Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Absolut Kulak Nedir? konusunu ele alacağız. Absolut (Türkçe mutlak kulak olarak bilinir), bir notayı kulaktan çaba harcamadan belirleme yeteneğidir. Örneğin size piyanoda Sol çalıyor, absolut kulak olan bir kişi notayı herhangi bir referans olmadan Sol olarak tanımlayabilir veya çalınan bir notayı duyabilir ve onu aramak zorunda kalmadan bir enstrümanda yeniden üretebilirler. 

Her 10.000 kişiden sadece 1 ila 5’i absolute kulağa sahiptir. Bununla birlikte, her 10.000 müzisyenden 100 ile 1100 arasında  (yani %1-11) bu hediyeye sahip olabilir. Absolut kulak ailelerden geçtiği söylenebilir, bu da en azından kısmen genetik olduğunu gösterir.

Absolut Kulak Nedir?
Absolut Kulak Nedir?

Absolut kulak olmak, dilin tonal olduğu kültürlerde daha yaygındır. Tonal dillerde farklı tonlarda söylenen aynı kelimenin farklı anlamları vardır. (Bu, tonun anlamı değil duyguyu gösterdiği kültürlerle karşılaştırılır.) Müzik öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma, dört ya da beş yaşından beri müzik eğitimi almış Mandarince konuşan öğrencilerin yüzde 60’ının, İngilizce’nin sadece yüzde 14’üne kıyasla absolut kucağa sahip olduğunu buldu.

Araştırmalar, absolut kulağındaki otizmli kişilerde daha yaygın olduğunu açıklamışlardır. 7-13 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, otizmi olan kişilerin, aynı yaş grubundaki nörotipik çocuklara göre iki ince farklı tonu ayırt etme ve melodileri haftalar sonra daha iyi hatırlama becerisine sahip olduğunu buldu. Bu bağlantı özellikle ilgi çekici çünkü doğru notayı anlamak, olası tedavi terapilerinin yanı sıra otizmle olan genetik bağlantıları anlamamıza yardımcı olabilir. 

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak hiç beklemeden bize ulaşıp randevu alın!

Absolut Kulak

Gerçek anatomik farklılıklara yönelik araştırmalar, absolut kulağa sahip insanların beyinlerinin farklı göründüğünü buldu. Beynin, sağ işitsel korteks olan notayı tanımlamaktan sorumlu olduğundan şüphelendiğimiz daha fazla gri maddeye sahipler. Sağ işitsel korteksleri ve müzik işlemeyle de ilişkili olan prefrontal korteksleri de daha kalındır ve bu, orada daha fazla beyin aktivitesi olduğunu düşündürür.

Absolut Kulak Nedir?
Absolut Kulak Nedir?

Absolut kucağı ve bir notanın adını direk söylemek anlamak için genellikle renge bir benzetme kullanılır. Tüm renkleri görebilen ve onları ayırt edebilen, ancak önce “kırmızı” gibi bir referans renk gösterilmedikçe size bir şeyin “sarı” mı yoksa “mavi” mi olduğunu söyleyemeyen birini hayal edin. Rengi gören bizler için bu hiç mantıklı değil! Aynısı, absolut kucağa sahip olanlar için de geçerli, geri kalanımızın bir notayı kendi başına duyduğumuzda neden etiketleyemediğini anlamaya çalıştıklarında da geçerlidir. Renk benzetmesinde, absolut kulağa sahip bir kişi, birinin süveterindeki mavinin bir tonuna bakabilir ve sonra bir boya dükkanına gidip hafızasından tam tonları bulabilir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Sanat Merkezimize Sadece Çay, Kahve Ve Muhabbet İçin De Gelebilirsiniz.