akustik gitar satın alGitar satın almak önemli bir iştir bu yüzden satın almadan önce gitarla ilgili bilmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır:


Gitar Preamp’ı
Elektro-akustik gitarlarda ses, manyetik tarafından yakalanıyor.

Gitarda Çalınabilirlik
Yabancıların ‘Playability’ dedikleri kavramı çalınabilirlik, çalma kolaylığı diye tercüme edebiliriz.Gitarda Cutaway
Sapın gövdeyle birleştiği yerde, gitar gövdesinin alt kısmındaki oyuk bölüme ‘cutaway’ (kesik) deniyor.Gitarda Gövde Formu
Klasik, Dreadnought ve Jumbo gibi farklı gövde formları mevcut.

Gitar Ağaçları
Gitarın tonuna etki eden en önemli faktörlerden bir diğeri de kullanılan ağaçlardır.

Ladin Ağacı (Spruce): Üst kapakta standart olarak kullanılan hafif ama kuvvetli bir ağaçtır. Gitara parlak ve berrak bir ton verir.

Sedir Ağacı (Cedar): Dengeli ve sıcak bir sesi olan sedir ağacı sıklıkla gitarın üst kapağında kullanılır. Alt frekansları güçlüdür ve daha mat bir tonu vardır.

Akçaağaç (Maple): Oldukça sert olan akçaağaç genellikle gitarın sapında kullanılır. Aynı zamanda sese renk vermeyen, transparan bir ağaç olan akçaağaç gitarda yanlarda ve arkada kullanıldığında ön kapak ağacının verdiği tonun öne çıkmasını sağlar.

Gül Ağacı (Rosewood): Abanozla birlikte en sert ağaçlardan biridir. Bu sebeple akustik gitarın klavye, tuş kısmında kullanılır. Doğuşkanlar yönünden zengin bir ağaçtır.
Maun (Mahogany): Daha çok gitarın yan ve arka kısmında kullanılan maun ağacı oldukça müzikal bir ağaç türü olup üst kapakta kullanıldığında orta ve üst frekansları kuvvetli, temiz bir ton verir.