Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Davul İçin Baget Çeşitleri konusunu ele alacağız.. İster bir perküsyoncu, ister bir baterist olun ya da tamamen başka bir şey olun, kendinizi ihtiyaçlarınıza uygun doğru tipte bagetler ile donatmanız çok önemlidir.

Çoğu baterist için, başlangıç ​​olarak bir çift sıradan baget gayet yeterli olacaktır, ancak davulculuk dünyasını daha fazla keşfettikçe, muhtemelen biraz karıştırmaya başlayacaksınız! Kendinizi doğru yöne yönlendirmek için bilmeniz gereken temel bilgiler burada. 

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Davul İçin Bateri Çeşitleri

  • Geleneksel Bagetler (Sticks): Bateri çalanlar ve diğer perküsyoncular için standart, en kullanışlı seçim
  • Rods: Çubuklar çubuklara benzer ancak önemli ölçüde daha düşük hacimlidir
  • Fırça Bagetler: Çok sessiz çalma için bu tip baget caz ve düşük hacimli ortamlara uygundur
  • Tokmak Bagetler: Zil çalma ve davullardan derin, sıcak bir ton üretme dahil orkestral perküsyon için
  • Timbale Bagetleri: Afro-küba ve latin müziğinde timbale perküsyon için özel olarak tasarlanmıştır

Geleneksel Bagetler

Davul İçin Baget Çeşitleri
Davul İçin Baget Çeşitleri

Bateri seti, trampet, elektronik davul veya elektronik ped çalmaya karar verdiyseniz, başlamak için bir çift bagete ihtiyacınız olacak. Bu makaleyi okuyanların %90’ı için bir çift standart baget doğru seçim olacaktır.  Bununla birlikte, tüm bagetler aynı şekilde yapılmamıştır ve belirli baget türleri, belirli müzik tarzlarına diğerlerinden daha iyi uyar.

Ya çok yönlü iyi bir baget satın alabilir ya da daha çok çalmaktan hoşlandığınız belirli bir müzik tarzı varsa daha spesifik bir şey seçebilirsiniz. Rock ve metal davulcuları normalde 2B ve 5B gibi daha ağır baget boyutlarını tercih ederken, caz davulcuları tipik olarak 7A ve 8D gibi daha hafif boyutları tercih eder.

Çok yönlü en iyi standart baget boyutu 5A’dır, bu nedenle davul çalmaya yeni başladıysanız ve bir çift çubuk satın almanız gerekiyorsa, bu en iyi seçeneğinizdir!

Trampete vurmak için kullanılan bagetin ana alanı olan çubuğun ucu, normalde ahşap veya naylondan yapılır. Ahşap uç, daha sıcak, daha koyu ses için çoğu davulcu tarafından tercih edilir. Bu, yeni başlıyorsanız klasik seçimdir. Bununla birlikte, bu tür bagetlerin ürettiği ‘parlak’ sesi tercih edip etmediğinizi görmek için naylonla deneyler yapabilirsiniz. Naylon bagetler da kırılmadan önce daha uzun süre dayanma eğilimindedir.

Bagetlerin tipik olarak akçaağaç, meşe ve cevizden yapıldığı üç ağaç vardır. Hickory standart seçimdir ve yeni başlayan bir davulcu olarak güvenli bir bahistir.

Rods Bagetler

Davul İçin Baget Çeşitleri
Davul İçin Baget Çeşitleri

Rodslar biraz baget gibi görünür ve hissedilir, ancak her perküsyoncu adayının bilmesi gereken birkaç önemli fark vardır.

Rodslar, geleneksel bagetlerden önemli ölçüde daha sessizdir, bu nedenle küçük konserler için harika bir daha düşük ses seçeneği sunarlar. Bu ürün, bir çubuk gibi tek bir tahta parçasından yapılmak yerine, dübel adı verilen çok sayıda küçük ahşap parçadan yapılır. Daha küçük dübeller tipik olarak daha sessiz bir ses üretir.

Küçük bir mekanda çok sessiz olmanız gerekiyorsa, daha da ileri gidebilir ve bunun yerine bir çift fırça seçebilirsiniz. Bu tür bagetler normal çubuklardan farklı hisseder ve performans gösterir, bu nedenle fark ettiğiniz tek farkın ses olmayacağını unutmayın.

Rodslar ayrıca normal çubuklardan farklı bir şekle sahiptir, bu nedenle davullarınızdan farklı bir ton üretecektir.  Daha büyük dübeller tipik olarak daha dolgun, daha kalın bir ton oluştururken, daha küçük dübeller genel olarak daha ince ses çıkarır.

