Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateride Zil Türlerini ele alacağız. Ziller, bir bateri setinde davullar kadar öneml bir role sahiptir. Trampet kadar teknik çeşitleri bulunmakta ve davul setinizi tamamlayabilecek birkaç farklı zil türü var. Bir bateri setinde kullanılan zilleri gelin birlikte inceleyelim.

Bateride Zil Türleri

Bateri Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Zil Türleri

Zil TipiAçıklamaKullanımı
RideBüyük çaplı bir zil, bir trende biniyormuşsunuz veya bir atla dörtnala gidiyormuşsunuz gibi çalınırAna zaman tutma zili, bazen ağır bir tekrar olarak kullanılır.
Hi-HatsSilindir şapkayı ayak pedalı ile aşağı yukarı hareket ettirecek şekilde tasarlanmış bir sehpa üzerinde, dışa dönük iki zil.Baget veya ayakla çalınan ana zaman tutma zilleri.
CrashVuruşlarda Ride’dan daha hızlı heyecan veren ve kontrol için hızla bozulan ince zil.Aksanlar ve cümle işaretleri, ister doğrudan ister yuvarlanmış olsun, yaydaki uç veya kenardaki çubuğun omzuyla tekrar tekrar çalınarak bir ride zili olarak kullanılabilir.
ChinaKenarda bir flanş ile pruvanın yayı ile ters yönde açılı, genellikle zil standında ters çevrilmiş, zil sesi.Bir crash zili gibi çalınır.
SwishFlanşın yukarıya doğru başladığı yay ucunun etrafında eşit aralıklı delikler ve çizgilere sahip bir zil türü, genellikle zil standında zil yukarı bakacak şekilde monte edilir.Özellikle büyük orkestralar daha çok ride zili gibi çalınır.
SplashÇabuk heyecan veren ve çabuk bozulan daha küçük çaplı ince ziller. Davullarla desteklenen aksam ritimler.
StackBirbirine yakın yerleştirilmiş iki veya daha fazla zil, bagetle vurulduğunda birbirine dokunup yeni bir ses çıkarır.Crash, ride veya splash gibi kullanılır. Ana ritim modelleri veya vurguları.
Finger / HandHer biri bir yandan veya diğerinde tutulan iki özdeş zil, kaliteli sesler elde etmek için belirli tekniklerle bir araya getirildi.
Crash, hi-hat ses simülasyonları.
EffectsÇeşitli boyutlar, genellikle zildeki delikler, benzersiz bir ses oluşturur.Crash, ride veya splash gibi çalınır..
Bateride Zil Türleri

Zil türleri tabiki de sadece listemizden ibaret değildir. Çeşitli müzik türlerine göre bateri setinize çeşitli zil türleri takabilir ve yeni türler keşfedebilirsiniz. Genel olarak bilinen ve setlerde bulunan zilleri sizler için ele aldık..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!