Keman Edinmek İçin Hangisi Size Daha Uygun?

Genç ve heyecanlı bir müzisyenler genellikle tek bir sorunla mücadele eder: Keman satın almak veya kiralamak en azından başlangıçta daha mantıklı mıdır? Birçok ebeveyn de bu anlamda, oğullarının veya kızlarının sonunda enstrümana olan ilgisini kaybedebileceği mantığı ile bir keman kiralamayı tercih eder. Diğerleri, çocuklarının enstrümanda ilerlemesiyle sürekli olarak daha büyük boyutlara geçmenin zamanla pahalıya mal olacağından endişe duyuyor.

Bir keman satın almanın çeşitli faydaları olmasına rağmen, keman kiralamak enstrümanda yeni olanlar için daha iyi bir seçenek olma eğilimindedir. Çocuğunuz için keman kiralamayı düşünmeniz gerekip gerekmediği konusunda kafanız karıştıysa, bu rehber hayatınızdaki o özel kemancı için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Keman Eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Keman Satın Almak veya Kiralamak

Hangi Koşullarda Satın Almak Mantıklıdır?

Çocuğunuz birkaç yıldır keman kiraladıysa ve enstrümana olan bağlılığını kanıtladıysa, kendi kemanını satın almak mantıklıdır. Bir enstrüman satın almak da iyi bir yatırımdır. Uygun şekilde muhafaza edildiğinde ve bakımı yapıldığında, bir keman birkaç ömür sürebilir ve nesilden nesile aktarılabilir. Bazı durumlarda, kemanların değeri aslında zamanla artabilir. Bir enstrüman satın almak da büyük bir sorumluluk dersidir. Çocuğunuz zaten sorumluluk gösteriyorsa ve bir sonraki aşamaya geçmeye hazırsanız, bir keman çocuğunuza gurur duyacağı ve kendi başına ilgileneceği bir şey verecektir. Satın almanın sizin için doğru seçim olduğunu düşünüyorsanız, bu aşamada bir satın alma klavuzu araştırması yapmanız da olumlu sonuçlar verecektir. Unutmayın: Keman dahil herhangi bir enstrüman satın almak çocuğunuzun geleceği için bir yatırımdır ve karar aceleye getirilmemelidir. Zaman ayırın ve tavsiye için çocuğunuzun öğretmenine danışın.

Hangi Koşullarda Kiralamak Daha Mantıklıdır?

Tipik olarak, bir keman kiralamanın daha mantıklı olduğu dört durum vardır:

  • Çocuğunuz genç / hala büyüyor ve ¼’den küçük bir kemana ihtiyacı var
  • Üretici veya satıcı, boyut yükseltmeleri veya gelecekteki satın alımlar için kredi sağlar
  • Çocuğunuz hangi enstrümanı çalmak istediğinden emin değil
  • Enstrüman perakendecisi, tekliflerinin bir parçası olarak kendinize göre kiralama programları sunar.
Keman Satın Almak

Kendinizi ilk durumda bulursanız ve çocuğunuzun büyüyebileceği kadar büyük bir keman satın almayı düşünüyorsanız, bunu kesinlikle yapmayın. Bu, çocuğunuzun ilerlemesini ve enstrümandan zevk almasını gerçekten engelleyebilecek büyük bir hatadır. Sadece çalmayı zorlaştırmak ve rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda çok büyük bir keman çalmak, aslında tehlikeli fiziksel yaralanmalara yol açabilir. Bu durumlarda, en iyi çözüm, çocuğunuz fiziksel olarak tam boyutlu bir keman için hazır olana kadar bir keman kiralamak olacaktır. Benzer şekilde, satıcı, yükseltmeler veya gelecekteki satın almalar için indirimler veya maliyet tasarrufu sağlayan diğer girişimler sağlarsa, bir keman kiralamak ve yükseltmek, öğrenci boyutunda bir enstrüman satın almak ve daha sonra yükseltmek kadar mali bir risk olmayacaktır.

Keman Kiralamak Bana Ne Kadar Kazandırır?

Çoğu durumda, ebeveynler, yepyeni bir satın alma hayali masrafı nedeniyle bir keman kiralamaya karar verirler. Sıklıkla, fiyatla ilgili bu yanlış anlama, ebeveynleri satın almak yerine kiralamaya yönlendirecektir. Müzik dünyasında yeniyseniz ve daha önce hiç enstrüman kiralamadıysanız, enstrüman kiralamayı bir araba kiralama gibi düşünün: sigorta, kiralama ücretleri, kurulum maliyetleri ve diğer ilişkili ücretleri eklediğinizde toplam maliyet hızlı bir şekilde artış gösterebilir ve masraflar katlanabilir. Bir veya iki yıl boyunca, bir keman kiralamaya yatırdığınız miktar, genellikle profesyonel bir luthier tarafından kurulan ve çalmaya hazır kaliteli bir keman satın alırsanız harcayacağınız miktara eşittir (veya aşar!) Öte yandan, küçük çocuklar fikirlerini değiştirmeye eğilimli olduğundan, keman kiralamak yeni başlayanlar için genellikle en iyi seçimdir.

Keman Satın Almak veya Kiralamak

Keman Kiralamalarının Ses Kalitesi Farklı mı?

Bu sorunun cevabı, bir önceki kiracı tarafından alete ne kadar iyi bakıldığı ve kaza sonucu oluşan hasarın kira sözleşmesine dahil edilip edilmediği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Keman, birçok enstrüman gibi, nem ve sıcaklıktaki değişikliklere karşı oldukça hassastır. Tipik olarak ahşap ve diğer organik malzemelerden yapıldığından, yukarıdaki değişiklikler kemanın genişlemesine ve daralmasına neden olabilir. Değişiklik önemliyse, bu maliyetli hasara yol açabilir. Maalesef, kiralık mülkler her zaman olması gerektiği gibi değerlendirilmez. Bu nedenle, bazı kiralık kemanlar, satın alınabilenlerle aynı ses kalitesini sağlamaz, bu nedenle harika bir satıcıdan enstrüman kiralamak çokça önemlidir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Keman Satın Almak veya Kiralamak

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Keman Satın Almak Ve Kiralamak İçin Bizlere Ulaşabilirsiniz..

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!