Foo Fighters’ın davulcusu Dave Grohl bir keresinde “Davulcu olmayı seviyorum. Herkes aptalca olduğunu düşünüyor. Fark etmedikleri şey ise, bateristler olmasaydı gruplar berbat olurdu….” Ve bu tamamen doğru.

Davulcular bir grubun bel kemiği olarak kabul edilir ve diğer müzisyenlerin takip etmesi için bir ritim sağlar. Onlar ki, nesillerdir müziğin sesini şekillendirdiler, ritimlere hakim oldular ve en sevdiğimiz gruplardan bazılarını bir arada tuttular. John Bonham ve Neil Peart’tan Meg White ve Travis Barker’a..

Bateri eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.

İşte Tüm Zamanların En Sevdiğimiz 10 Bateristi

John Bonham

En İyi 10 Baterist

Daha çok Led Zeppelin’in davulcusu olarak tanınan değerli müzisyen ve söz yazarı John Bonham, listemizin başında yer alıyor. Rock tarihinin en etkili davulcularından biri olarak tanınan sanatçı, davul çalmayı henüz beş yaşında eski kaplarda ve kahve tenekelerinde çalmayı öğrenmeye başladı. The Crawling King Snakes, Blue Star Trio ve Terry Webb ve the Spiders gibi çeşitli gruplarda çaldı, hızı, keskin sağ ayağı ve büyüleyici davul sololarıyla hızla ün kazandı. AllMusic, Modern Drummer ve Stylus dergisi tarafından en büyük rock ‘n’ roll davulcularından biri olarak listelenmiş olan Bonham, eşi benzeri olmayan bir şovmenliğe de sahip.. O, gerçekten türünün tek örneği bir davulcuydu.

Neil Peart

En İyi Bateristler

Rock grubu Rush’ın davulcusu ve söz yazarı Neil Peart, yeteneklerinden ötürü pek çok kez ödüllendirildi ve 1983’te Modern Drummer Hall of Fame’e girdi. Müziğe erken girişi piyano derslerinden kaynaklıydı ve 14. doğum gününde ebeveynleri ona ilk davul setini aldı. Peninsula Müzik Konservatuarı’nda dersler aldı ve aynı yıl ilk solosunu seslendirdi.

Ağır davul soloları ve farklı sesiyle tanınan Peart, gerçek bir ustaydı ve şarkılarına elektronik perküsyon eklemeyi seviyordu. En iyi çalışmalarından bazıları Rush’ın 2012 tarihli Clockwork Angeles albümünde dinlenebilir. Peart’ın en büyük etkilerinden bazıları Pete Thomas, Phil Collins ve tabii ki John Bonham idi.

Travis Barker

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

Blink-182’nin davulcusu Travis Barker, şüphesiz punk sahnesinin en tanınmış müzisyenlerinden biridir. Rolling Stone’dan “punk’ın ilk süperstar davulcusu” adını veren Barker, sert tavrı, patenci duyarlılığı ve yüksek enerjili performanslarıyla tanınan bir söz yazarı, plak yapımcısı ve davulcudur. Kaliforniya, Fontana’da doğan Barker, çok genç yaşta davul çalmaya başladı ve sonunda ana akımda başarılı oldu ve kendisini yeni milenyumun en yetenekli davulcularından biri olarak kurdu. Çeşitli hip-hop ve EDM sanatçılarıyla işbirliği yaptı ve +44 ve Box Car Racer gibi popüler rock grupları kurdu. Davulculuk kariyerine ek olarak Barker, 1999’da kendi giyim markası Famous Stars and Straps’i ve 2004’te LaSalle Records’u kurdu. Çok yönlü bir sanatçı hakkında konuştuğumuz kesin!:)

Meg White

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

Sık sık kadın davul çalan süperstarlara karşılaşamıyoruz malesef ancak White Stripes’tan Meg White kesinlikle sektörde iz bırakmıştır. Kendine özgü ezme ritimlerinden parlak renkli kıyafetlerine ve süper utangaç tavrına kadar White, hayranların favorisi ve sektörün sevdiği yüz haline geldi. “Bir dürtüyle” başlamasını sağlayan White, 1997’de ilk kez Jack White’ın davulunu çaldı ve hemen kancasını taktı. Sadece birkaç ay sonra ikili White Stripes grubunu kurdu ve kısa sürede uluslararası ün kazandı. Dört Grammy Ödülünden bahsetmiyoruz bile. Davul çalma tarzı oldukça “basitken” hem hayranlar hem de eleştirmenler tarafından “ilkel” olarak adlandırıldı. Davul çalmasına ek olarak, White ayrıca ara sıra şarkı söyledi ve “In the Cold, Cold Night” ve “Passive Manipulation” gibi şarkıların başını çekti.

White’ın şiddetli anksiyeteden muzdarip olduğu süre zarfında ise White Stripes turnelerinin çoğunu 2007’de iptal etti ve 2011’de dağıldı.

