Kabiliyet

Blues gitar çalmak vibrato, bükme, hız, artikülasyon ve diğer teknik alanlar gibi tüm teknik yönlerini kapsamaktadır.

Bu kısmı resmin dışına çıkardığımıza göre yazımıza hızla devam edebiliriz.

Yeteneğiniz OLMALIDIR. Ne kadar yüreğiniz ve ruhunuz olduğu bu aşamada pek de önemli değildir… Zira teknik yeteneğiniz yoksa bu iki unsur da kendini gösteremeyecektir ve zamanla önemini kaybedecektir…

Ancak unutmayın yetenek geliştirilebilir ve çalışma olmadan sadece yetenek de Blues çalmak yeterli değildir

Teknik olmadan, kalbiniz ve ruhunuzla iletmek istediğiniz mesajı iletemezsiniz…

Blues Çalmanın Yolları

Peki, bu yeteneği nasıl elde edersiniz?

Basit. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın ve daha fazla pratik yapın. Bu pratiklerin sonucunda artık yeteneğe sahip olduğunuzda, aynı derecede önemli olan diğer 2 alana da geçebilirsiniz.

Duygusal bağ

Bu kısım da bir o kadar çok zor olabilir. Bu aşamada duygusal bağlantıdan kasıt, kalbinizi ve ruhunuzu ellerinizle birleştirmektir.

Yeteneğiniz olsa bile bu, seyirciye içinizde olanı, yüreğinizi ve ruhunuzu anlatabileceğiniz anlamına gelmez.

Gitar çalarken kalbinizin hissini parmaklarınızdan dökülenlere nasıl bağlayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Kulağa pek de kolay gelmiyor değil mi?  

Blues Hakkında

Blues yaparken izleyiciyi etkilemeyi veya gösteriş yapmayı düşünemezsiniz. Tüm bu düşünceleri kafanızdan kaldırmalı ve kalbinizle çalmaya başlamalısınız. Böylece artık kalbinizin duygularını parmaklarınızla tercüme edebileceksiniz ve aktarımı sağlayabileceksiniz…. Nihayetinde duygusal bağlantı da kendiliğinden kurulacaktır…

Hiç, çaldığınız her şeyin harika olduğu gecelerden birini yaşadınız mı? Her nasılsa bir şeylerin sanki sizden öylece akıp gittiği… Hiç yanlışınız yokmuşçasına… Görünüşe göre taşıdığınız tüm duygular, başka bir şeyin ele geçirdiği gibi parmaklarınızla mükemmel bir şekilde tercüme ediliyorken; siz sadece ruhunuzun yeteneğinizi kontrol etmesinde aracısınız. Oldukça büyük bir deneyim değil mi? ve bu deneyimi en baştan yaratmak bazen oldukça zor olabiliyor… :/

O halde bu zorluğu nasıl aşacağımızı biraz konuşalım…

Bu beceriyi elde etmek için çalmaya başlamadan önce kendinizi doğru zihin çerçevesine koymanız gerekiyor ve ne kadar çok pratik yaparsanız, oraya varmak da bir o kadar kolay olacaktır. Bu beceride ustalaşmak da zor olabilir çünkü eğer saf beceri hakkında çok fazla düşünmeye başlarsanız bu sefer de muhtemelen ilham anı ortaya çıkmakta zorlanacaktır…

Sevdiğiniz müziği insanlar için çalarken kendinizle çok rahat olduğunuz, zihninizde daha huzurlu bir yere varmanız belki daha kolay olabilir. Bu olabilirse, geri kalan her şey de kendiliğinden hallolur.

Güven

Artık yeteneğiniz olduğuna ve kalbinizden, ruhunuzdan gelen duyguları parmaklarınızla tercüme edebildiğinize göre, üçgeni tamamlamak için bir de kendinize güvenmeniz gerektiğini belirtelim… Güven olmadan gerçekten harika bir performans sergileyemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Yeteneğe kesinlikle sahip olduğunuz ve zihninizin doğru yerde olduğunu hissettiğiniz bir konserde çaldığınızı hatırlıyor musunuz? Ya da şimdilik böyle bir sahnede kendinizi hayal etmeyi deneyin… Bir şey eksik bu sahnede, ama ne? Özgüven.

Oldukça iyi çalıyor olabilirsiniz, ancak çekingen davranıyorsanız ve ne çaldığınıza dair güveniniz yoksa sahne sizin için giderek daha karanlık bir hal alabilir… Bu da durumu giderek daha da kötüleştirir. Söylemeye çalıştığımız şey, hikâyenizin başında harika bir konser vereceğinizi aklınızda bulundurmanız gerektiğidir. Bu konuda kendini beğenmiş müzisyenler olmanız gerektiğini söylemiyoruz, ama kendinize ne kadar harika bir performans sergilemek üzere olduğunuzu hatırlatmanızda her zaman fayda vardır…

Blues Çalarken "Olması Gereken" 3 Beceri

Basketbolcuların yaşadıklarını düşünün. Harika şutörlerin smaca çıkıp “Umarım kaçırmam” diyeceğini düşünüyor musunuz? HAYIR! Oraya gidip, “Bu topu o potadan geçireceğim! “diyecektir elbette…  Ola ki işler ters gittiyse ve takımdakiler çöküşe girdiyse bu sefer de saldırıya geçmeyi ve de çöküşten kurtulmayı düşünmeye başlarlar değil mi? Bu iş müzikte de böyledir…

Diyebiliriz ki tekrar güven inşa etme konusunda zihinsel bir şeylerin gerçekleştiği anlar eşsizdir…

Bunu bir süre düşündükten sonra, bu becerilerin üçünün de gerekli olduğu ve birbirini tamamlayarak bir bütün oluşturduğunu unutmamalıyız… Parçalardan biri bile eksik olursa Blues’u başarılı bir şekilde ortaya çıkaramazsınız…

Kendinize güveniniz ve blues ile duygusal bir bağlantınız varsa ancak yeteneğiniz yoksa, o zaman sesiniz iyi çıkmaz. Yeteneğiniz ve duygusal bağınız varsa ama kendine güvenmiyorsanız, o zaman da sesiniz iyi çıkmaz. Yeteneğiniz ve güveniniz varsa ancak duygusal bağınız yoksa, o zaman da yine çaldıklarınız kulağa hoş gelmeyecek…

Bu parçaları nasıl istiflediğiniz önemli değil, ancak unutmayın ki Blues için üçüne de ihtiyaç var..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir