Gitarda Gam Egzersizinin Önemi | Gam Nedir?

Bugün sizlere gitarda gam egzersizinin önemini, gamın ne olduğunu ve ne işe yaradığını incelediğimiz bir yazı hazırladık.

Gitarda Gam Egzersizinin Önemi Gam Nedir?

Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Gam nedir?

♦ Gitarda gam ne işe yarar?

♦ Gam ne işe yarar?

♦ Gam egzersizinin önemi nedir?

♦ Gitarda gam egzersizleri nasıl yapılır?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınıza takılabilecek diğer tüm potansiyel sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Gam Nedir?

Gam Nedir?

Gamlar; sekiz adet bitişik ve komşu olan notaların meydana getirmesidir. Yani gam dizisi demektir. Gamlar herhangi bir nota ile başlayabilir ve başladığı notanın ismini alır. (Re gamı, Do gamı, Mi gamı… gibi) Gamlar, bir müzik parçasının kurulma şekline ve düzenine göre (minör, majör) belirli bir kalıp içerisinde dizilen notalar topluluğudur. Birbirlerini azalan ya da artan biçimlerde belirli aralıklarla izleyen nota dizileridir.


Gitarda Gamlar Ne işe Yarar?

Gitarda Gamlar Ne işe Yarar?

Gitarda gamlar en önemli şeylerden birisidir. Gamları betimleyerek açıklamamız gerekirse; gitar bir gemi, notalar bir kürek ve gamlar ise rotamız olurdu. Açıklamak istediğim şey müzikte olduğu gibi gitarda da gamlar bizim nasıl çalabileceğimizi, neler çalabileceğimizi ve çaldığımız parçayı anlatır. Eğer gamın dışına çıkarsak o an bir yanlışlık olduğunu duyar kulaklarınız. Dolayısıyla gamlar öğrenilmeli ve çalışılmalıdır. Kısacası gamlar, bizim doğru çaldığımız her şeydir. Gamlara bir adet örnek vermek gerekirse;

A: LA

B: Sİ

C: DO

D: RE

E: Mİ

F: FA

G: SOL

Majör Gam: 2tam/1yarım/3tam/1yarım şeklinde dizilir. Minör Gam:1 tam 1 yarım 2 tam 1 yarım 2 tam Örnek: C# D# E F F# G# A# B C C#


Gam Egzersizlerinin Önemi Nedir? Gitarda Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Gam Egzersizlerinin Önemi Nedir? Gitarda Gam Egzersizi Nasıl Yapılır

Gitarda gam egzersizi yapmak, gitar öğrenmede en önemli çalışmalardan birisidir. Çünkü siz gitar çalışınızı geliştirdikçe başkalarının şarkılarını değil kendi şarkılarınızı çalmaya başlayacaksınız. Doğaçlama sololar atacak, internetten sadece ritim gitar açıp, üstüne sololar atarak çalışmaya hatta eğlenmeye başlayacaksınız. İşte bu durumda da gam bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Bir ritim gitarın üstüne solo atabilmek için o ritim gitarın hangi akoru çaldığını bulup sonrasında o akorun gamını öğrenip ancak o şekilde üstüne melodiler yazabilirsiniz. Aksi takdirde çaldığınız her nota yanlış olacaktır. Dolayısıyla gitarda gam egzersizi yapmak çok önemlidir. Gam egzersizi yapmak yeni bir dil öğrenmek gibidir. Siz nasıl ki o dili konuşmak için o dilin imla kurallarını, çekim eklerini… öğreniyorsanız, gitar çalmak için de gitar üzerindeki bütün gamları öğrenmek zorundasınız.

Gitarda gam egzersizi yapabilmek için öncelikle gamları öğrenmeniz lazım. Gamları öğrenmek için internette araştıma yapabilirsiniz, müzik dünyasındaki bütün gam örneklerini internette bulabilir ve çalışabilirsiniz.


Eğer gitar çalarken bir şeylerin ters gittiğini düşünüyor fakat sorunun ne olduğunu bulamıyorsanız “Gitar Çalarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri” isimli yazımızı okuyarak, yaptığın hataları ve bu hataların çözümlerini kolayca bulabilirsin.

Ayrıca; gitarının bakıma ihtiyacı var ve sen nasıl bakım yapacağını bilmiyor isen “Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?” isimli yazımızı okuyarak gitarına nasıl bakım yapabileceğin konusunda bilgi sahibi olabilirsin.