Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek konusunu ele alacağız.. Yazımızda, en iyi akustik gitar tellerini bulmak için ihtiyacınız olan her şeyi ayrıntılarla birlikte yazdık. Malzeme, ölçü, sarma stili ve kaplamalı akustik teller ile kaplanmamış akustik teller dahil olmak üzere çeşitli akustik gitar telleri arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacağız. Çalma tarzınız, sesiniz ve gitarınız için doğru akustik telleri seçme konusunda faydalı tavsiyeler için okumaya devam edin.

Çeşitli akustik ve klasik gitar tellerinin spesifik özelliklerine dalmadan önce, her iki tip için de geçerli olduğu için göstergeler konusunu ele alalım. Akustik teller çeşitli kalınlıklarda veya ölçülerde üretilir. Bu göstergeler bir inçin binde biri olarak belirlenmiştir. En hafif teller tipik olarak .010 ve en ağırları .059’dur. Tel ölçerin çalınabilirlik ve ses üzerinde büyük etkisi vardır. Akustik gitarların çoğu, 12’ler veya 13’ler olarak da bilinen hafif veya orta ölçülü tellerle gönderilir.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek

Klasik gitar tellerinin de gerilimlerine göre belirlendiğini unutmayın. Gerilimin klasik gitar çalınabilirliği ve performansı üzerindeki etkisini aşağıda tartışacağız.

Daha Hafif Teller

En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek
En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek
 • Genellikle çalması daha kolaydır
 • Notaların daha kolay bükülmesine ve sürtünmesine izin verir
 • Daha kolay kopar
 • Özellikle düşük aksiyonlu gitarlarda perde vızıltısına neden olabilir
 • Gitar sapına daha az gerginlik uygular ve eski gitarlar için güvenli bir seçimdir


Daha Sert Teller

En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek
En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek
 • Genellikle çalmak daha zordur
 • Notaları bükmek için daha fazla parmak basıncı gerektirir
 • Gitar sapına daha fazla gerginlik uygular

Akustik Gitar Tel Seti Gösterge Tanımlamaları

Çoğu akustik gitar teli üreticisi, tel ölçülerini “ekstra hafif” veya “sert” (extra light ya da heavy)  gibi terimler kullanarak bir sette tanımlar. Kesin ölçüler üreticiler arasında biraz farklılık gösterse de, akustik ve elektro gitar tel setleri için tipik ölçü aralıkları şunlardır:

 • “Extra light”: .010 .014 .023 .030 .039 .047
 • “Custom light”: .011 .015 .023 .032 .042 .052
 • “Light”: .012 .016 .025 .032 .042 .054
 • “Medium”: .013 .017 .026 .035 .045 .056
 • “Heavy”: .014 .018 .027 .039 .049 .059

Akustik Gitar Teli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek

Hangi tel seri ve markasını kullanılacağına karar verirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

Gitarın Gövde Stili: Genel bir kural, daha küçük gövdeli akustiği daha hafif tellerle, daha büyük gövdeli enstrümanları daha ağır teller kullanılmalıdır. Büyük bir dretnot veya jumbo, nispeten daha büyük ses odalarından daha fazla yararlanan orta ölçekli teller ile genellikle daha iyi ses çıkarır. Daha küçük büyük oditoryum ve salon gitarları, daha hafif göstergelerle daha iyi ses çıkarır.

Çalma Tarzınız: Parmakla çalma stilleri, daha hafif tellerle oynamak çok daha kolaydır. Çalmalarınızın çoğu sert tıngırdatma içeriyorsa, orta ölçekli teller muhtemelen daha iyi bir seçim olacaktır, ancak yeni oyuncuların parmakları için biraz daha zorlayıcı olabilirler. Çalmanız tıngırdatma ve parmakla çalma karışımıysa, hafif-orta bir tel seti iyi bir seçim olabilir. Bu setlerin alt üç dizisinde daha ağır ölçüler, ilk üç dizide daha hafif ölçüler bulunur.

İstenilen Ton: Muhtemelen şimdiye kadar anladığınız gibi, daha ağır telli teller gitarınızın bas kaydını vurgulayarak dretnotların değerli olduğu derin ve güçlü tonları üretecektir. Öte yandan, daha hafif ölçüler tiz notalara daha fazla vurgu yapacak ve incelikli toplama ve tıngırdatma tekniklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Gitarın Yaşı ve Durumu: Vintage gitarlar genellikle kırılgandır ve daha ağır tellerin daha fazla gerilimi, boyunların eğilmesine ve kaymasına ve köprülerin kaldırılmasına neden olabilir. Bir ölçerin gitarınız için ne kadar güvenli olduğundan emin değilseniz, üreticiye danışın veya eski enstrümanlar söz konusu olduğunda güvenilir bir gitar teknisyeni veya luthier ile görüşün.

Akustik Gitar Telli Yapı Malzemeleri

En İyi Akustik Gitar Tellerini Seçmek

En popüler tel türlerinin ses özellikleri şunlardır:

 • Bronz: Berrak, çınlayan ve parlak tonları vardır, ancak bronzun oksitlenme eğilimi nedeniyle çabuk yaşlanırlar.
 • Fosfor Bronz: Bronzdan daha sıcak ve daha koyu, sesleri hala oldukça net ve alaşımdaki fosfor ömrünü uzatıyor.
 • Alüminyum Bronz: Fosfor bronzdan daha fazla netlikle belirgin bas ve canlı merhaba.
 • Pirinç: Parlak, çınlayan, metalik bir karaktere sahiptirler.
 • Polimer kaplı: İyi bir duruş ve sıcaklık ile eşdeğer kaplanmamış akustik tellerden daha az sürdürülebilirlik ve parlaklık; korozyona dayanıklı. Bazıları görsel çekicilik için renklendiriciler içerir.
 • İpek ve Çelik: Bu çelik çekirdekli teller, alt tellerde daha yumuşak bir dokunuş ve hassas bir ton üreten ipek, naylon veya bakır sarma teline sahiptir. Halk gitaristleri ve parmak stili oyuncuları arasında popüler.