Mükemmel bir dünyada, bas gitar çalan herkes her zaman kendi amfisine erişebilirdi elbette. Ancak, hemen hemen her deneyimli müzisyen, müzik hayatında kendi teçhizatının tam anlamıyla mevcut olmadığı bir durumla karşılaşmıştır…

Arkadaşlarınızla birlikte müzik yaparken veya bir konserde çalıyorken ola ki amfiniz düşerse, bas için bir gitar amfisi kullanabilir misiniz?

Bas Gitar ve Gitar Amfisi

Etrafta mevcut bas amfilerinin olmadığı durumlar da vardır. Birçok büyük bas amplifikatörünün hacimli ve ağır yapısı, basçıların bas amplifikatörlerini taşıma zahmetinden kurtulmak için başka birinin amplifikatörünü takmaya çalışmasına neden olabilir…

Peki Basınıza güç sağlamak için bir gitar amfisi kullanmak güvenli midir? Cevap birkaç farklı faktöre bağlıdır; bireysel koşullarınız oldukça farklı sonuçlara yol açabilir. Bu yazımız, bas gitarınız için bir gitar amfisi kullanma hakkında bilmeniz gerekenleri ve her durumda bu işlemi nasıl olabildiğince güvenli gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizi sizlere aktaracak.

Gitar ve Bas Gitar Amfisini Farklılaştıran Nedir?

Bas Gitar Hakkında

Basınızı bir gitar amfisine bağlamanın ne zaman güvenli olduğunu ve olmadığını tartışmadan önce, gitar amfilerini kaputun altındaki bas amfilerden ayıran şeyin gerçekte ne olduğu hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek faydalı olacaktır. Oldukça benzer görünseler de – siyah veya gümüş ızgaralarla kaplı büyük, ağır kutular – gitar ve bas amfilerinin ton ve güvenlikte büyük farklılıklara yol açabilecek birkaç önemli farkı vardır.

Gitar ve bas amfileri arasındaki en belirgin fark hoparlörde yatmaktadır. Amplifikatörün boyutuna bağlı olarak, gitar amplifikatörleri genellikle çapı 8 ila 12 arasında olan bir hoparlöre sahiptir. Bu hoparlörlerin hepsinin kendi EQ imzaları vardır – bu da hepsinin tiz frekansları, orta ve bas aralıklarına değişen vurgu ile biraz farklı bir ses sağlayacak şekilde tasarlandığı anlamına gelir.

Daha küçük hoparlör boyutu ise gitar amfilerinin bas amfilerden farklı bir frekans aralığına sahip oldukları anlamına da gelir. Bir gitarın standart ayarlamada ürettiği en düşük frekans olan açık bir E notası, 82 Hz civarında sesler verir- çoğu gitar hoparlörü, bu düşük uca uyması için 80 Hz’e kadar olan aralıklar için optimize edilmiştir.

Çoğu gitarın üretebileceği en yüksek temel notanın, sadece 1.200 Hz kadar çıkabilirken, birçok gitar, armonik tonlar ve diğer yüksek rezonanslı sesler sayesinde genellikle 5.000 Hz’ye kadar frekanslarda ses üretebilir. Gitar amfilerindeki çoğu hoparlör, buna göre, 5.000 – 5.500 Hz aralığının üstünü doldurur.

Bu arada bas amplifikatörleri çok daha düşük frekanslarda uzmanlaşır ve yüksek seslere daha az çaba harcar. Daha büyük hoparlörler, daha düşük uç çıkış gücü sağlar. Bazı bas amplifikatörleri 10 ″ hoparlör kullanır, ancak 15 ″ hoparlörler en yaygın boyuttur ve 18 ″ hoparlörler de duyulmamış değildir.

Bas hoparlörler de kendi EQ imzalarını taşırlar ve bu da esasında daha düşük, daha yüksek sesleri hassas ve net yüksek notalara tercih etme eğiliminde olduklarını bize söyler…

Bir bası etkili bir şekilde yükseltmek ve sinyal bozulmaya başlamadan önce boşluk sağlamak için, bas amfilerindeki hoparlörler 20 veya 30 Hz kadar düşük frekansları bünyesinde barındırabilir. Aralığın üst sınırı, çoğu bas amfisinde yaklaşık 2.000 Hz’dir, bazıları daha da düşüktür.

