Erturgut Sanat ailesi olarak bugün bizlere en çok sorulan sorulardan biri olan Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı? konusunu ele alacağız.. Müzik okulu olarak biz her zaman ne sıklıkta ve ne kadar süreyle müzik uygulamamız gerektiği sizler için cevaplarız. Her zaman cevapladığımız gibi bu, hangi seviyede olduğunuz, ne kadar ciddi olduğunuz, ne tür bir müzik olduğu ve ne tür müzikal performanslar sergileyeceğiniz gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Ancak ne olursa olsun size yardımcı olması gereken bazı genel kurallar vardır.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın ve ücretsiz randevu alın!

Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı?

Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı?
Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı?

Yüksek sıklıkta pratikler, uzun süreli pratiklerden daha etkili olma eğilimindedir. Haftada bir 70 dakika pratik yapmaktansa her gün 5-10 dakika bile olsa pratik yapmak neredeyse her zaman daha iyidir. Beyninizin pratik yapma arasında materyali işlemesi için zamana ihtiyacı vardır ve egzersizde olduğu gibi vücudunuzun yavaş yavaş güç ve çeviklik kazanması gerekir. Gitar söz konusu olduğunda, parmaklarınızın duygusuz olması ve güç kazanması gerekir ki bu daha uzun ve daha az sıklıkta egzersiz seanslarında gerçekleşmeyecektir. 

Şarkı söylemeye gelince, özellikle de yeniyseniz, çok uzun süre ve çok seyrek pratik yaparsanız sesiniz yıpranır. Piyano söz konusu olduğunda, parmaklarınızın güç kazanması için bir zamana ihtiyaç vardır. Ancak, çok fazla zaman geçmesine izin verirseniz, yeniden başladığınızda hemen hemen 1. kareye geri dönersiniz. Yani söylenen, neredeyse her gün deneyin. Bu sizin için yapılabilir değilse, haftada olabildiğince çok pratik yapın. Yine de kendinize karşı dürüst olun. Haftada 3-4 kez mümkünse ve haftada 7 gün mümkün değilse, kendinize haftada 7 gün ya da hiçbir şey demeyin. Bu sadece raydan çıkmak için bir reçete. 

Her şey hiç yoktan iyidir, özellikle de tutarlıysanız.Her gün pratik yapıyorsanız, arada bir kendinize bir gün izin vermek de yardımcı olabilir. Özellikle büyük performanslar gibi daha kaslı şarkı söyleme biçimlerinde kaslarınıza iyileşme şansı verir.

Gitarda Ne Kadar Süre Egzersiz Yapmalıyım?

Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı?
Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı?

Bahsettiğimiz gibi, daha kısa, daha sık pratik süreler, daha uzun ve daha az sıklıkta olanlardan daha iyidir. Harcadığınız zamanın uzunluğu seviyenize bağlıdır. Enstrüman öğrenmeye yeni başlıyorsanız, 15 dakika sizin için yeterli olabilir. Aslında, parmaklarınız nasırlaşmadan önce bundan daha uzun süre gitar çalmak acıtır. Ses egzersizlerinizi günde 10 ila 15 dakika yapmak da size ileriye doğru büyük bir sıçrama sağlayacaktır. Siz ilerledikçe ve müziğiniz zorlaştıkça, alıştırma seansları giderek daha uzun olmalıdır. 

Gelişmiş Chopin, Mozart ve Bach parçalarından oluşan bir repertuar üzerinde çalışıyorsanız, 15 dakika kesinlikle yeterli değildir ve gerçek bir gelişme görmek için en az (EN AZ) bir saate ihtiyacınız var. İleri düzey şarkı söylemeye gelince, vücudunuzu dinleyin. Sesiniz yoruluyorsa, genellikle alıştırmaları biritirme tamamlama zamanı gelmiştir. ya da en azından tam olarak şarkı söylemek yerine zamanı müziğin içinden geçmek için kullanmaya başlayın. Sesiniz harika hissediyorsa, ne kadar çok şarkı söylerseniz o kadar iyi olur.

Nasıl Pratik Yapmalıyım?

Günde Kaç Saat Gitar Egzersizi Yapılmalı?

Gitar öğretmeniniz bu soruda size en iyi yardımcı olacak kişidir, ama en önemlisi, zor kısımları ayırmayı bir şarkı boyunca pratik yapmakla birleştirmelisiniz. 4. ölçü dışında bir şarkıyı mükemmel şekilde çalabileceğinizi biliyorsanız, şarkıyı tekrar tekrar çalıp 4. ölçü de aynı hatayı yapmayın. Sadece o ölçüyü kapana kadar çalın. Bir şarkıyı baştan sona söylüyorsanız ve sonuncusu dışında her notayı mükemmel bir şekilde vurabiliyorsanız, şarkıyı tekrar tekrar söylemek yerine son notaya özel bir dikkat gösterin. Ama şarkının tamamını çalmanın veya söylemenin de amaçları var. Bir şarkıyı başarmak için fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı oluşturmak, müzikal gelişiminiz için son derece önemlidir.

Size kısaca şunu net bir şekilde söyleyebiliriz.. Bir şeyi yapmak hiç yapmamaktan iyidir. Yapabileceğiniz tek şey her gün arabanızda radyonuzla birlikte şarkı söylemekse, bu kesinlikle hiç yoktan iyidir ve sesiniz bundan faydalanacaktır. Haftada birkaç kez öğrendiğiniz şarkının bir mısrasındaki gitar akorlarını çalmak için zaman bulabildiğiniz tek şey, sonunda o mısrayı indirecek ve koroya geçebileceksiniz. Hala akorları öğreniyor, parmak gücünü geliştiriyor ve kas hafızasını geliştiriyor olacaksınız. Çok az uygulama zamanı olan öğrencilerin sadece ellerinden geleni yaparak yıllar içinde kayda değer ilerleme kaydettiğini görülebiliyor…