Bugün sizlere Erturgut Sanat olarak merak edilen bir enstrümanın daha tarihçesini sunuyoruz. Caz müzik denildiğinde ilk akla gelen enstrümanlardan biri olan Saksafon’un tarihine kısa bir yolculuğa hazır mısınız?

İzmir Karşıyaka’da Saksafon derslerimizde bol bol bahsettiğimiz bu konu hakkında sizin de fikriniz olması için yazımızın devamını okuyun.

Saksafon, genellikle koni ya da S şeklinde tasarlanan bir enstrümandır. Bu formda şekillenen Saksafon, ham maddesi pirinç olan ve üzerinde bulunan kamış sayesinde ses çıkaran bir çalgı çeşididir.

Erturgut Sanat Saksafon kursunda da çalıştığımız gibi genelde pop ve caz şarkılarında kullanılmaktadır.

Saksafon tarihi hakkında video link için tıklayabilirsiniz.

Saksafon Nerede Ortaya Çıktı?

Saksafon, ilk olarak 1840’ların başında Paris’te yaşayan Belçikalı müzik aygıtları yapımcısı ve klarnetçi Antoine-Joseph ‘Adolphe’ Sax tarafından tasarlandı. Sözcük anlamı olarak Sax’ın sesi anlamına gelen Saksafon ilk olarak 1844 yılında senfonik orkestralarda görülmeye başladı.

Saksafon

Saksafon hakkında

Sax’ın 1846’da patentini aldığı konusunda değişik görüşler öne sürülse de, en olası olanı, ophicleide çalgısına klarnet ağızlığı eklenmesiyle ortaya çıktığıdır. Gerçekten de Sax, babasının klarnet ve ophicleide üretilen fabrikasında yıllarca çalışmıştır.

Sax’ın 1846’da aldığı patentten sonraki yirmi yıl boyunca, bu enstrüman yalnızca kendi fabrikasında üretildi. 1866’da, patent süresinin bitiminden sonra saksafonda öteki üreticilerce de birçok değişiklik yapıldı.

Bu gelişim bir taraftan da enstrümanın gelişmesi için büyük bir fırsat sağlamıştır. Çünkü her geliştirici fabrika, enstrümana yeni bir bakış açısı ve farklılık eklemeye başladı.

Günümüzde Saksafon

Günümüze baktığımızda ise saksafon kurslarında bolca karşımıza çıktığı gibi saksafon genellikle caz parçalarında kullanılmaktadır. En az caz kadar pop kültüründe de etkin olan saksafonun bu iki türle tanışması ise ne yazık ki 20. yüzyıla kadar gerçekleşmemiştir.

Günümüzde pek çok türü bulunan Saksafon ’un en önde gelen çeşitleri Kontrbas, bas, bariton, tenor saksafonlardır. Ayrıca Soprano, Alto, Tenor ve Bariton da en çok tercih edilen saksafonlardandır. Saksafon çeşitlerini detaylı bir şekilde anlatan diğer yazımızı okumak için tıklayınız.

Saksafon Kursumuz İçin Arayabilirsiniz

Saksafon Tarihi

Saksafon ve Caz

Erturgut Sanat Merkezi olarak biz de İzmir’de verdiğimiz saksafon kursumuzda bu türlerin tamamını sizlere tanıtıyor ve gelişmeniz için alanında uzman eğitmenlerimizle destek oluyoruz.