Birkaç aydır, hatta bir veya iki yıldır akustik gitar çalıyorsanız ve ilerleme kaydediyorsanız, gitarınızı daha iyi bir seviyeye yükseltmeyi isteyebilirsiniz. Pek çok başlangıç akustik gitarı paranın karşılığını fazlasıyla verirken, daha yüksek kaliteli bir gitara yatırım yapmanın belirgin avantajları vardır.

Akustik Gitar Eğitimi İçin Buraya Tıklayın.

Hissetmek

Akustik Gitar

Bir enstrümanın “hissiyatından” bahsettiğimizde, devreye giren birkaç faktör vardır. Bazıları boyun, perde ve tellerin fiziksel hissini içerir. Genellikle, daha düşük fiyatlı enstrümanlar, biraz daha yüksek bir hareketle daha sert bir boyun ve perdeye sahip olacaktır, bu nedenle tellere basmak ve klavye çevresinde verimli bir şekilde hareket etmek zordur. Bu, daha düşük fiyatlı bir gitarın en yaygın sınırlamasıdır. Daha yüksek kaliteli gitarlar genellikle elle ayarlanan perdelere ve mükemmellik amacıyla düzleştirilmiş boyunlara sahiptir. Eğer ellerinizin telleri tutmak veya boynunuzda kolaylıkla hareket etmek için savaştığını düşünüyorsanız, nedeni bu olabilir.

Daha İyi Eylem

Bazen daha düşük fiyatlı araçlar daha yüksek bir “işlem” ile kurulur. Eylem, dizeler ile klavye arasındaki mesafeyi ifade eder. Daha yüksek bir eylemi oynamak daha zor olabilir çünkü notanın doğru çalması için daha fazla bastırmanız gerekir. Ancak, siz bir notayı parmaklarken teller diğer perdelere hafifçe dokunduğundan, daha düşük bir eylem bazen bir vızıltıya neden olabilir. Daha kaliteli bir enstrümanda, genellikle eylem ayarı üzerinde daha fazla kontrol vardır ve çalınabilirlik büyük ölçüde geliştirilebilir.

Daha İyi Hareket

Akustik Gitar Satın Almak

Bazen daha düşük fiyatlı enstrümanlar daha yüksek bir “işlem” ile kurulur. Hareket kaabiliyeti, teller ile klavye arasındaki mesafeyi ifade eder. Daha yüksek bir hareketle çalmak daha zor olabilir çünkü notanın doğru çalması için daha fazla bastırmanız gerekir. Ancak, siz bir notayı parmaklarken teller diğer perdelere hafifçe dokunduğundan, daha düşük bir hareket bazen bir vızıltıya neden olabilir. Daha kaliteli bir enstrümanda, genellikle hareket ayarı üzerinde daha fazla kontrol vardır ve çalınabilirlik büyük ölçüde geliştirilebilir.

Daha Büyük Boyut

Başlarken, birçok genç öğrenci ilk olarak ¾ boyutlu bir gitarı dener, bu da daha küçük çerçevelerin enstrümanın etrafında manevra yapmasını kolaylaştırır. Daha kısa kollar perdelere daha kolay ulaşabilir ve tıngırdatmak için gitarın daha küçük gövdesine ulaşabilir. Daha sonra genç öğrenciler geliştikçe, tam boyutlu bir gitara geçmek istediklerinde bu durum genellikle mantıklıdır. Tam boyutlu bir dretnot veya kesit modelle daha büyük bir ton, daha uzun bir boyun ve daha otantik bir gitar çalma deneyimi elde edeceksiniz.

Tonlama

Bir gitar öğrencisi olarak ilk öğrendiğiniz şeylerden biri gitarınızı nasıl akort edeceğinizdir. Baştan sona çalmaya başladığınızda şaşırtıcı bir şey fark edebilirsiniz. Başlığa daha yakın olan alt perdeleri kullanarak çalarken gitarınız akortlu bir şekilde gelebilir, ancak boynunuza çıktıkça akordu bozulabilir. Bu, zayıf tonlamanın sonucu olabilir.

