Gitar Öğrenmeye başlayacağım, almam gereken ekipmanlar nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

İlk etapta gitar öğrenmem için gitar almam yeterli diye düşünebilirsiniz fakat işin içine girdiğinizde aslında ekipmanların öğrenmede ve ilerlemede ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Başlıca gitar ekipmanlarını sizlerle aşağıda paylaşıyoruz:

Başlıca Gitar Ekipmanları

1-) Gitar Kılıfı:

En başta enstrümanımızı seviyoruz ve ona zarar gelmesini istemeyiz. Gitarımızı korumak için bir kılıfa ihtiyacımız var. Gitar için almamız gereken ekipmanın en başında gitar kılıfımız geliyor. İki tip gitar kılıfı mevcut:

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

A-) Yumuşak Gitar Kılıfı ( Soft Case ):

Yumuşak gitar kılıfı kullanımı bir çok kişiye daha pratik gelmektedir çünkü daha fazla gözü vardır ve yanınızda bulunan nota defteriniz ve ekipmanlarınızı yumuşak gitar kılıfına ( soft case ) sığdırmanız kolaydır diğer taraftan gitarınızı içerisinden çıkardığınızda az yer kapladığı içinde birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Aşağıdaki iki soruya cevap vermeniz hangi kılıfı almanız gerektiği konusunda size net bir cevap olacaktır.

  • Gitarınızı kısa mesafelerde taşıyorsanız
  • Toplu taşıma kullanmıyor ve kalabalık içerisine karışmıyorsanız

Cevabınız evet ise gitarınız için yumuşak kılıf (soft case) seçebilirsiniz fakat cevabınız hayır ise o zaman sizin için sert gitar kılıfı uygun demektir.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

B-) Sert Gitar Kılıfı (Hard Case):

Yukarıdaki soruya hayır dediniz bu demek oluyor ki sizin sert gitar kılıfına (hard case) ihtiyacınız var.

Gitar hard caselerinin nasıl yapıldığını izlemek için tıklayınız.

Sert Gitar kılıfının ( hard case) avantajları nelerdir:

  • Gitarınız daha korunaklı olacaktır.
  • Hava değişimlerinden daha az etkilenecektir. Hava koşullarının çok fazla nemli olması yada çok fazla kuru olması, gitarınızın en büyük düşmanıdır. Sert Kılıflar gitarınızı hava değişimlerinden de koruyacaktır.
Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

2-) Gitar Askısı:

Gitar askısı alırken kişiler genellikle kendilerini yansıtacak esprili, komik askıları tercih ederler ama askı alırken istediğiniz nitelikte olmasının yanında sizin vücut yapınıza uygun olup olmadığına da bakmanız gerekmektedir. Bu yüzden gitar askısı alırken kendi gitarınızı götürüp deneyerek almanızı tavsiye ederiz.aktır.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

3-) Gitar Sehpası:

Gitarınızın sabit durduğu yerde hem güvenliğini sağlamak hem de her istediğiniz anda gitarı standından alıp kolay bir şekilde çalmanızı sağlayacak konforu size sağlar.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

4-) Tabure:
Gitar çalarken vücut ergonominiz oldukça önemlidir. Oturuş bozukluğunuzdan ötürü bel ve sırt ağrılarınızın olmaması için özel üretilen gitar taburesi temin edebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

5-) Nota Sehpası:

Gitar çalarken notaları okumak için konfor istiyorsanız bir nota sehpası edinmeniz sizin için iyi olacaktır. Nota sehpalarının boyutları ayarlanabilir olduğundan oturduğunuz yerin yüksekliğine göre ayarlayıp, boy hizanıza ayarladığınız taktirde olası boyun ağrılarını çekmeyeceksiniz.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

6-) Tuner:

Sıra gitarın akorduna geldi. Yeni gitar çalmaya başladıysanız gitarınızı akort etmek için tuner kullanmak sizin için kolaylık olacaktır.  Daha fazla akort seçeneği öğrenmek ve tuner nasıl kullanılır bilgisine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

6-) Kapo (Capo):

Kapo Türkiye’deki yaygın kullanım adı ile gitar kelepçesi, genellikle gitar çalarken şarkı söylemeyi seven kişilerin kullandığı bir ekipmandır. Capo gitarın belirli bir perdede kenetlenmesini sağlar yani gitarın sap boyunu kısaltarak, şarkının mevcut yazıldığı tondan değil, sizin istediğiniz tonda çalmanızı sağlar.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

7-) Metronom:

Metronom müzik parçanızın hangi ritm ile çalınması gerektiğini gösteren bir cihazdır. Metronom nedir ve nasıl kullanılır detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin: Gitar Ekipmanları!

8-) Gitar Bakım Gereçleri:

Yazımızın en başında söylediğimiz gibi gitarımızı seviyoruz, korumamız kadar temizliğine ve bakımına da özen göstermemiz gerekmektedir. Bunun için gitar temizlik bezimiz, bakımını sağlayacak sprey ve yağımızı eksik etmemeliyiz. Gitarıma nasıl özen gösterebilirim ve bakımını nasıl yaparım diyorsanız cevabı için tıklayınız.

Erturgut Sanat Merkezi olarak İzmir Karşıya’da bulunuyor olsak da Türkiye’nin neresinde olursanız olun tüm sanatsever dostlarımızın sorularını yanıtlamaya hazırız. Sorularınız için msn@erturgutsanatmerkezi.com adresimize yazmanız  yada 0 507 95 93 333 No’lu telefonumuzu aramanız yeterli.

Sanat dolu mutlu günleriniz olsun.