Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Ukulele’de Tel Değişimi Nasıl Yapılır? konusunu ele alacağız.. Ukulele telleriniz artık kopmuş veya kopmak üzere olabilir ya da tüm bunların ötesinde ukulelenin çıkardığı ses size kötü gelmeye başlamış olabilir. Yapmanız gereken şey belli, ukulelede telleri değiştirmek. Sizinle birlikte bu yazımızda tel değişikliğini yaparken dikkat etmeniz gereken unsurları inceleyeceğiz..

Ukulele Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilg edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Ukulele’de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?

Takmadan Önce Kısa Bir Bakım

Ukulele'de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?
Ukulele’de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?

Teller çıkardığınızı varsayıyoruz, ilk önce ukulelemize güzel bir temizlik ve bakım uygulayalım.. Teller takılıyken ulaşamadığınız yerleri hafif nemli bir bezle silin. Klavyeye ise ayrı bir bakım uygulayacağız. Bunun için bir limon yağı edinmeniz iyi olacaktır. Önce kuru bir bezle klavye üzerindeki ter ve toz birikintilerini siliyoruz. Ardından bir pamuk yardımıyla aşırı bir ıslaklık bırakmamaya özen göstererek klavyemize limon yağımızı yediriyoruz.

Limon yağı klavyeyi beslerken aynı zamanda tuşede de size bir rahatlık sağlayacaktır.. Bu sayede ukulele üzerinde kullandığınız teknikler daha iyi hale gelmeye başlayacak! Limon yağı uygulamasını yaptıktan sonra ukulelemizi bir kaç dakika kurumaya bırakıyoruz. Kuruma işleme tamamlandıktan sonra telleri takmaya hazırız!

Telleri Takmaya Başlayalım

Ukulele'de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?
Ukulele’de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?

Ukulelede tel değişimi ile gitarda tel değişimi neredeyse birebir aynıdır. Önce gövdede bulunan alt eşiğe tellerimizi bağlıyoruz. Nasıl bağladığımızı size şöyle tarif edebilir: Ukulelenin akustik deliğinin bulunduğu yönden alt eşiğe telleri oyuğundan geçiyoruz. Ardından eşiğin oyuğundan geçen tel ucunu, telin üst kısmından sarıp oluşan boşluğa telimizi tekrar içinden geçirerek sarıyoruz. 3 veya 4 düğüm yeterli olacaktır. Detayları görselimizde görebilirsiniz..

Burgulardaki Sarıma Dikkat

Ukulele'de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?
Ukulele’de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?

Alt eşiğimizdeki işlemi bitirdikten sonra sıra geldi telleri burgulara sarmak. Burada telin uzunluğunu iyi hesaplamanız gerekir zira burgularda oluşan aşırı sarım sizleri akort ederken zorlayabilir ve hatta telden çıkan sesi olumsuz etkileyebilir. Sarımların üst üste gelmemesini, hepsinin burgu üzerinde fazla birikmeden yan yana durmasını sağlamaya özen gösterin.

Telleri Taktıktan Sonra

Ukulele'de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?
Ukulele’de Tel Değişimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtelim, bir süre akortunuz tutmayacak. Bunun nedeni tamamen fiziksel. Ukulele telleri bir süre salınım yapmaya devam edecektir. Telleri taktıktan sonra tellerin salınımını oturtmak için biraz çalmanız, telleri eskitmeniz salınım sürecini hızlanacaktır. Ya da telleri hafifçe esnetmek de salınımın hızlıca oturmasınını sağlayabilir..