Bas Gitarist Olmak

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yıllardır süre gelen hem müzisyenliğin hem de araştırmacılığın getirmiş olduğu tecrübelerimiz doğrultusunda, sizlere “Profesyonel Bas Gitarist Olmak için Yapılması Gerekenler” konusunda detaylı ve doğruluğundan emin olabileceğiniz önemli bilgiler sunacağız.

Bu yazıda bulunan bilgiler tecrübeler ile doğru orantılı olmasının yanı sıra, her birinin işe yararlığı test edilmiş ve herkesin müzik hayatında uygulayabileceği ve öğrenebileceği bilgilerdir.

Öğrencimizin gitaristlik yolunu anlattığı videomuzu izlemek için tıklayınız.

Dolayısı ile bu yazıyı okuduktan sonra profesyonel bas gitarist olabilmek için uygulamanız gereken bir takım egzersizleri ve öğrenmeniz gereken bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Profesyonel-Bas-Gitarist-Olmak-için-Yapılması-Gerekilenler

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Profesyonel Bas Gitarist Olmak için Yapılması Gerekenler

♦ Parmaklarınızı Güçlendirin

♦ Sürekli Egzersiz Yapın

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yıllardır süre gelen hem müzisyenliğin hem de araştırmacılığın getirmiş olduğu tecrübelerimiz doğrultusunda “Profesyonel Bas Gitarist Olmak için Yapılması Gerekenler” konusunda detaylı ve doğruluğundan emin olabileceğiniz önemli bilgiler sunacağımız bilgilere geçiş yapalım.

Sizlerin daha rahat algılayabilmesi, takip edebilmesi ve uygulayabilmesi için hepsini ayrı başlıklar altında inceleme kararı aldık. Umarız bu yazıda bulunan bilgilerden memnun kalırsınız ve her bir bilgi, egzersiz işinize yarar.


Profesyonel Bas Gitarist Olmak için Yapılması Gerekenler

Profesyonel bir bas gitarist olabilmek için uzun yıllar bas gitar çalmalı, egzersizler uygulamalı ve araştırmalar yapmalısınız. Eğer uzun süreli bas gitar tecrübeleriniz yok, henüz başlarda iseniz bu yazıda bulunan bilgileri öğrenip, egzersizler, uygulayarak hızlı bir şekilde profesyonel olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Tabi ki de bu süreci daha da hızlandırabilmek istiyorsanız mutlaka profesyonel bir kurumdan bas gitar eğitimi almalısınız fakat bu yazı da size en az bir kurs kadar yardımcı olacaktır. Dilerseniz, profesyonel bir bas gitarist olabilmek için yapılması gerekenleri ayrı başlıklar altında açıklayarak başlayalım.

Parmaklarınızı Güçlendirin

Parmaklarınızı-Güçlendirin

Bas gitar için parmak gelişimi gerçekten çok önemlidir. Nasıl ki konuşabilmek ve insanlar ile anlaşabilmek için okumayı ve yazmayı öğreniyorsak ki bunun için de parmaklarımızda ki kasların gelişmiş olması gerekiyorsa, bas gitarımızı çalabilmek ve kendimizi en düzgün ve istediğimiz şekilde ifade edebilmek için de parmaklarımızı bas gitar için geliştirmemiz gerekmektedir.

Bunun için yapabileceğiniz bir çok egzersiz bulunmakla beraber, bas gitarınız yanınızda olmasa dahi, her hangi bir yerde (Otobüs, yol, yürürken) yapabileceğiniz bazı ısındırma ve alıştırma egzersizleri mevcuttur. Dilerseniz bu egzersizlerden bir kaçını aşağıya yazalım.

Bas Gitar ile Yapılabilecek Parmak Egzersizleri:

  • Bas gitarınızın 4 teline de farklı parmaklarınız gelecek şekilde oturtun. Her bir tele, farklı parmaklar ile vurun. Bunu yaparken aynı zamanda sol elinizle de her telin, 1. perdesine basmanızı öneririz. Bu sayede iki elinizin parmaklarını da güçlendirebilirsiniz. Bu alıştırmayı yapmak aynı zamanda sizlere kas hafızanızı geliştirmeniz konusunda da yardımcı olacak ve bas gitar öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır.

Bas Gitar Olmadan Yapılabilecek Parmak Egzersizleri:

  • Yolda yürürken ya da otobüste giderken sevdiğiniz ve tablarını bildiğiniz bir şarkıyı açın. Bu şarkıyı dinlerken, sanki elinizde bas gitarınız varmış gibi çalmaya çalışın. Etraftaki insanlar sizi hoş karşılamayabilir fakat siz aldırış etmeyin ve bu egzersizi uygulayın. Emin olun, o şarkıyı bir kere daha çalmaya kalktığınızda sanki sürekli çalıyormuş ve ezbere biliyormuş hissine kapılacaksınız. Ayrıca o şarkıyı öğrenme süreciniz de hızlanacaktır.

Sürekli Egzersiz Yapın

Sürekli-Egzersiz-Yapın

Sürekli egzersiz yapın fakat kendinize molalar tanımayı da unutmayın. Dinlenmeyen hiç bir şey, tam performans sunamaz. Parmaklarınızda kaslar bulunmakta ve bu kasları gereğinden fazla yormak hatta hiç dinlendirmemek, size sadece zarar verir.