Yaylı çalgılarınızı geliştirin… Çello, keman, viyola veya kontrbas çalsanız da, enstrümanın kendisinin yanı sıra yüksek kaliteli orkestra tel aksesuarları en önemli satın alma işlemidir. Standlar ve fiyonklardan temizlik malzemelerine kadar, piyasada sesi, uzun ömürlülüğü ve yaylı enstrümanınızdan genel olarak aldığınız keyfi artırabilecek tonlarca aksesuar bulunmaktadır. Bu alıcı klavuzunda, orkestral yaylı enstrümanınız için en temel aksesuarlardan bazılarından bahsedecek ve bunları satın alma ve kullanma konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Keman dersi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Yaylı Enstrüman Aksesuarı # 1:Teller

Yaylı enstrümanları geliştirmek

Yaylı enstrümanınızın telleri gözle görülür şekilde kirliyse, perdeyi tutmakta güçlük çekiyorsa veya son tel değişikliğinizin üzerinden birkaç aydan fazla zaman geçmişse, muhtemelen onları değiştirme zamanı gelmiştir. 

Teller dolgu konusunda genellikle üç seçeneğe sahiptir: her biri kendi artıları ve eksileri olan çelik dolgu, sentetik dolgu ve bağırsak dolgu. Telleri ilk kez satın alıyorsanız, farklı markalar ve ölçülerle denemeler yapmak önemlidir. Sonunda gerçekten hoşunuza giden bir türle karşılaşırsınız ve bu muhtemelen başvuracağınız teller olacaktır. Müzik eğitmeniniz, önce hangi markaların veya türlerin deneneceği konusunda size bazı ipuçları verebilmelidir.

Çello dersi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Yaylı Enstrüman Aksesuarı # 2: Yaylar

Yaylı enstrümanlar hakkında

Başlangıç seviyesinden orta seviyeye ilerlerken, muhtemelen yayınızı iyileştirmek isteyeceksiniz. Yüksek kaliteli bir yayın üstün işçiliği size çalma tekniğinizi ve tonunuzu geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlayacaktır, ancak bir yayın yüksek maliyeti ilk kez alıcıları korkutabilir. Neyse ki, yayınla ilgilenirseniz, çok sık yenisini satın almanıza gerek kalmaz. İster öğrenci yayı ister profesyonel kalitede bir yay kullanıyor olun, yayınızın ömrünü uzatmak için işte bazı ipuçları:

  • Reçine kullanın
  • Düzgün temizleyin
  • Gerektiği gibi yeniden yayınızı ve tellerinizi düzenleyin
  • Neme dikkat edin
  • Gerginliği ayarlayın

Birkaç gevşek kılı olan bir yay tamamen normaldir, ancak yay bazı yerlerde gözle görülür derecede zayıf olduğunda yayı kullanmayı bırakıp başka bir tane satın alma zamanıdır. 

Viyola eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Yaylı Enstrüman Aksesuarı # 3: Standlar

Yaylı Çalgılar

Zihniniz ister müzik stantlarına, ister enstrüman stantlarına gidip gelsin, işin esası her ikisi de bir orkestra yaylı müzisyeninin sahip olması gereken önemli aksesuarlardır. Müzik sehpaları, siz çalarken müziğinizi yerinde tutar ve enstrüman sehpaları, enstrümanınızı kullanılmadığında güvende tutar, ancak enstrümanınızı mümkün olduğunca bir çantada tutmanızı öneririz. Enstrüman sehpaları söz konusu olduğunda, enstrümanınızın ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olduğundan emin olmalısınız (bu, çello ve kontrbas için daha zor bir görevdir) ve birden fazla enstrümanınız varsa, birden fazla mandalı olan birini tercih edin.

Yaylı Enstrüman Aksesuarı # 4: Nemlendiriciler

Yaylı enstrümanlar

Orkestral yaylı çalgılar ahşap ve diğer organik malzemelerden üretildiğinden, sıcaklık ve nem değişikliklerine maruz kaldıklarında hasara karşı koyamayacak kadar hassastırlar. Neyse ki, doğru araç setiyle, bu göründüğünden daha kolaydır. Nemlendiriciler, cihazınızı aşırı kuruluktan koruyacak ve kasanıza uyacak şekilde tasarlanmıştır. Açık dikişler ve çatlak benzeri hasarı önlemek için, yaylı enstrümanınızı her zaman sıcaklık kontrollü bir ortamda tutun – ister evinizde bir stüdyoda ister enstrüman kutusunda rahat bir şekilde konumlansın. Asla arabanızın bagajında veya evinizin özellikle sıcak veya soğuk bir yerinde bırakmayın. Nemlendiriciler en iyi arkadaşınızdır ve birini nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde tüm işi sizin için yapacaktır.

Yaylı Enstrüman Aksesuarı # 5: Kılıflar ve Kutular

Yaylı Enstrümanlarınızı Aksesuarlar ile Geliştirin

İyi durumda bir enstrümanınız yoksa bu listedeki diğer öğeler işe yaramaz. Kılıflar yalnızca enstrümanınızı bir yerden bir yere aktarmanızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda enstrümanınızı hasardan korur. Karbon enstrüman kutularından birden fazla enstrümana yer açan hafif kılıflara kadar, bir kılıf veya kutu için alışveriş yapmak, özellikle yeni müzisyenler için kafa karıştırıcı olabilir. Bu hususta öğretmeninize danışmanız yahut bir müzik mağazasına uzman bir tanıdığınızla gitmeniz size büyük fayda sağlayacaktır.

Yaylı Enstrüman Aksesuarı # 6: Temizlik Malzemeleri

Cihazınızı temiz ve bakımlı tutmak nasıl göründüğüne dair harikalar yaratan bir davranıştır ve bu davranış daha ciddi hasarların oluşmasını da önleyebilir. Temizlik süreci oldukça karmaşık olabileceğinden ve çeşitli farklı temizlik malzemelerini içerebileceğinden, siz doğru olana kadar süreci birkaç kez sizinle birlikte geçirebilecek olan öğretmeninizden yardım almanızı öneririz. Bu arada, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

  • Her kullandığınızda enstrümanınızı silin
  • Enstrümanınızın haftada en az bir kez tozunu alın 
  • Tellerinizi ayda bir temizleyin
  • Düzenli olarak planlanmış bakım için enstrümanınızı tamirhaneye götürün
  • Kullanıma bağlı olarak tellerinizi az çok temizlemeniz / değiştirmeniz gerekebilir, ancak yukarıdakiler yeni başlayan öğrenciler için genel yönergelerdir. En iyi özenle bile olsa, bir noktada cihazınızı profesyonel bir teknisyene götürmeniz gerekecektir.

Yaylı Enstrüman Aksesuarları # 7-9: Omuz Destekleri, Arka Parçalar ve Köprüler

Yaylı Enstrümanlarınızı Aksesuarlar ile Geliştirin

Son olarak, yaylarla birlikte orkestral yaylı enstrümanlara çok özgü aksesuarlar olarak omuz destekleri, arka parçalar ve köprüler karşınıza çıkacaktır. Derslerinizde ilerledikçe bunlar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz…Ancak genel bilgiler şu şekildedir:  Kuyruk parçası telleri tutturur, köprü tellerin titreşimini enstrümanın başka bir yapısal bileşenine iletir ve çalmayı daha rahat hale getirmek için dayanaklar ve pedler enstrümanın arkasına takılır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!