gitarı, en uygun fiyata sahip olup, dilediğiniz şekilde ve zamanda öğrenebilir, kaliteli ve profesyonel bir müzisyen olabilirsiniz. Dilerseniz şimdi sizlerin araştırma sürecinde yapması gereken aşamaları sırasıyla yazdığımız listemize geçiş yapalım.


Bütçe Belirlemek

Bütçenizi Belirleyin

Her alışverişte olduğu gibi, almaya karar verdiğiniz ürüne/hizmete verebileceğiniz bir limit fiyatı belirlemek, seçenekler arasında kaybolmanızı önleyen yöntemlerden biridir. Eğer bütçe belirlemezseniz hem ekonominize zarar verebilecek hem de uzun sürecek bir alışveriş süreci içine girmiş olursunuz. Yapmanız gereken şey çok basit, maddi durumunuzu ve gitar tecrübeniz dolayısıyla seviyenizi göz önünde bulundurarak, başlangıç seviyesi bir akustik gitara verebileceğiniz maksimum ücreti belirlemek.

Bütçe-Belirlemezseniz-Seçenekler-Arasında-Kaybolursunuz

Bütçe belirlemeden yapılacak bir alışveriş, her daim facia ile sonuçlanır. Bütçenizi bilmeden, gelirlerinizi ve giderlerinizi hesaplamadan yapacağınız her alış veriş, satıcı için karlı fakat sizin için zararlı olur. Dolayısı ile gerçekten oturup, bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Dediğimiz gibi bunu yapmak hem kendinizi zor duruma sokmadan akustik gitar alabilmenizi kolaylaştırır hem de seçenekler arasında kaybolmanızı engeller. Dünya üzerinde binlerce akustik gitar üreticisi ve milyonlarca akustik gitar bulunmaktadır. Sadece akort burguları değişince bile ayrı bir model olan akustik gitarların bile mevcut olduğu bu milyonlarca akustik gitar arasından, size en doğrusunu satın alabilmeniz için mutlaka bir bütçe belirleyerek, seçeneklerinizi daraltmalısınız.


Marka ve Model Araştırması Yapmak

Marka-ve-Model-Araştırması-Yapmak

Piyasada binlerce marka on binlerce model olduğu için, bu seçenekleri biraz daraltmanız gerekmektedir. Yapmanız gereken şey, hedef kitlesinin güvenini kazanmış, belli bir prestije ve gerçekten uzun yılların sağladığı tecrübelere sahip markaları tercih etmelisiniz. Biz sizler için piyasadaki 10 güvenilir akustik gitar üretici markayı listeledik;

♦ Ovation

♦ Cort

♦ Washburn

♦ Gibson

♦ Taylor

♦ İbanez

♦ Yamaha

♦ Martin

♦ Fender

♦ Takamine

Eğer yukarıda yazmış olduğumuz markalar arasından bir seçim yaparsanız, sizin için çok güzel bir seçim olur. Yukarıda yazmış olduğum markaların hepsinin en az 50 yıllık geçmişi, sağlam tecrübesi ve prestijleri var. Ayrıca hepsinin kendi firmalarına ait bakım merkezleri ve garanti belgesi gibi kapsamaları vardır.

Eğer gitar modelleri, parçaları ve fiyatları hakkında detaylı bilgilendirme almak istiyorsanız “Akustik Gitar Rehberi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Ne İstediğinize Karar Verip Model Seçimi Yapın

Marka/Model Araştırması Yapmak

Erturgut sanat merkezi olarak, gitara yeni başlayacak, daha önce hiç tecrübesi olmayan birisine profesyonel segmentte bir gitar önermiyoruz. Çünkü gitarı alacak kişinin, gitar çalma isteğinin bir hobi mi yoksa profesyonel bir gitarist olmak mı olduğunu bilmiyoruz. Eğer gitar öğrenmek isteyen kişi “Ben profesyonel olmak istiyorum!” diyor ise istediği modeli satın alabilir fakat “Ben çalmak istiyorum sadece, bir öğreneyim sonra bakarız” diyen birisinin çok uçuk fiyatlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü gitar çalmayı bırakırsa o gitar elinde kalır ve bunu kimse istemez.

Eğer akustik gitar ve klasik gitar arasındaki farkları öğrenmek istiyorsanız “Akustik ve Klasik Gitar Arasındaki Farklar” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Satın Almaya Karar Verdiğiniz Gitarı Deneyin

Satın Almadan Önce Gitarı Deneyin

Her alışverişte olduğu gibi, enstrüman alışverişinde de alacağınız enstrüman hakkında bilgi toplama ve o enstrümanı deneme hakkınız bulunmaktadır. Nasıl ki bir kıyafet alacağınız zaman, o kıyafeti satan mağazaya gidip, ürünlere tek tek bakıp, üstünüze uygun olan modeli bulana kadar hepsini deniyor ve denedikten sonra da ürün hakkında sorular sorup, geri iade fişi istiyorsanız, akustik gitarı alırken de aynısını yapmalısınız. Aksi takdirde ileride çıkacak bir sorunda söz hakkınız kalmayabilir. Çekinmeyin ve oradaki görevlilere istediğiniz kadar soru sorun. Hangi ağaçtan üretildiğini, kimlerin tercih ettiğini, kendi müzik zevkinize uyup uymadığını ve denemek istediğinizi. Merak etmeyin, o görevliler sizlerin sorusunu yanıtlamak için, o enstrümanlarda sizler tarafından denenmek için oradalar. Satın almadan önce gitarınızı denemezseniz, olacaklar şunlardır;

Satın-Almadan-Önce-Gitarınızı-Denemezseniz-Sonuçları

  • Satın almadan önce gitarınızı denemezseniz, herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda “Burası böyleymiş, değiştirmek istiyorum, neden söylemediniz?” gibi cümleleri kullanamazsınız ve gitar zorunlu olarak elinizde kalır. Bu durumdan memnun kalmazsınız ve bu durumla karşılaşan çoğu gitarist adayı, enstrümana küser, hatta nefret eder ve enstrümanı çalmayı bırakır.
  • Satın almadan önce gitarınızı denemezseniz, gitarın yapısı, rahatlığı, tonu ve sesi hakkında hiç bir fikir sahibi olamazsınız ve gitar yine zorunlu olarak elinizde kalır. Bu durumdan memnun kalmazsınız ve bu durumla karşılaşan çoğu gitarist adayı, enstrümana küser, hatta nefret eder ve enstrümanı çalmayı bırakır.
  • Satın almadan önce gitarınızı denemezseniz, gitar hakkında yeterli bilgiye sahip olabileceğiniz bütün tecrübelerinizi reddetmiş olursunuz. Bir enstrümanı çalmanın yanında, enstrümanı tanıyıp, onu sevmek müzisyen yapar. Gitarını satın alırken, denemeyen birisi asla gerçek bir gitarist olamaz.

En Uygun Fiyata Akustik Gitar Satın Alma RehberiBugün sizlerin akustik gitar satın alma işleminizde, seçim yapmanızı kolaylaştıracak bir kaç yöntem içeren, uygun fiyata akustik gitar satın alma rehberi hazırlamıştık. Umarız yardımcı olmuştur ve siz bu yazıyı okuduktan sonra hangi akustik gitar marka/modelini seçmiş ve almış olursunuz.