Güvenlik endişeleri

Bas Gitar için Gitar Amfisi Kullanabilir misiniz?

Bir bası, gitar amplifikatörüne takmaya çalışırken güvenlik sorunsalı en büyük endişeyi oluşturur… Düşük frekanslar amplifikatör devresini kızartır mı? Hoparlör aşırı yük altında pes edecek mi?

Cevap birkaç temel faktöre bağlıdır.

Çalma ses düzeyiniz, büyük ölçüde, basınızı bir gitar amfisinden çalıştırmanın güvenli olup olmadığını belirleyecektir. Düşük ses seviyelerindeyken, özellikle daha yüksek tellere odaklanırsanız ve mevcut en düşük notalardan uzak durursanız, bu aşamada orta büyüklükte bir gitar amfisine takmaktan kaçınabilirsiniz…

Sesi düşük tutmak, hoparlör üzerindeki baskıyı azaltır ve siz çalarken dışarı çıkmasını engeller. Enstrümanınızdaki bas düğmesini aşağı yuvarlayarak bas frekanslarını düşürmek de hoparlör hasarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Amplifikatör boyutu da basınızın uyumlaştırılmasında rol oynayacaktır. Küçük bir hoparlöre sahip küçük bir katı hal pratik amplifikatörü – örneğin, bir Fender Champion 20 – her tür bası işleyebilecek boyuta ve hoparlör çapına sahip değildir. Yatak odası prova ciltlerinde bile, o kalibreye sahip amfilere bir bası takmak felaketle flört ediyor.

Kullandığınız gitar amfisi ne kadar büyükse; güvenli bir şekilde oynayabilme şansınız o kadar yüksektir. Devasa 100 watt’lık tüp amfi kafaları ve bir veya birden fazla 12 ″ hoparlöre sahip büyük kombinasyonlar, daha uzun süre bası işleyebilir.

 Ek bir bonus olarak, bu amplifikatörler bası daha yüksek ses seviyelerinde pes etmeden yükseltebilir.

Yine de çok az gitar amfisi, bası jam seansları veya canlı konserler için yeterince yüksek ses seviyelerinde tutabilir. Mümkün olan en güvenli strateji, sadece alıştırma yaparken bir gitar amfisi aracılığıyla basınızı çalmak ve sesi olabildiğince düşük tutmaktır. Yine de yapabiliyorsanız, herhangi bir nedenle bir bas amplifikatörü mevcut değilse, fişten çekerek pratik yapmak daha iyi olabilir.

Gitar ve bas amfilerindeki ön amfiler, bir gitar amfisi aracılığıyla bir bas çalarak onlara zarar verme olasılığınız olmayacak kadar benzerdir aslında… Teknik olarak güvenli olsa da; ancak, düşük dereceli ön amplifikatörler, bir bas takılıyken tonunuzla ilgili her türlü soruna neden olabilir.

Ani bir tahribatın ötesinde, bas için bir gitar amplifikatörü kullanmak dahili bileşenlerde uzun vadeli hasara neden olabilir. Bası amplifikatörde çalıştırmak, hem ön amplifikatör hem de hoparlör üzerinde ekstra stres yaratır; Zamanla bu hasar, sesi kıssanız ve sadece idareli oynasanız bile kartopu yapabilir.

Bas çalma, birçok gitar türünden çok daha hızlı ses ve ses değişiklikleri içerir. Tokatlama ve patlama gibi teknikler, notalarınızın geri kalanı düşük ses seviyesinde kalsa bile, gitar hoparlörleri için zararlı olabilir. Daha küçük gitar hoparlörü, dalgalanmaları bas amplifikatör hoparlörlerinin yaptığı gibi idare edemez. Dikkatli değilseniz, kötü zamanlanmış bir tokat veya pop, hoparlörünüzü tamamen kızartmanın en hızlı yolu olabilir.:/

Bu yüzden amfinizi yanlışlıkla bozmaktan çekinmediğiniz sürece bas için bir gitar amfisi kullanmaktan her zaman kaçınmalısınız. Çoğu zaman, alçak telleri sakinleştirirseniz ve bilinçli olarak sesi çok hızlı değiştirmekten kaçınırsanız, pratik seviyeli ses seviyesinden kurtulabilirsiniz.