Daha kaliteli gitarlarda, baştan sona akortlu kalan bir boyun ile çok daha istikrarlı bir çalma deneyimine sahip olabilirsiniz. Veya eyeri ayarlama ve tutarsızlıkları düzeltme yeteneğine sahip olabilirsiniz. Akortlu bir gitar çalmak harika bir duygudur, özellikle de bir süredir tam tersini yaşıyorsanız! Daha kaliteli akort mandalları da dizelerin uyumlu kalmasına yardımcı olabilir.

Tonunuzu Bulmak

Akustik Gitarınızı Yükseltmenin Zamanı Geldi mi?

Ton. Bir gitarı gerçekten özel kılan şeyin temelinde yatan bu anlaşılması zor ve tanımlaması zor unsurdur. Çeşitli akorları parmakla tutup klavyede daha kolay hareket edebildiğinizde, performansınızın neden hala biraz düz veya sıkıcı olduğunu merak edebilirsiniz. Yeni dizelere ihtiyacınız olabilir yahut gitarınız tam bir ton üretmiyor olabilir. Ton, gitarınızın yapıldığı ahşabın türünden, destek ve diğer tasarım öğelerinden ve yapım kalitesinden büyük ölçüde etkilenir. Bir gitarı bir arada tutmak için kullanılan yapıştırıcı bile tonu etkileyebilir! Yüksek kaliteli bir gitar, size ve dinleyicilerinize ilham veren büyülü bir ton üretecektir.

Yükseltilmiş Özellikler

Yükselmeye ve açık mikrofon veya başka performanslar çalmaya başladıysanız, akustik gitarınızı güçlendirmek isteyebilirsiniz. Gitar sesiniz üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak için, akustik / elektrikli bir modele yükseltmeyi düşünün. Bunlar, yerleşik manyetikleri içerir, böylece gitarınızı kolayca güçlendirebilirsiniz. Gitarın altındaki askı kancasının tipik olarak parçası olan jaka bir kablo takın ve anında amplifikasyon için bir amplifikatör veya PA’ya bağlayın.

Diğer özellikler arasında yerleşik bir tuner veya gitarınızın sesini ve tonunu ayarlamanıza olanak tanıyan ses ve ton kontrol düğmeleri olabilir. Bu daha gelişmiş özellikler, bir grupla gitar çalarken de oldukça kullanışlıdır.

Ve biraz sol el gücü geliştirdiyseniz, 12 telli bir gitar denemek isteyebilirsiniz. Bu enstrümanlardan birinin muhteşem sesi bir odayı doldurabilir ve farklı, büyülü bir görünüm katabilir. Bon Jovi’nin “Wanted Dead or Alive” veya The Eagles’ın “Hotel California” tanıtımını düşünün.

Dayanıklılık

Akustik Gitarınızı Yükseltmenin Zamanı Geldi mi?

Sahip olduğunuz hemen hemen her şeyi düşünün. Daha kaliteli bir ürünün tipik olarak orijinal özelliklerini daha uzun süre koruduğu doğru değil mi? Gitarlar da bu durumun istisnası değillerdir. Sağlam ve düşünceli yapı, zamanın testine dayanır ve bazı yüksek kaliteli gitarlar yaşlandıkça daha da iyi hale gelir ve ömür boyu hoş, sıcak bir ton sunar.

Unutmayın, mevcut enstrümanınızdan en iyi şekilde yararlandığınızda gitarınızı yükseltme zamanı kesinlikle gelmiştir. Bunun boyut, his, tonlama veya özelliklerle ilgisi olsun ya da olmasın, gitar ihtiyaçlarınızı karşılamak ve öğrenme deneyiminize ilham vermek ve enerji vermek için çeşitli harika enstrümanlar her zaman vardır.

Gitar Satın Almak İçin Bizlere Ulaşabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!