Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni konusunu ele alacağız.. Gitar çalıyorsanız, enstrümanınızın en önemli parçalarından birinin teller olduğunu bilirsiniz. Sonuçta, teller olmadan müzik yapamazsınız! Ama gitar tellerinde göründüğünden daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz? 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni

Gitar Telleri Hangi Sırayla Gider?

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni
Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni

Bir gitarda tipik olarak aşağıdaki notalara ayarlanmış altı ana tel vardır: 

 • E
 • A
 • D
 • G
 • B
 • E. 

En kalın tel (E) tipik olarak diğer tellerden daha düşük perdeye akort edilir ve en yince tel (E) tipik olarak daha yüksek perdeye akort edilir. Teller, çalınan müziğin tarzına bağlı olarak farklı perdelere akort edilebilir. Örneğin, bazı gitarlar belirli şarkılar için yarım adım veya tam adım akort edilebilir.

Bir Gitarda Tellerin Sırası ve Diğer Temel Bilgiler

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni
Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni

Gitar tarihi boyunca gitar, bugün ne dinlediğimizi şekillendirecek şekilde değişti ve gelişti. Gitarı akort etme şeklimiz de 16. yüzyıldan günümüze değişti. Bugün bile gitar akordu türden türe değişiklik gösteriyor. Bütün bunlar gitarın tarihçesi açısından önemli olmakla birlikte, altı telli bir gitarın “standart akordu” dediğimiz şeye odaklanacağız.

Akustik, klasik veya elektrikli altı telli gitar çalmayı öğreniyor olun , standart akort her biri için aynıdır. İşinizi kolaylaştırmak için, burada gitar teli sırasının ve ek bilgilerin bir listesi bulunmaktadır. Gitar telleri perde açısından en inceden en kalına doğru sıralanmıştır; “standart ayar” dediğimiz ve odaklandığımız şey budur.

 1. E dizisi (1.) – Personel Notasyonuna İlişkin Not: E4 – 329,63 Hz 
 2. B dizisi (2.) – Personel Notasyonuna İlişkin Not: B3 – 246,94 Hz
 3. G dizisi (3.) – Personel Notasyonuna İlişkin Not: G3 – 196 Hz 
 4. D dizisi (4.) – Personel Notasyonuna İlişkin Not: D3 – 146,83 Hz
 5. A dizisi (5.) – Personel Notasyonuna İlişkin Not: A2 – 110 Hz
 6. E dizisi (6.) – Personel Notasyonuna İlişkin Not: E2 – 82,41 Hz

Yapı

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni
Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni

Gitar tellerinin yapısı öncelikle çelikten yapılmıştır. Naylon telli bir gitar çalıyorsanız (klasik, flamenko veya İspanyol gitarı olarak da bilinir), teller naylon olarak bilinen bir plastikten yapılacaktır. Bazı gitarlar, tellerine bağlı olarak, yeni başlayanlar için daha iyi veya daha kötü olabilir.

Örneğin, yeni başlayanlar için genellikle naylon telli bir gitar öneririm çünkü çelik tellerin aksine naylon teller üzerinde basmak daha kolaydır. Çelik teller “daha keskindir” ve biraz daha fazla acıtabilir. Çelik telli akustik ve elektro gitarlar çelik teller kullanır.

Ayarlama Sırları

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni
Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni

Gitar tellerinin akort sırası var mı? Gitar tellerinizi akort etmek, ilk başta geliştirmek için sinir bozucu bir beceri olabilir, ancak iyi haber şu ki, alışması çok kolay ve alışması zor değil.

Bugün, telefonunuzda yüzlerce olmasa da birkaç ücretsiz gitar akort uygulaması bulabilirsiniz. Kullandığımız ve öğrencilerimize tavsiye ettiğim uygulamanın adı “ Guitar Tuna”. Bir uygulama kullanmak, gitarınızı kulakla yapmak yerine sezgisel olarak akort etmenizi sağlar. Birçok gitar öğretmeni, gitarınızı bir uygulamayla ve daha sonra tellere ve perdelere daha aşina olduktan sonra kulaklarınızla akort etmeyi öğrenmenizin önemli olduğunu önermektedir.

Gitar Bakımı

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni
Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni

Gitarlar ahşaptan yapıldıkları için nem ve diğer sıcaklık faktörlerine göre ayarlanırlar. Temel bir kural, gitarınızı aşırı sıcaklık değişimlerinde bırakmak istememenizdir. Siz alışverişe çıkarken garajdan, açık havada ve hatta arabadan bile kaçınırdım. Bu, ahşaba zarar verebilir ve gitarın akort ve akort dengesini gerçekten etkileyebilir. Gitar(lar)ınızı eviniz gibi güvenli bir ortamda bırakın.

Bazı elektro gitarlar “kilitli akort aletleri” veya üstten kilitlenen akort aletleri ile gelir. Gitar telleri akort aletlerinin içindeyken kaymadığından bu daha da büyük bir akort kararlılığı sağlar. Elektro gitarınız kilitli akort aletleri ile birlikte gelmiyorsa, gitarınızı yükseltmek ve çalmayı çok daha eğlenceli hale getirmek için her zaman harika ve ucuz bir yoldur.

Akort Seçenekleri

Gitar akortunun evrimi, bizi yalnızca “standart akort”ta akort etmek zorunda olmadığımız, aynı zamanda çok sayıda diğer akort konfigürasyonlarında akort etmemiz gereken bir yere götürdü. Benim tavsiyem, önce standart akortta çalmayı öğrenmeniz, ardından gitarlarınız için alternatif akortlar denemenizdir.

Akort kararlılığına da yardımcı olacak birçok başka donanıma bakın, çünkü gitarınızı her zaman yeniden akort etmek istemezsiniz. Gitarınıza iyi bakın ve aşırı sıcaklık değişimi olan alanlardan kaçının. En önemlisi sevdiğiniz bir gitar bulun ve farklı tel markalarını deneyin. Sizin için neyin işe yaradığını bulun!

Bir gitarist olarak, sadece enstrümanınızı nasıl çalacağınızı değil, nasıl çalıştığını da anlamak önemlidir. Yazımızda, gitar telleri söz konusu olduğunda bazı temel bilgileri ele aldık; bunların sırası, yapısı ve enstrümanınızı en iyi şekilde ses çıkaracak şekilde nasıl akort edeceğiniz dahil. Bu kavramları anlayarak , klavyenizden en iyi şekilde yararlanabilecek ve güzel müzikler yapabileceksiniz!

Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni
Gitar Tellerinin Yapısı Ve Düzeni