Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateride Kick Teknikleri konusunu ele alacağız. Her yönüyle sağlam bir davulcu olmak istiyorsanız, bireysel davul çalma bileşenleri üzerinde çalışmalısınız. Bu, trampet ve kick tekniğinizi geliştirmek anlamına gelir. 

Kick davul, davul setinin önemli bir parçasıdır. Ritmi bir arada tutan vuruşu sağlar. Yeni başlayan bir davulcuysanız, nick davul tekniğinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bugünkü yazımızda, nick davul tekniğinizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Bateride Kick Teknikleri

Kick Davullarda Nasıl Daha İyi Olabilirim?

Bateride Kick Teknikleri
Bateride Kick Teknikleri

Nick davul çalmayı deneyen herkes, göründüğü kadar kolay olmadığını bilir. Yetkin bir bas davulcusu olmanın anahtarı pratik ve sabırdır. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Davulların başında oturarak ve çeşitli bileşenleri hissederek başlayın. Devam etmeden önce ayak pedallarının, hi-hat’ın ve snare’nin yerleşimi konusunda rahat olduğunuzdan emin olun. Sabit bir vuruş tutma alıştırması yapın. Bunun için bir metronom yardımcı olabilir. Tutarlı bir tempoda ustalaştığınızda, farklı ritimler ve hızlarla denemeler yapmaya başlayın.

Müzik dinlemek de becerilerinizi geliştirmek için gereklidir. Her şarkıda nick davulun nasıl kullanıldığına dikkat edin ve bu kalıpları kendi davullarınızda taklit edin. Biraz zaman ve çaba ile kısa sürede bir profesyonel gibi oynamaya başlayacaksınız

Bas davul aynı zamanda “kick” olarak da bilinir çünkü bu davulu bir pedalla çalıştırırsınız. Farklı teknikler, istediğiniz hissi, hacmi ve geri tepmeyi elde etmenize yardımcı olabilir. Topuk yukarı veya topuk aşağı tekniğinin tercih edilip edilmediği konusunda genellikle bazı tartışmalar olsa da, her birinin yeri vardır.

İdeal olarak, her iki teknikle de oynayabilmek için çaba göstermelisiniz, çünkü her yöntem vücudunuzun dengesinde bir değişiklik gerektirir.

Topuk Yukarı Bas Davul Tekniği

Bateride Kick Teknikleri
Bateride Kick Teknikleri

Topuk kaldırma yöntemi güç, hızlı ve hacimli vuruşlar için kullanılır çünkü oturma kemikleriniz üzerinde daha dengeli olursunuz ve bacağınızın ağırlığı ayağınızın topuzunda bulunur. Topuktan indirme yöntemi, topuk üzerinde duran bacağın ağırlığı nedeniyle daha sessiz geçişler için iyidir.

Anında geri tepme ve rezonans istiyorsanız, bu konumların her ikisinde de ayağınızı kırbaçlama hareketiyle hareket ettirin. Bu, bir sonraki vuruşa kadar bas davul kafasına (sesi boğabilen) yaslanmış halde bırakan “çırpıcıyı gömmekten ” farklıdır .

Daha gelişmiş yöntemler arasında topuk-parmak (kemerde geri tepme) ve yan yana (ayak topu) hareketleri yer alır. Her ikisi de tek ayakla hızlı ateş eden çiftlere yöneliktir. Her ikisi de bir vuruş başlatır ve geri tepmeyi durdurmak ve bu hareketten başka bir vuruş almak için yumuşak bir hareket kullanır.

Kontrbas Davul Tekniği

Bateride Kick Teknikleri
Bateride Kick Teknikleri

Sonunda , çok eğlenceli olan ve hızlı bir şekilde art arda notalar çalmanıza izin veren kontrbas davul çalmayı denemek istediğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca, hi-hat çalışmanıza da fayda sağlayan zayıf ayağınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bütçeniz ve çalışma alanınız izin veriyorsa, iki vuruşlu bir konfigürasyon isteyebilirsiniz veya çift pedalı tercih edebilirsiniz. Her seçenek farklı bir his sunar.

Vuruşlarınızda düzgünlük ve kontrol için çabalamalısınız; baskın olmayan ayağınızın meydan okuyacağını göreceksiniz. Zaten bir süredir oynuyorsanız, zayıf ayağınız baskın ayağınıza göre daha az gelişmiş olacaktır.

Bateride Kick Teknikleri
Bateride Kick Teknikleri