Ancak, her durumda belirli bir amplifikatörün belirli bir basa nasıl tepki vereceğini tam olarak tahmin etmek imkansızdır ve basınız için bir gitar amplifikatörü kullanmak adeta felaketle flört etmek demektir… Gitar amfisi büyüdükçe ve daha güçlü hale geldikçe hata payı artar – ancak günlük bas amfiniz olarak asla bir gitar amfisi kullanmamalısınız.

Ton Farkları

Hoparlörü patlatmadan bası idare edebilen bir gitar amfisi bulmayı başarsanız bile, tonunuz yine de bu değişiklikten olumsuz etkilenecektir. Gitar ve bas amfileri arasındaki bileşenlerdeki büyük farklılıklar, temelde farklı tonlar çıkaracak şekilde optimize edildikleri için yanlış enstrüman takıldığında seslerinin o kadar iyi olmayacağını bilmelisiniz…

Gitar amplifikatörleri bas amplifikatörlerinin sağladığı düşük kaliteli sesi sağlayamaz. Bu gerçek, bas çalanların gitar amfilerine verdiği çoğu hoparlör hasarından sorumludur – ancak güvenli ses seviyelerinde çalarken bile, fark yine de tonunuzu etkileyecektir.

Gitar amplifikatörlerinden geçen bas gitaristler, seslerinin alışılagelmiş gürleyen, güçlü düşük seviyeden yoksun olduğunu göreceklerdir. Aslında, gitar amplifikatörleri genellikle bir basın alt ucunu, herhangi bir tanım veya etki olmaksızın, bulanık, belirsiz bir ses yıkamasına dönüştürür.

Birçok gitar amplifikatöründeki pre-amfi aşamaları da tonunuza bir bas ile zarar verebilir. Bazı amfi modelleri, girişi diğerlerinden daha iyi idare edebilir, ancak bazı ön amfiler, düşük frekansların hücumu ile karşılaştıklarında bozulabilir. Bir gitar amplifikatörü ile bu bir sorun haline gelir – neredeyse her zaman geleneksel bir bas amfisine göre daha az tavan boşluğuna sahip olduğunu fark edeceksiniz…

Artı tarafı ise bazı gitar amplifikatörleri aslında birçok bas amfisinden daha net, daha dolgun bir üst seviye sağlamasıdır. Bas amplifikatörlerinin çıkarabildiği en yüksek notalar aslında birçok gitar amplifikatörünün frekans çarkına iner.

Zaman zaman, profesyonel bascılar sinyallerini bir bas amfisi ve bir gitar amfisi arasında bölerek alt ucu bas amfisine filtreler (geleneksel vuruş ve güç sağlamak için daha iyi donanım sunar) ve daha fazla netlik için üst ucu gitar amfisine gönderir. Ve tabii hassasiyet… Ancak bu kurulum pahalıdır ve sık sık boynunuzdan yukarı çalmadığınız sürece pratikte pek de bir anlam ifade etmez.

Sub-optimal ton, bir gitar amfisi aracılığıyla bas çaldığınızda paketin bir parçasıdır. Ancak, hoparlörden bir püskürtme veya “gaz çıkarma” sesi geliyorsa, bası azaltın ve çalmayı durdurun. Bu gürültü, hoparlörün mahvolmaya başladığını gösterir; daha fazla zorlamak ise onu tamamen mahvedebilir.

Özet

Peki, bas gitarınızı bir gitar amfisi ile çalmanız doğru mudur? Kısaca cevap “belki” dir. Alıştırma yapmak için düşük ses seviyelerinde kalırsanız ve makul boyutta bir hoparlöre sahip bir gitar amfisi ile çalarsanız, iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, hiçbir basçı, uygun bir bas amfisinin uzun vadede yerine geçecek bir gitar amfisiyle çalışmamalıdır…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir