Bas gitar çalmak için bir pena mı yoksa parmaklarımı mı kullanmalıyım?” Muhtemelen bu soruyu birçok kez duymuşsunuzdur…

Bu sorunun cevabını internet ortamında araştırdığınızda pek çok farklı cevapla karşılaşabilirsiniz… Ancak Erturgut Sanat Merkezi olarak bu konudaki cevabımız şu olacaktır: Kendinizi asla sınırlandırmayın!

Açıkça söylemeliyiz ki her iki yöntem de bas gitarınızın tellerini koparmanızda geçerli ve yaygın yöntemlerdir:)

İster pena ister parmaklarınızı kullanın, her tekniğin kendine has bir yeri vardır ve ideal olan, kendinizi rahat hissettiğiniz ve istediğiniz sonucu elde edebildiğiniz seçenek olacaktır…

Bir Enstrüman Çalmanın Yanlış Yolu Var Mıdır?

Bas Gitar Çalışmak

Enstrümanınızdan istediğiniz sesi almak için kullandığınız herhangi bir yöntem – parmaklar, pena, tırnak, avuç içi vb. – üretilen ses aradığınız sesse işe yarayabilir. Bu tamamen kişisel tercih meselesidir… Ve tek bir doğru cevap yoktur.

Eğer planınız çok yönlü bir müzisyen olmaksa, bas hattının her kısmını zengin bir çeşitlikle çalabilmekse ve kullanılan yöntem ne olursa olsun anlayabilmekse, “pena mı parmak mı tartışması” önemsiz bir tartışmadır.

Bu tartışmanın on yıllar önce modern müzik yaratımının ortaya çıkışından bu yana en tartışmalı konulardan biri olduğunu anlamaksa elbette zor … (Açık fikirli ve rahat olmakta fayda var)

Bas Gitar ve Parmaklar

Bas gitar ve parmaklar

Bu mevzuyu Basçılara sorduğunuzda ise genellikle parmaklarını kullanırken daha fazla kontrole sahip olduklarını, onlara daha zengin bir ton çeşitliliği ve daha güçlü bir ton sağladığını bildirirler.

Buna ek olarak, parmaklarınız arasında herhangi bir seçim yapmazsanız, birçok basçı tarafından kullanılan popüler slap tekniği kolayca uygulanabilir.

  • İyi haber: bir penaya sahip değilseniz onu sürekli kaybetmekle de uğraşmayacaksınız:)

Ancak bu yöntemin dezavantajlarından biri, öğrenmenin biraz daha fazla çalışma gerektirmesidir. Yine de, amacınız uzun vadeli öğrenme ise, bu teknik sizin için bir engel olmamalıdır.

Bas Gitar ve Pena

Bas gitar ve pena

Bas gitar çalarken bir pena kullanmanın en büyük avantajı oldukça açıktır: Anlık hız. Pena ile daha hızlı ve zahmetsizce hız geliştirebilirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz bas dizileri, yoğun hız gerektiren belirli müzik tarzlarına aitse, bir pena mantıklı olabilir. Parmaklarınızla da aynı hızı geliştirebilirsiniz, ancak çok daha fazla zaman alacaktır.

Ek olarak, farklı gitar penaları kullanılarak istenilen ton kolayca değiştirilebilir. Sonucunda ise farklı tonlara sahip olmanıza ve doğru ses veren bir bas gitar penasını bulmak için çokça demene yapmanıza olanak tanır.

Her pena – gitar, bas veya diğer enstrümanlar için – dört farklı ana parametreye sahiptir: Şekil, malzeme, kalınlık ve boyut. Bir araya getirildiklerinde, çok özel ton dokuları, vuruş ses dalgaları ve geri bildirim yelpazesiyle sonuçlanırlar. Bu nedenle, gitar penanızı seçmek bazen en zor görevlerden biridir. Burada üslubunuzu bulmanızda size yardımcı olacak bir rehber oluşturduk.

Bas Gitar İçin Pena Seçimi

Basçılar genellikle daha kalın penalar kullanır. Kalınlık, bas çalma kontrolünü ve telin genel tonunu iyileştirir.

Basçılar için ortalama pena kalınlığı 1,17 mm, gitaristler için ise 0,89 mm’dir. Unutmayın ki, bas telleri gitar tellerinden çok daha kalındır. Bu nedenle, daha ince bir pena, daha kalın bir penaya kıyasla size çok daha az kontrol sağlayacaktır. 

Penanın boyutu da tonun oluşturulmasında rol oynayacaktır. Bununla birlikte daha ince bas penası tercih eden pek çok basçı da vardır..

Bas Gitar Parmakla Mı Çalınır Penayla Mı?

Eğer nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yoksa ortalama değeri alın ve yaklaşık 1,2 mm’lik bir kalibre penalarda denemeler yapın. Bu nokta, başlamak için iyi bir nokta olacaktır. Orta kalınlıktan başlayarak tercihlerinize bağlı bir şekilde yukarı ve aşağı gidebilir ve diğer seçimleri de deneyebilirsiniz. 

*En sevdiğiniz gitaristlerin kullandığı bas penalarını araştırmak ve bunu neden yaptıklarını anlamaya çalışmak da iyi bir fikir olabilir.

Bas Gitar İçin En Popüler Pena Şekilleri

Gerçek şu ki, çoğu klasik şekil, basçılar arasında mükemmel bir biçimde kabul görme eğilimindedir.

En popüler şekiller ise klasik gözyaşı pena şekli, yuvarlatılmış pena şekli ve üçgen pena şeklidir. İsterseniz kısaca ne olduklarına bir göz atalım…

Gözyaşı

Gözyaşı, en popüler ve bilinen bas gitar penasıdır..  Kullanılan kalınlığa ve malzemeye bağlı olarak çok çeşitli olasılıkları koruyan hızlı manevralar için yarı keskin uçları bulunur.

Yuvarlak

Yuvarlak uçlar daha sıcak bir ses için daha yumuşak bir vuruş sağlar. Bunlar bas tellerini daha az güçle ve daha soft bir şekilde çalmanın bir yolunu arayan basçılar içindir. Bazen bir gözyaşı penası tamamen yıprandığında da yuvarlak pena işlevi görebilir…

Üçgen

Üç taraflı özelliği nedeniyle üçgen pena en pratik seçenektir. Telinizi, bu penanın sağladığı üç sivri uçtan herhangi biriyle koparabilirsiniz.:) Penalarının uçlarını sürekli olarak bozan müzisyenler için üçgen bir pena önerilir.

Bas Gitaristler İçin En İyi Pena Malzemesi

Bas söz konusu olduğunda, diğer gitarların penalarıyla aynı kuralları uygulamanız yeterli olacaktır…

Gitar penalarının şeklini ve materyal olanaklarını inceledikten sonra şöyle bir karar tablosu çıkarmanız sizin için faydalı olacaktır.

Penanızı seçerken:

  • dokunulduğunda iyi hissedin ve rahat olun, sağlam tutuş sağlayın.
  • bas tonlarından ödün vermeden net tonlar oluşturabilin.
  • çok yönlü olun: inceyken esnek hissedebilin ve kalın olduğunda da sert hissedebilin.
  • dayanıklı olsun.
  • iyi görünsün.

Bas Penalarının Dayanıklılığı

Teller daha kalın olduğundan ve bas gitaristler daha fazla enerjiyle çalma eğiliminde olduğundan, penalarının ömrü önemli ölçüde azalacaktır.

Bas için uçların aşınmasını ve yıpranmasını azaltmanın yöntemleri ise şunlardır:

  • Daha kalın penalar kullanmak
  • Daha sert malzemeler kullanmak
  • Cilalı uçlu pena kullanmak
  • Üçgen pena kullanmak (3 ucun aşınması daha uzun sürer).

SONUÇ:

Bir pena ile bas çalmak, aradığınız tonu veriyorsa, parmaklarınızı kullanmak kadar geçerli ve doğrudur. Rahat olduğunuz bir pena bulmak zor bir görev olabilir, ancak birçoğunu test etmek ve bas dizilerinizden bazılarını kaydetmek bu aşamada, istediğiniz ton ile penadan istediğiniz his ve geri bildirim arasında denge bulmanıza yardımcı olabilir..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.