Dünya Tarihine Geçmiş En İyi 5 Pena Modeli

Bu yazımızda sizlere Dünya tarihine geçmiş en iyi 5 Pena modelini tanıtmak istiyoruz.

Pena, gitar çalarken kullandığımız ekipmanların başında gelir ve aslında çaldığımız gitarın tonunda tellerin performansına kadar her şeye etki eder.

En Kaliteli 5 Pena

Erturgut Sanat olarak gitara gönül vermiş müzisyen olma yolunda adımını atmış dostlarımıza ve sevgili öğrencilerimize kılavuz olması açısından en iyi pena seçimi konusunda sizleri bilgilendirmek amacıyla gitar tarihine geçmiş en kaliteli 5 penayı anlatmak için bu yazımızı hazırladık.

En Bilinen Penalar

Hadi siz de yazımızın devamını okuyun ve dünya tarihinin en bilinen 5 penasını tanıyın.

İlginç pena yapımı için tıklayınız.

Dunlop Tortex Standard Pena

1 – Dunlop Tortex Standard

Gitar tarihine baktığımızda karşımıza çıkan ilk pena Dunlop Tortex’tir. Tam anlamıyla bir efsane olan bu pena, Jazz III isimli efsane penadan sonra hala satılmaya devam eden bir pena modelidir. Tarihine baktığımızda ise 90’lı yılların sonuna kadar en çok satan pena olmayı başarmıştır.

Metallica, Soundgarden, Nirvana, Alice in Chains gibi müziğe yön veren grupların kullandığı bu pena kalınlık sırasına göre rengi kırmızıdan mor renge doğru gitmektedir.

Ününü naylondan daha sert, selüloitten daha dayanıklı olmasına borçlu olan Dunlop Tortex şu anda hala geçerliliğini yitirmemiş ve ülkemizde de satılmaktadır.

D'Addario DuraGrip Pena

2 – D’Addario DuraGrip

Ürettiği telleriyle tarihe damga vuran D’Addario’un ürettiği penası Duragrib’i en özel kılan özelliği Derlin isimli bir malzemeden üretilmiş olmasıdır.

Metallerden daha sert ve dayanıklı bir yapısı olmasına rağmen elastik olan Duragrib bu özelliğini nemli ortamda ve geniş bir sıcaklık aralığında korumasıyla da ününün hakkını veren bir penadır.

Ülkemizden hala sipariş verilebilen Duragrip özellikle akustik gitar kullanan gitaristlerin tercihi olarak karşımıza çıkar.

Fender 551 Shape Classic Celluloid Pena

3 – Fender 551 Shape Classic Celluloid

Dünyanın en bilinen gitar markalarından biri olan Fender’in üretimi olan pek çok penadan biri olan Fender 551, diğer tüm Fender penaları gibi Selüloitten üretilmiştir. Ülkemizde pek sık rastlanmasa da özel siparişle elde edebileceğiniz bu pena Fender’in artık klasikleşmiş 451 standart penası ile aynı gövdeye sahip olmasına karşın daha sivri uçludur.

Mevcut yapısı nedeniyle de hızlı çalınan rock – metal türü şarkılarda size eşlik edebilecek benzersiz bir pena olarak bu sıralamadaki  yerini aldı.

Dunlop Naylon Caz III Pena

4 – Dunlop Naylon Caz III

Biraz önce bahsettiğimiz gibi Dunlop’un ilk efsanesidir Caz III penası. Tüm otoriteler tarafından tam not almış ve tarihteki haklı yerini almıştır.

İlk bakışta diğer penalara göre küçük bir gövdesi olması alışırken sizi zorlayabilir fakat kavisli yapısı ve teller arasındaki geçişinin kusursuzluğunu fark ettiğinizde vazgeçemeyeceğiniz bir pena olacaktır.

Graph Tech TUSQ Pena

5 – Graph Tech TUSQ Picks

Listedeki diğer penalardan en büyük farkı insan yapımı ve fil dişinden üretilmiş pena olan Graph Tech TUSQ‘ dur. Belki de bu sebeple TUSQ dünyanın her yerinde tanınan ve bilinen bir penadır. Hatta elinizden düşürdüğünüzde yerden çıkan kemik sesi size ününün nereden geldiğini her seferinde hatırlatacak türdendir.

Bright, Warm ve Deep olarak 3 farklı türü bulunan TUSQ, her türünden farklı ses alacağınız bir penadır.

Tüm bunlarla birlikte unutmamız gereken ilk şey, önemli olan hangi penayı kullandığınız değil, elinizdeki pena ve gitarla ilgili ne kadar bilgili ve eğitimli olduğunuzdur. Erturgut Sanat olarak Karşıyaka’daki gitar kursumuzda biz de bunun bilincinde olarak sizlere alanında uzman eğitmenlerimizle bu tarz bilgilerin yanısıra gitarın tüm inceliklerini aktarmak için bekliyoruz.