Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır? konusunu ele alacağız. Doğaçlama yapma konusu bazı kemancılar için uçsuz bucaksız bir konu gibi gelebilir. Öncelikle bunu netleştirelim, evet uçsuz bucaksız bir konu ancak bir o kadar da keyifli! Sizleri bu keyfe çekmek için birkaç basit bilgi sunacağız. Yapın ve görün, kısa vadede olmasa da uzun vadede kemanda solo çalmaya başlayacaksınız..

Sahneden, bir performansın ortasında boşluğa düşmüş herhangi bir müzisyen, doğaçlama yeteneğinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Ayrıca, gerektiğinde size yardım etmenin yanı sıra, doğaçlama yeteneği, müziğin temellerini anlamanızı derinleştirir.. Müziği daha derin, daha kapsamlı ve etkileyici şekillerde duymanıza, hissetmenize ve deneyimlemenize olanak tanır.

Keman Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın ve randevu alın!

Kemanda Doğaçlama Yapmak

Denemeye Başlayın Ve Saçmalayın

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

Eğer bir keman eğitimi programındaysanız hali hazırda özel bir uygulama programınız vardır. Şimdi, o zamana beş dakikalık “doğaçlama” eklemesi yapın. Isınma her zaman önce gelmelidir. Daha sonra, beş dakika doğaçlama yapmayı düşünün, gününüzün nasıl geçtiğini, eski bir ölçekte yeni bir yorum veya sizi harekete geçiren her türlü notu ifade edin. Gergin veya ihtiyatlıysanız, kendinizi daha özgür ve üzerinde çalıştığınız müzik aracılığıyla enstrümanınıza bağlı hissedebileceğiniz prova zamanlarınızın sonuna doğaçlama bölümünü eklemeyi deneyin.

Duyduklarınızı Çalın

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

Yaprakların hışırtısından, bir araba motorunun gürültüsüne, yakındaki bir konuşmanın dalgalı tonlarına kadar çevrenizde duyduğunuz her sesin kemanda taklit edilebilecek bir perdesi veya tonu vardır. Sesin nitelikleri bile pürüzsüz, uğuldayan, titreşimli, patlayıcı bir yaylı çalgı tarafından taklit edilebilir. Kendinize ait bir müzik parçası veya repliği oluşturmak çok korkutucuysa, genel çevrenizin dışında veya çevresinde duyduklarınızı dinlemeyi ve yeniden yaratmayı deneyin.

Favori Soloları Derleyin

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

Ama notalar olmadan. En sevdiğiniz enstrümantal solonun kaydedilmiş bir versiyonunu çalın ister Miles Davis trompet riffi, ister Led Zeppelin ara parçası veya en sevdiğiniz müzik parçası ne olursa olsun. Ardından, bu soloyu kulaktan kulağa yeniden yaratmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunu bir kez yaptıktan sonra, onunla uyumlu olan veya harmonik gamlarının cümleleri oluşturan ücretsiz bir riff doğaçlayın.

Şarkılara Yeni Sololar Deneyin

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedilen fikrin farklı bir versiyonunda, kayda değer bir solosu olmayan favori bir müzik parçasını çalın ve kendinize ait bir tane yaratın.

Aynı Parça Farklı Ritim

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

Ritmi değiştirmek bir tür doğaçlamadır ve o andaki ilhamınızla klasik bir parçayı country swing’e veya bir caz parçasını klasik parçaya dönüştürebilir. Ya şu anki alıştırma parçanızı alıp ritmi tamamen değiştirseydiniz? Bu, doğaçlama yapmanın güvenli bir yoludur ve aynı zamanda, bir kompozisyonun genel hissi, tonu ve stili ile ilgili olarak ritmin önemi ile bağlantınızı derinleştirir.

Değiştirmekten Çekinmeyin

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

İki notayı tekrar tekrar değiştirerek çok basit bir şekilde başlayın. Ardından üçüncü bir nota ekleyin. O uygun mu? Eğer öyleyse, bu üçünü oynayın ve bir dördüncü ekleyin. Gerçek müzikal ifadelere doğaçlama yaparken, bazıları işe yarayan ve diğerleri yaramayan armonileri ve uyumsuzluğu sezme sürecinin tadını çıkarın.

Grup Kurun!

Kemanda Doğaçlama Nasıl Yapılır?

Birlikte çalışmaktan zevk aldığınız bir, iki veya daha fazla arkadaşınız var mı? Kendi müzik parçanızı birlikte yazma hedefiyle ekip oluşturmayı düşünün. Müzik ifadelerini notasyon biçiminde kağıda koyma eylemi metodik olsa da, çeşitli melodiler ve armoniler yazarken, bireysel ritimler ve kontrpuanlar oluştururken doğaçlama yapacağınız ve yeniden doğaçlama yapacağınız sayısız yol size derinlere dalma konusunda paha biçilmez bir deneyim verecektir.

Doğaçlama becerilerini geliştirmek için tüm bu fikirlerin üstesinden geldiğinizde, deneyimli bir doğaçlamacı, daha iyi bir müzisyen ve daha özgüvenli bir icracı olacaksınız. Şimdi, yaratıcı meyve sularının akmasına ve doğaçlama yapmaya başlamasına izin verin!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir