Çocuğunuz okul sonrası derslerden sonra hala gitar çalmakla ilgileniyorsa, ilk gitarıyla onu şaşırtmanın zamanı gelmiş olabilir. Çocuğunuz için yeni bir gitar satın almaya gelince, boyut ve tip dahil olmak üzere dikkat etmeniz gereken belli başlı birkaç nokta vardır. Biraz bilgi ve uzlaşmayla, bütçenize uyacak ve herkesi memnun edecek gerekli çalınabilirliğe, görünüme ve sese sahip bir model bulabilirsiniz. Yeni başlayan için gitar satın alma sürecinde size rehberlik edecek birkaç önemli ipucu için yazımızı okumaya devam edin.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Bir Gitar Türü Seçin

Çocukları İçin Başlangıç Gitarı

Aramanıza başlamadan önce bir tür seçmeniz önemlidir. Mandolinler ve ukuleller yenilenmiş bir popülerliğe sahip olsalar da, çocuğunuz için bir akustik veya elektro gitar daha uygun olabilir. Her birinin kendine özgü maharetleri olsa da, ne doğru – ne de yanlış – seçimdir. Nihayetinde karar sizindir ve çocuğunuzun arzularına ve ilgi alanlarına dayanmalıdır. Country yahut klasik müzikle daha çok ilgilenen bir çocuğa elektro gitar satın almak yahut en sevdiği metal grubunun şarkılarını öğrenmek isteyen bir çocuğa akustik gitar satın almak bir hata olur. Hata yapmaktan kaçınmak için çocuğunuzla oturun ve onlarla hangi türü tercih edeceklerini konuşun. Not: Çocuğunuz solaksa, birçok üretici gitarlarının solak versiyonlarını da sunacaktır.

Bir Boyut Seçin

Yeni başlayanlar için doğru boyuttaki gitarın seçilmesi belki de listedeki en önemli adımdır, çünkü çok büyük bir gitar çocuğunuzun her iki eliyle de uygun erişimi zorlaştıracaktır. Sadece fiziksel olarak fazla uzanmak acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda parmaklarını klavye boyunca düzgün bir şekilde hareket ettiremeyecekleri için onları büyük bir teknik dezavantaja sokar. Yelpazenin diğer ucunda, çok küçük bir gitar da zararlı olabilir çünkü çocuğunuz yanlış çalma tekniğini öğrenecektir. Doğru boyutu bulmanın en iyi yolu farklı gitarları denemektir, ancak bu bir seçenek değilse, işte bazı genel kurallar:

  • 4-6 yaş için 1/2 beden
  • 6-10 yaş için 3/4 beden
  • 10+ için standart
Başlangıç Gitarı

Bütçe Belirleyin

Bu, çocuğunuzun ilk gitarı olduğu ve sonunda ondan büyüyüp daha büyük bir gitarı olacağı için, sadık kalabileceğiniz bir bütçe belirlemek önemlidir. Son derece yüksek fiyatlı gitarların fiyatı binlere kadar çıkabilir, ancak kaliteli bir başlangıç gitarı 200-300 gibi düşük bir fiyata satın alabilirsiniz. Fiyat arttıkça ton gelişse de, 180 $ ‘a mal olan bir gitar ile 650 $’ lık bir gitar arasındaki ton farkı, özellikle çocuğunuz yeni başlayan bir gitar olduğu için, siz veya çocuğunuz için fark edilmeyecektir. Benzer şekilde, çocuğunuz bir veya iki yıl içinde yeni başlayan gitarı büyütecekse, ilk seferinde daha ucuz bir gitarı tercih etmenizde fayda olacaktır.

Markayı Düşündünüz Mü?

Çocuğunuz İçin Başlangıç Gitarı Nasıl Seçilir?

Yerel müzik mağazasındaki satıcı sizi birinci sınıf bir markayla satmaya çalışsa da, mağazadan en pahalı gitarı satın almak çocuğunuzun başarısı için çok önemli değildir. Bütçeniz kısıtlıysa veya çocuğunuzun gitara sadık kalacağından emin değilseniz, Yamaha veya Epiphone gibi saygın bir markadan ucuz bir başlangıç gitarı satın almalısınız. Markalara göz atarken, tasarıma ve stile dikkat edin. Çocuklar renk ve baskıya ilgi duyuyor ve gitar üreticileri bunları sunuyor… Üzerinde yapay elmas, kafatasları, alevler veya karikatür yüzleri olan gitarlar küçük çocuklar arasında popüler olma eğilimindedir.

Aksesuarları Unutmayın

Tam boyutlu gitarlar ve diğer enstrümanlarda olduğu gibi, aksesuarlar bir zorunluluktur. En azından, çocuğunuzun öğrenme süreci boyunca birkaç telden fazlasını kırması gerektiği için ekstra teller satın almanız gerekecektir. Çocuğunuz yol boyunca kesinlikle birkaçını kaybedeceğinden, bir miktar elde bulundurmalısınız. Diğer yaygın aksesuarlar arasında gitar akort cihazları ve çantalar bulunur. Bir elektro gitar satın alıyorsanız, amfi bir zorunluluktur – süslü bir şey satın almaya gerek yoktur, ancak basit bir 10 watt amfi gitarı daha duyulabilir hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Gitar satın alımı hakkında Buraya Tıklayarak Ücretsiz Enstrüman Alım Rehberimizde yararlanabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!