Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Çelloda Sık Yapılan Hatalar konusunu ele alacağız. Çello çalmaya başladığımız ilk zamanlarda dikkat etmediğimiz, fark etmediğimiz ya da doğru bir yönlendirme olmadığı için kötü bir alışkanlık olarak ilerlettiğimiz bazı yanlışlar vardır. Çello çalarken yapılan yanlışlar, sebebi ne olursa olsun enstrümanda ilerlemenize ve istediğiniz seviyeye gelmenize engel olurlar. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizler için çello çalarken yapılan en önemli yanlışları sıraladık. Eğer siz de çello çalmaya yeni başladıysanız ya da başlamak istiyor ve doğru bir yönlendirme arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Çello Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için hemen Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak ve hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için hemen bize ulaşın..

Çelloda Sık Yapılan Hatalar

Yanlış Boyutta Bir Çello Almak      

Çelloda Sık Yapılan Hatalar
Çelloda Sık Yapılan Hatalar

Gerçek ilerleme kaydetmek için eşit bir çalma alanında olmanız gerekir. Bir düşünün… Büyük elleri olan büyük insanlar, küçük elleri olan küçük insanlara göre önemli bir avantaja sahiptir.

Daha sonra her zaman bir enstrümanı boyutlandırabilirsiniz, ancak yeni başlayanlar olarak yanlış boyutta bir çello ile karşılaşacağınız hayal kırıklığı üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey olabilir. Neredeyse hiç kimse bir derse geri dönüp daha küçük enstrümanı sevmediklerini söylemez. Tam tersi. Çoğu kişi daha küçük bir çello çalmanın ne kadar kolay olduğunu söylemek için derse geri döner. Bu nedenle yalnızca heybetli göründüğü için tam boy bir çello almak yerine kendi bedensel özelliklerinize uygun bir çello seçmek sizin için çok daha iyidir.

Yanlış Yay Tutma Pozisyonu  

Çelloda Sık Yapılan Hatalar
Çelloda Sık Yapılan Hatalar

Yayı her zaman kolunuzun ve elinizin bir uzantısı olarak düşünmeye çalışın ve tellere dokunduğunda saçın iyi yapışmasını hissedin.

Yay tutma sırt ve omuzdan başlar. Omzunuz ve dirseğiniz yüksekse, özünde yay kılına girmesi gereken tüm doğal ağırlığı kesiyorsunuz demektir.

Yay eliyle esneklik de çok önemlidir. Oyundaki nüansın çoğunun geldiği yer burasıdır. Küçük bir çocuğun el sallamasını izlerseniz, rahat ve esnek bir bilekle el sallarlar. Bileğin hareket etmek istediği doğal yol budur. Aynı şey yay tutma için de geçerlidir. Bileğinizin esnek olmasına izin verin. Esnek bir bilek olmadan düzgün bir yay değişimi elde edemezsiniz. 

Ayrıca unutmamak gerekir ki doğru bir yay tutma sürekli pratik gerektirir. 

Çelloyu Yanlış Pozisyonda Tutmak

Çelloda Sık Yapılan Hatalar
Çelloda Sık Yapılan Hatalar

Çello çalarken yayı kolunuzun bir uzantısı haline getirmeyi öğrenebileceğiniz gibi, çelloyu da vücudunuzun bir uzantısı haline getirmeyi öğrenebilirsiniz. Çello sizin fiziksel özelliklerinize göre doğru şekilde ayarlanmışsa, zaten bir adım önde olacaksınız.

Daha rahat bir bedenin farkına varmamıza yardımcı olduğuna inanılan birkaç teknik var. Birincisi nefes almakla ilgili. Nefes aldığınızda, derin nefes alın ve kollarınızın ve omuzlarınızın yükselmesine izin verin. Nefes verirken, derin nefes verin ve omuzlarınızın kollarınızı alabildiğiniz kadar alçaltmasına izin verin. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..