Dave Grohl

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

Durmak bilmeyen davulları ve çarpıcı sesiyle tanınan Dave Grohl, Amerikalı bir şarkıcı, söz yazarı, plak yapımcısı ve en önemlisi dünyanın en önemli davulcularından biridir. Rock grubu Foo Fighters’ın kurucusu, baş vokalisti ve gitaristi ve 1990’larda dört yıl boyunca Nirvana’nın davulcusu oldu. Queens of the Stone Age, The Crooked Vultures için bateri çaldı ve 2014 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e getirildi. Grohl, müzik kariyeri boyunca sonsuz bir ivme kazandı ve Foo Fighters ile her zaman yollarda hikayesini yazmaya devam etti.

Keith Moon

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

1946’da doğan Keith Moon, rock grubu The Who’nun davulcusuydu ve kendini eksantrik ve sıradışı bir birey olarak kanıtlamıştı. 60’ların başında bateriyle tanıştı ve yerel grup olan Beachcombers ile müzik çaldıktan sonra, 1964’te Who üye katıldı. Moon, alışılmadık davul stiliyle kısa sürede tanındı ve sahne kurulumuna kontrbas davulları eklemeyi sevdi. Kariyeri boyunca Moon, oldukça yıkıcı olması, davul kitlerini ve otel odalarını parçalamasıyla ün yapmıştı. Ancak en sevdiği maskaralık, patlayıcıları tuvaletlere akıtmaktı. 1982’de Modern Drummer Hall of Fame’e getirildi ve Rolling Stone okurlarının anketinde tariheki en büyük ikinci davulcu seçildi. Moon, 31 yaşında aşırı dozda uyuşturucudan öldü.

Ginger Baker

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

1939’da Güney Londra, Lewisham’da doğan Peter Edward “Ginger” Baker, kendi kendini yetiştirmiş bir davulcu ve rock grubu Cream’in kurucusudur. Bateriyi 15 yaşında gençken öğrenen Baker, caz geçmişini Afrika ritimleri ve heavy metal ile birleştirirken kendine has bir bateri çalma stili geliştirdi. Baker, 1966’da Jack Bruce ve gitarist Eric Clapton ile birlikte Cream grubunu kurdu. Daha çok, Cream şarkısı “Toad” daki sonsuz bateri soloları, olağanüstü şovmenliği ve iki bas davul kullanmasıyla tanınır. Baker’ın yeteneği, ona 2008 yılında Rock and Roll Onur Listesi’nde ve Modern Drummer Hall of Fame’de bir yer kazandırdı.

Chad Smith

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

Bugün en çok aranan davulcularından biri olan Chad Smith, Red Hot Chili Peppers grubunun ve hard rock grubu Chickenfoot’un da davulcusu. Smith, yedi yaşında davul çalmaya başladığı Michigan, Bloomfield Hills’te büyüdü ve The Rolling Stones, Pink Floyd, Black Sabbath, Kiss ve daha fazlası dahil olmak üzere gruplardan büyük ölçüde ilham aldı. Yüksek sesle, sert vuruşlu bateri çalma tarzıyla tanınan Smith, dünya çapında ün kazandı ve Mayıs 2013’te Spin dergisinin “Alternatif Müziğin En İyi 100 Davulcusu” listesinde 10. sırada yer aldı. Eğlenceli gerçeklerden biri de Chad Smith, komedyen Will Ferrell’e çok benziyor.

Larry Mullen Jr.

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

Tüm zamanların en iyi davulcularından biri ve U2 grubunun kurucu ortağı olarak bilinen Larry Mullen Jr., çocukken bir bando grubunda çalarken geliştirdiği kendine özgü bir sese sahip, yetenekli bir davulcu. Davul seslerine meraklı olan Mullen’ın olağanüstü bir ritim duygusuna sahip olduğu söyleniyor ve U2 ile 15 stüdyo albümü kaydettiğini de eklemeden geçmeyelim.

Rolling Stone, 2016’da Mullen’ı tüm zamanların en iyi 96. davulcusu seçti ve kariyeri boyunca 22 Grammy Ödülü kazandı. Mullen, U2’ye ek olarak birçok solo projede çalıştı ve 1966’da Adam Clayton ile Mission Impossible’ın film müziği ve tema şarkısını kaydetti.

Bill Stevenson

Tüm Zamanların En Sevilen 10 Bateristi

Bill Stevenson en çok California punk rock grubu The Descendents’ın kurucu üyesi ve orijinal davulcusu olarak bilinir, ancak 1976’da kurulan ikonik LA punk rock grubu Black Flag için de çalmıştır. Stevenson, Torrance, California’da doğmuştur.

İkonik makineli tüfek rollsları ve sert sesi, Blink-182, Green Day, Fall Out Boy ve Weezer gibi grupların yolunu açtığı için ona listemizde bir yer kazandırdık. Stevenson aynı zamanda bir yapımcı ve stüdyo ortamında Rise Against, As I Lay Dying ve NOFX gibi gruplarla çalıştı. Eğlenceli gerçek: Stevenson’ın iflah olmaz bir kafein sevgisi var. 2014’te,​ “Grubumuzda bir sürü kahve içerdik veya çalmadan önce 50 Snickers bar yerim” ​

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir