Güneş sistemimiz sessiz değil, onun yerine gezegensel bir takım sesler ve çığlık atan helyum senfonisini içeriyor

Devasa güneş sistemimize yayılmış sekiz gezegenle, göksel komşularımızın tamamen gürültüsüz olduğunu varsaymak elbette ki kolay olandır. Ama işler o kadar kolay değildir.

NASA’nın çok yakın zamanda gerçekleştirdiği Mars görevinde Perseverance gezgini, neredeyse yedi aylık bir yolculuktan sonra güvenli bir şekilde Kızıl Gezegene indi – ve Jezero kraterinin düz, kayalık arazisine bir göz atma şansı edindi. Bizler de buna bir nebze tanıklık ettik.

Enstrüman kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Pürüzlü yüzeydeki ilk resme bakıldığında ve Dünya ile karşılaştırıldığında, çorak manzara ürkütücü bir şekilde boş ve sessiz görünüyor. Ama durum bu değil.

Gezegenlerin ürkütücü sesleri

NASA, daha önce bilim adamlarının ses dalgalarına dönüştürdüğü radyo emisyonları yoluyla güneş sisteminin doğaüstü seslerini yakalamayı başardı.

Aşağıdaki videodan plazma dalgalarının tüyler ürpertici kakofonisini, Jüpiter’in muazzam feryadını, Mars yüzeyinin fırtınalı ulumasını ve güneş sistemimizdeki diğer gezegenleri işitin…

Mütevazı, küçücük evimizden yüz milyonlarca kilometre uzaktaki gezegenlerden sesler duymak inanılmaz bir his…

Ve sanırım bu konuda hemfikir olabiliriz, zira bu seslerin bazıları düpedüz rüya (ya da kâbus) barındır cinsten…

Bir örnek teşkil etmesi bakımından “lanetlilerin sesleri” olarak tanımlanan Satürn’ün seslerini ele alalım…

Ve bir dahaki sefere uzayda sıkışıp kaldığımızda rastlamak istemediğimiz bir gezegen varsa, o da Venüs olmalı.

Şimdi NASA, Perseverance gezgini sayesinde Mars’tan daha fazla kayıt almayı umuyor.

Ajansa göre, gezginin varış ve inişle ilgili bazı ilginç sesleri alabilen bir çift mikrofonu var.

Bu aynı zamanda Kızıl Gezegenden alınan gezginin iş alanındaki sesleri, rüzgâr ve diğer ortam seslerini de içerebilir.

Ancak, komşu gezegenimizde işler bizimkinden biraz farklı şimdiden belirtelim…

Gezegenlerden gelen sesler

NASA, “Mars atmosferi, yüzeydeki Dünya atmosferi kadar yoğun ve bizimkinden farklı bir yapıya sahip, bu da ses emisyonunu ve yayılmasını etkiliyor” diye belirtti.

NASA sözcüsü şu şekilde devam etti: “Ancak Dünya ve Mars’taki sesler arasındaki tutarsızlık, örneğin birinin bir balondan helyumu solumadan önce ve sonraki sesinden çok daha az dramatik olurdu.”

Size ilham kaynağı olabilecek gezegensel sesler hakkındaki yorumlarınızı bizlerle paylaşın!

Güneş Sistemimizdeki Gezegenlerin Ürkütücü Seslerini Dinlemeye Hazır Mısınız?

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!