Bateri’de baget seçimi önemli bir konudur, genellikle bateriye yeni başlayanlar çok fazla baget denemeden ilk edindikleri bageti kullanırlar, ilk edindikleri baget ise, baget satın almak istediklerinde müzik marketin verdiği bagettir. Öncelikle bir çok baget çeşidini deneyip hepsinin farkını görmeniz ve nasıl hissettirdiğini, çalarken nasıl olduğu kendinizin deneyimlemesi en sağlıklısıdır.

bateri-bageti-nasıl-tutulur

Bagetler hakkında;

Baget ölçüleri standarttır. Çok nadir olarak 5 cm ile 10 cm uzun bagetler vardır.
Genelde standart bagetler tercih edilir.
Bagetler genelde kalınlık olarak değişmektedir.
Bateriye yeni başlayanlar için kalınlıkları da çalınan müziğe göre değişir.
7A bagetler incedir ve tuşeler zayıf duyulur.
5A bagetler en çok kullanılan baget ağırlığıdır. Orta ağırlıktadır.
2B ve 5B ağırlık ve kalınlık olarak en yüksek değerlere sahip bagetlerdir. Tuşeler oldukça iyi duyulur. Her türlü metal Rock tarzı müziğe iyi gitmektedir.
Belirli standartta farklı baget üretimi de vardır.
Bagetin kalitesi yapım malzemesine bağlıdır.
Tahta ve demirden yapılma bagetler olmakla birlikte genellikle tercih edilen tahta baget türüdür.

Demir malzeme olarak çok sert ve ağırdır. Enstrümana zarar verebileceği gibi yeni başlayanlar için uygun değildir. Padde çalışmalarında el ve bilek güçlendirmek ve hızlandırmak amaçlı demir bagetler kullanılabilir. Tahta bagetlerde sert olanların tuşeleri daha net olmakla birlikte bilekleri ve elleri oldukça yormaktadır. Baget uçları içinse plastik ve tahta olarak iki çeşit bulunmaktadır. En çok kullanılan tahta uçlulardır.

Baget tutuşu;  sağ ve sol olarak ikiye ayrılır. Yeni başlayanlar için sağ bageti sağ ellerinde düz tutup, sol ellerindeki de eller yere bakacak şekilde bagetin hakimiyeti sağlamalıdır. Bagetler üç noktadan biraz mesafe bırakıp tutulmalıdır. Çok geriden tutmak hakimiyeti zorlaştırır, net vuruş imkanını azaltır.