Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kemancılar İçin Fitness Hareketleri konusunu ele alacağız.. İnsanlar güç gerektiren ders dışı etkinlikleri düşündüklerinde, müzisyenlik genellikle listenin başında değildir. Keman çalmak gerçekten de atletizmde olduğu gibi güç, esneklik ve el becerisine benzer bir vurgu gerektirir.

Viyolacılar ve kemancılar güçlerini inşa etme ve koruma konusunda dikkatli olmazlarsa, kronik rahatsızlık ve yaralanmalara maruz kalırlar. Yayınlanan bilimsel araştırmalara göre: Müzik mesleğinde performansın fiziksel gereklilikleri müzisyenler ile sporcuları karşılaştıracak şekildedir… Epidemiyolojik veriler, performansla ilgili bir tür ağrı veya yaralanmanın bir üniversitedeki lisans müzik bölümlerinin %32 ila %89’unu etkileyeceğini göstermektedir.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri

Güçlendirme Egzersizlerine Odaklanmak Yaralanma Riskini Azaltır

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri
Kemancılar İçin Fitness Hareketleri

Keman Çalmak ile ilgili rahatsızlık, ağrı ve yaralanmaları inceleyen araştırmacılar da şunları kaydetti: …birçok müzik öğrencisinin fiziksel durumunun, bu uzun zaman dilimlerinde enstrümanlarını çalmanın gerektirdikleriyle baş etmede yetersiz kalabileceği, fiziksel egzersiz, bir üniversitedeki lisans müzik bölümü öğrencilerinin atletik bir görev olan bir enstrümanı günde saatlerce çalmaya yardımcı olması için geniş çapta savunulmaktadır.

Sağlıklı müzisyenlik için gerekli olan vücut kaslarına ve bölgelerine odaklanarak dayanıklılık geliştirecek ve aşırı kullanım yaralanması geliştirme şansınızı en aza indireceksiniz. Ek bir fayda, oyun duruşunu ve performans dayanıklılığını geliştiren aynı egzersizlerin bir bütün olarak vücuda da fayda sağlamasıdır.

Parmaklarda Bileklerde ve Ön kollarda Güç Oluşturun

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri
Kemancılar İçin Fitness Hareketleri

Hem keman hem de viyola çalmak, hem enstrümanın boynunu tutmak hem de eğilmek için muazzam miktarda hassas parmak çalışması ve bileklerin ve ön kolların desteğini gerektirir . Antrenmandan önce düzgün bir şekilde ısınmak için zaman ayırmazsanız ve ellerinizi, bileklerinizi, dirseklerinizi ve kollarınızı sallamak için kendinize bolca mola vermezseniz, kaslar, sinirler ve bağ dokusu (bağlar ve tendonlar) yaralanma riski altındadır..

Enstrümanı kaldırmadan önce, iki bilek için de 5 ila 10 kez tekrarlayarak bileklerinizi hafifçe ileri geri ve yan yana bükmek için zaman ayırın. Bilekleri saat yönünde ve ardından saat yönünün tersine çevirin. Parmakları yukarı ve aşağı hareket ettirerek her elinize hafifçe masaj yapın. Kavrama ve güç için el terapi topları da uygulama seansları arasında yardımcı olabilir. Bu küçük ama önemli egzersizler bu bölgeleri ısıtır ve dolaşımı artırır, onlara ilerideki görevler için ekstra oksijen verir.

Motor Kaslarınızı Geliştirin

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri
Kemancılar İçin Fitness Hareketleri

Pek çok tekrarlayan hareket ve aşırı kullanım yaralanması, nihayetinde, özellikle omuzları, boynu ve çeneyi etkileyen yaralanmalar olmak üzere, kötü oyun duruşundan kaynaklanır.

Bu alanlarda dayanıklılığı güçlendiren ve geliştiren egzersizlere ek olarak, yaylı çalgı müzisyenlerinin doğru boyutta ve çene desteği veya omuz desteği de dahil olmak üzere enstrümanlar kullanması gerektiğini belirtmek önemlidir. Müzisyenin boyu ve enstrümanı arasındaki herhangi bir tutarsızlık, ne kadar “formda” olduğuna bakılmaksızın zamanla vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olacaktır.

Motor kaslarını güçlendirmek için en iyi egzersizlerden ikisi yoga ve pilatestir. Ve her ikisinin ek avantajları, hafif kuvvet antrenmanı ve genel esnekliğe ek olarak, bu iki egzersiz formunun, daha geleneksel egzersiz formlarında (koşma, yürüyüş, bisiklete binme vb.) genellikle göz ardı edilen iç çekirdek kasları üzerinde çalışmasıdır. Bu motor kasları, vücudunuza baştan, boyundan ayak parmaklarına kadar yardımcı olacaktır.

Hafif Ağırlık Antrenmanı Yapın

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri

Aşırı egzersiz burada anahtar değildir. Aslında, yukarıda bahsedilen çalışma, dayanıklılık ve görevle ilgili kuvvet antrenmanı egzersizlerinin yaylı çalgı müzisyenleri için sadece kuvvet antrenmanından daha faydalı olduğunu kaydetti. Daha hafif ağırlıklar ve daha fazla tekrar kullanarak hafif bir ağırlık rutini, ek bir zorlama veya yaralanma riski olmadan kas tonusunu ve gücünü artıracaktır .

Yerel spor salonunuz veya kampüs ağırlık odanız, keman veya viyola çalarken kullanılan kas gruplarına yardımcı olacak birkaç temel egzersizi öğrenmenize yardımcı olabilecek personele sahip olacaktır.

Aklın Gücünü Unutma

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri

Fiziksel bedeninizin sağlığı kesinlikle önemlidir, ancak zihninizin sağlığı da öyle. Müzisyenler, her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmak için hem içeride hem de dışarıda muazzam miktarda baskı yaşarlar. Sonra yoğun bir akademik ve/veya çalışma programını prova ve performans programlarıyla dengelemeyle ilgili stres de var. Karışıma konser öncesi gerginlikleri ekleyin ve kaç müzisyenin akıl sağlığını bir pamuk ipliğine bağlı olarak hissettiğini görmek kolaydır.

Bu nedenle, zihni güçlendirme egzersizleri, sakin kalmak ve olayları perspektifte tutmak için gereklidir. Daha barışçıl, bilinçli bir duruma ulaşmanın birçok yolu vardır, bu yüzden sizin için doğru olanı keşfetmek ve bulmak için zaman ayırın. Nefes çalışması, yoga, Tai Chi, çevrimiçi meditasyon uygulamaları ve/veya görselleştirmeler, zihninizi açık tutmanız ve şu ana ve elinizdeki acil görevlere odaklanmanız için bir çapa sağlayarak size fayda sağlayabilir.

Bu güçlendirme egzersizlerini uygulama sürenizin uzatılmış bir parçası olarak düşünün ve daha rahat bir vücut, daha az yaralanma riski ve huzurlu bir zihniyet yoluyla yatırım buna değecektir.

Kemancılar İçin Fitness Hareketleri