Gidilecek Olan Yer: Basmane – Agora – Kemeraltı
Tarih: 14.01.2018
Buluşma Saati: 10.00
Buluşma Yeri: Erturgut Sanat Merkezi
Başlangıç Noktası: Basmane
Hava Sıcaklığı: 12 Derece – Parçalı Bulutlu, Zaman Zaman Güneşli
Ücret: 45 TL  ( Erturgut Sanat Öğrencilerine 35 TL’dir )

Gezi öncesinde 1 saatlik Telefon Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon eğitimimizde; çağımızın en kolay görüntü kaydedicisi olan telefonlarımızla nasıl daha iyi fotoğraf çekeceğimizi ve telefonda çektiğimiz fotoğraflara nasıl estetik değer katabileceğimizi öğreniyoruz.

Basmane - Agora - Kemeraltı Fotoğraf Gezisi ve Eğitimi

İzmir binlerce yıllık tarihi ile muhteşem bir hazineyi barındırıyor. Gerek tarih, gerekse insan malzemesi çok zengin. Bu sebeple özellikle fotoğrafçılar için cennet niteliğinde.

İzmir’in aslında pek bilinmeyen semti Basmane’den başlıyoruz geziye.
150 yıllık tarihi Basmane Garı başlangıç noktası. Ayavukla kilisesi ve bahçesindeki Basın Müzesi ilk durak.
Kilisenin ve semtin tarihini dinleyip ilk fotoğraflarımızı çektikten sonra Basmane’nin sokaklarında kaybolmaya hazırız.
Mahallenin terzisi Reşat amcayı ziyaret ederek eski İzmir evlerinin süslediği sokaklardan Basmane Altınpark’a doğru devam ediyoruz gezimize.
Yorgun evleri, bilemediğimiz yaşanmışlıkları ile günümüzde Suriyeli sığınmacıları ağırlıyor.
Altınpark tarihi kahvesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi, asırlık İhsan Helvacı’nın dükkanı, 110 yıllık Tarihi Basmane Fırını, İzmir’in en meşhur lokmacısı Öztat’ı ziyaret ederek fotoğrafın yanında küçük atıştırmalarla gezimizi lezzetlendirmeyi hedefliyoruz.

Ünlü ressamların tablolarını andıran 24 saat açık olan Nizami Duran’ın manav dükkanına ne demeli.
Aşeren nazlı yeni gelinlere egzotik meyveleri bulabildiğiniz sabaha kadar açık nöbetçi manav. Basmane Meydanından başlayan ve Konak Meydanında biten Anafartalar caddesi yani 50 yıl öncesine kadar şehrin aord damarı olan bu cadde; tüm zenginliklere, ihtişamlı yaşantılara, kültürlü ailelere ev sahipliği yapmış. Latife hanımın doğduğu evden, Dönertaş sebiline, Tevfik Paşa konağından Tarihi Emniyet Otelinin altındaki Damacılar kahvehanesine kadar değişik mekanlar ve kişiler hep bu caddede.

Eski adı ile Namazgah semtinde badem ezme yapan fırına da uğradıktan sonra yeni durağımız eski Roma dönemi Pazar yeri olan Agora; tarihi anlatımlarla gözümüzde canlanıyor adeta.
Antik çağın en önemli kentlerinden birinin merkezi olan Agora’daki eserleri tanıyınca tarihe olan hayranlığımız artıyor. Bir adım ötemizdeki yeni kentin pazarı, Kemeraltı. Renkler ve kokular arasında kendinizi kaybedeceğiniz Havra sokağında taze sebze-meyve, balık ve etin yanında, bu sokağa adını veren havraları da ziyaret ettikten sonra Kemeraltı’nın muhteşem atmosferinde sürdürdüğümüz fotoğraf gezimiz Hisarönü’nde son buluyor.