Erturgut Sanat ailesi bu yazıda sizler için Nota Okumanın Önemi konusunu ele alacak.. Nota okuyabilmek, erken müzikal gelişimin en önemli unsurlarından biridir. Müziği öğrencilere tanıtırken sıklıkla farklı yaklaşımlar duyuyoruz. Müzik öğrenmenin yeni bir dil öğrenmek gibi olduğu ve önce işitsel olarak dinleyerek, taklit ederek tanıtılması gerektiğine inanılmaktadır. nota okuma, birinci sınıf öğrencisinin kelimeleri okumayı ve anlamayı öğrendiği şekilde gerçekleşir. Müzik derslerinin eğlence için mi yoksa ciddi öğrenenler için mi olduğuna bakılmaksızın, bir enstrümanda ustalaşırken yol boyunca müzikte nota okuması yapılmalıdır.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Nota Okumak İçin İpuçları

Nota Okumanın Önemi
Nota Okumanın Önemi

Nota öğrenmek ve okumak bazı öğrenciler için sinir bozucu ve zor olabilir. Bazen notalar dağınık ve aynı satıra veya boşluğa yakın yazılmış gibi görünebilir, bu nedenle bazı notalar kolayca gözden kaçabilir ve unutulabilir. Bu nedenle bol bol nota ile alıştırma yapmanız, armoni ve nota yeterliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Öğrencilerin yaptığı yaygın bir hata, her notanın altına harf adlarını yazmaktır. Evet, uygulama sırasında şu anda çok yardımcı oluyor, ancak uzun vadede yardımcı olmayacak. Bu şekilde çalışmayla öğrenciler notaları doğru tanımlamak için gözlerini eğitmiyorlar. Müziği akıcı bir şekilde okumak, özellikle iki farklı nota anahtarı gerektiren enstrümanlar için biraz pratik gerektirir. Bu zor olabilir ama sonunda notaları doğru ezberleyebilirseniz, hatta bu durum yeni bir şarkı öğrenirken okuma sürecini hızlandıracaktır. Ne de olsa bu yaygın uygulama, bir öğrencinin başarılı hissetmesini sağlayacak ve öğrenmelerinde bağımsız olmalarını teşvik edecektir.

Öğrenciler için nota öğrenmeyi kolaylaştırmak için başka bir seçenek de, her ölçüyü gerektiği kadar yavaş çalmayı denemektir. Öğrenciler yavaş ilerleyerek, iki eli birlikte uygulamadan önce notaların tam olarak yazıldığı gibi okunduğundan emin olabilirler.

Nota Öğrenmenin Faydaları

Nota Okumanın Önemi
Nota Okumanın Önemi

Nota okumayı ve çalmayı öğrenmek size öz disiplin ve azim gibi oldukça önemli bazı yaşam becerileri öğretir ve aynı zamanda büyük bir özgüven artırıcıdır.. Nota bilgisi performans için gerekli değildir, ancak bir müzik parçasının nasıl çalınacağını ve icra edileceğini notalar üzerinde performanstan önce öğrenmek son derece tatmin edicidir ve kendinizi daha açık bir şekilde ifade etmenizi sağlar.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!