Fırça Bagetler

Davul İçin Baget Çeşitleri
Davul İçin Baget Çeşitleri

Caz davulcusuysanız veya çok düşük sesle çalmanız gerekiyorsa, fırçalar baget çantanızdaki önemli bir araçtır. Fırçaların iki ana işlevi vardır. İlk işlev, çalmakta olduğunuz davulun yüzeyine fırçayı sürterek benzersiz sesler yaratmaktır.

Bu sanatsal fırça çalma, caz müziğinde geleneksel olarak duyacağınız türden çalmadır. Caz davul tarzı, daha küçük gruplarla ve daha küçük mekanlarda fevkalade uygundur.

Fırçanın diğer işlevi, fırçalarla oynamanın ‘resmi olmayan’ yolu olarak düşünebilirsiniz. Fırçalar çok sessiz olduğu için, davulcular genellikle fırça yerine bir sopa kullanırlar, ancak davulları bir sopa kullanıyorlarsa tam olarak aynı şekilde çalarlar.

Fırçalar, bu şekilde çalındıklarında davulların kulağa harika gelmesini sağlamaz, ancak gerektiğinde çok sessizce çalabilmek için çok yararlı bir yaşam tüyosu. Küçük mekanlarda, belki de iç mekanda küçük bir kafede konser veriyorsanız, konserinize bir çift fırça getirmeyi düşünün. İzleyicileriniz size teşekkür edecek!

Tokmak Bagetler (Mallets)

Davul İçin Baget Çeşitleri

Tokmaklar, modern bir davul setinin kullanması için oldukça nadirdir, ancak bir orkestrada perküsyon çalıyorsanız oldukça yaygındır. Tokmakların en ünlü kullanımı timpani davullarını çalmak. Çok yönlü bir orkestral perküsyoncu olmak istiyorsanız, sonunda timpani çalmayı deneyeceksiniz.

Bununla birlikte, orkestranızda timpani yoksa veya henüz nasıl çalacağınızı bilmiyorsanız, çalacağınız vurmalı çalgılara bağlı olarak yine de bazı tokmaklara ihtiyacınız olabilir. Tokmakların diğer yaygın kullanımları arasında ziller, marimba, ksilofon, glockenspiel, çanlar ve vibrafon bulunur.

Farklı tokmakların farklı aletlere uyduğunu bilmek önemlidir ve en iyi sonuçları elde etmek için bazı farklı tokmak türlerine ihtiyacınız olacaktır. Hangi enstrümanları çalacağınızı biliyorsanız, o enstrümanlara özel tokmakları araştırmak ve satın almak en iyisidir.

Bazı orkestra enstrümanlarında normal bir çubuk kullanabilseniz de, mükemmel sesi yaratmak için genellikle en iyi seçim değildir. Örneğin tokmaklar, enstrümandan çok hoş, sıcak bir ton oluşturdukları için bir zilde nota çalmak için çok yardımcı olabilir. Tokmaklarla ‘zil sesi’ çalmak çok yaygındır , bu teknik orkestra ayarlarında kulağa harika gelen uzun ve sürekli bir ses üretir.

Tokmak çoğu davulcu için en önemli seçim olmayacak, ancak daha geleneksel ayarlarda sopa çantanızda bir veya iki çifte ihtiyacınız olacağını bilmeye değer.

Timba Çubukları

Davul İçin Baget Çeşitleri

Bir timbale çubuğunu şeklinden tanıyabilirsiniz, normal bir çubuğun aksine, timbalin ucu olan sivri bir ucu yoktur. Timbale çubuğu daha düz bir şekle sahip olduğu için, timballerin metaline vururken çok tercih edilen ‘keskin’ bir ses elde etmek daha kolaydır.

Normal bir baget, şekil farklılığından dolayı bu metal üzerinde daha zayıf, daha mat bir ses çıkarır. Timbale çubukları normalde normal bagetlerden önemli ölçüde daha incedir. Bu nedenle, bateri seti davulcusuysanız, normalde bir çift normal çubukla daha iyi olursunuz. Size daha uzun süre dayanmaları ve tam davul setinde daha iyi ses çıkarmaları muhtemeldir. Ama hevesli bir timbalero veya latin perküsyoncuysanız bir sonraki antrenmanlarınıza bir çift timbal bageti getirmeyi unutmayın!

Davul İçin Baget Çeşitleri

Davul İçin Baget Çeşitleri