Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateri Nasıl Akort Edilir? konusunu ele alacağız.. Müzikle bir şekilde temas eden herkesin bildiği temel gerçeklerden biri de müzik yaparken kullanılan enstrümanların akort edilmesi ve doğru tonda olmasıdır. Örneğin bir gitar ya da keman melodik olarak notalar baz alınarak akort edilir. Peki ya melodik olmayan bir enstrüman olan davul nasıl akort edilir diye hiç merak ettiniz mi? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımızda sizler için bir davulun nasıl akort edileceğini anlatacağız. Melodik olmayan bu enstrümanın nasıl akort edileceğini öğrenmek istiyorsanız ya da yalnızca müzik kültürünüzü genişletmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Bateri Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın ve randevu alın!

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Bir Bateri Nasıl Akort Edilir  

Biraz önce de söylediğimiz gibi melodik enstrümanlar belirli bir düzene göre akort edilir. Örneğin bir gitar en üst telden Mi notasına akort edilir ve diğer teller bu notadan başlayarak sıralanırlar. 

Ancak davullarınızı ayarlamak için böyle bir şeye ihtiyacınız yoktur. Gerekli olan tek şey, keskin bir kulak ve davullarınızın yapmasını istediğiniz ses hakkında sağlam, içgüdüsel, çaldığınız müzik türüne uygun bir bilgidir.

Bateriyi Akort Etmek     

Bateri Nasıl Akort Edilir?
Bateri Nasıl Akort Edilir?

Trampetler ve bas davulları, kitinizdeki tartışmasız en önemli davullardır. Gerçekten de, eğer zemin tomunuzun kafası kırılırsa, kitiniz bu kadar donanımlıysa diğer tom’a vurarak konserinize devam edebilir veya bunun yerine asılı tomlarınızdan birini kullanabilirsiniz. Doğru, farklı bir ses elde edersiniz, ama o kadar da kötü olmayabilir!

Bu kadar farklı alternatifler olmasına rağmen önemli olan her davulu doğru tonlamanız gerekmektedir. Bunun için size en yakın gergi çubuğundan başlayarak, tambur anahtarını oturtun ve çeyrek tur çevirin, ardından taban tabana zıt olarak konumlandırılmış çubuğa geçin ve sadece çeyrek tur döndürün.

Oradan, başladığınızın solundaki gergi çubuğuna geçebilirsiniz, ancak her zaman hatırlayın: birini sıkarken, hemen karşısındakini eşit miktarda dönüş veya çeyrek dönüş sıkın.

Unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri de davulların derilerden ve tahtalardan oluşuyor olmasıdır. Bu nedenle havadaki en ufak değişimler bile davulunuzun tonunun değişmesine neden olabilir. 

Davullarınız İçin Doğru Tonu Bulmak

Bateri Nasıl Akort Edilir?
Bateri Nasıl Akort Edilir?

Artık davullarınızda istediğiniz gerginliğe sahip olduğunuza göre, tek bir bageti tamburun kabuğuna karşı vurarak müzik tarzınız için doğru perdeyi bulmalısınız.

Amaç, kafaları tamburun kendisine ayarlamak ve tamburun yeteneği aralığında bir ton oluşturmaktır. Tamamlayıcı bir perdeye başarılı bir şekilde ulaştıysanız, her çubuğun önündeki tambur kafasına, kasnaktan yaklaşık bir inç uzağa dokunmalı ve bu sesi dinlemelisiniz.

Eğer uygun eğimli ise, davul karşıya gelen rod ses kontrolü için hareket eder. Karşısındakinden daha yüksek veya daha düşük bir ton alıp almadığınıza bağlı olarak çubuğu sıkmanız veya gevşetmeniz gerekebilir.

Bu şekilde, aşırı tonu en aza indirirken tambur kafası boyunca uygun gerginliği sağlayacaksınız. Trampetinizi ayarlama konusundaki en iyi çabalarınıza rağmen hala istenmeyen tonlar alıyorsanız, bir damper, davul sakızı veya ay jeli kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, sönümleme son çare bir çözüm olmalıdır. Belki daha deneyimli bir davulcudan veya profesyonel bir enstrüman teknisyeninden herhangi bir ekstra damper uygulamadan önce işinizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Sanat Merkezimize Sadece Çay, Kahve Ve Muhabbet İçin De Gelebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi Mutlu Ve Huzurlu Günler Diler